زغال

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از ذغال)
پرش به: ناوبری، جستجو
آتش ذغال

ذغال چوب یا اَنْگِشْت، ماده سبک، شکننده و سیاه‌رنگ باقی‌مانده از نیم‌سوختن چوب یا دیگر اندام‌های گیاهی و جانوری است که قسمت اعظم ترکیبات آن‌ها تبدیل به کربن شده باشد. این کربن نا خالص از ۸۵ تا ۹۸ درصد کربن تشکیل شده‌است.

منقل کباب با ذغال چوب

املاء واژهٔ ذغال[ویرایش]

ذغال، زغال، زگال، ژگال، ژکال، شگال[۱] و شگار[۱] و … املاهای مختلف این واژه‌اند. (در همه‌شان حرف نخست، حرکت پیش (-ُ) دارد) اصولاً هیچ واژهٔ فارسی با ذال آغاز نمی‌شود. دکتر معین [۱] اصولاً املای با ذال را غلط می‌داند. دهخدا چنین استدلال می‌کند که «…ظاهراً چنان‌که معمول نیز همان است، با ذال صحیح باشد چه «دغل» با دال مهمله نیز به معنی خس و خاشاکی است که در حمامها سوزند».

انواع ذغال[ویرایش]

ذغال لیمو[ویرایش]

ذغال لیمو به همه ذغال‌هایی گفته می‌شود که از چوب درختان مرکبات مانند لیمو، نارنج، پرتقال، لیمو شیرین و سایر درختان خانواده مرکبات تهیه می‌شود. این نوع زغال با دوام بوده و یکدست و آرام می‌سوزد. کاربرد اصلی آن برای قلیان است.

ذغال فشرده[ویرایش]

ذغال فشرده، شکلی از ذغال چوب است که از قطعات خرد چوب و کاه و غیره تهیه می‌شود. این ذغال معمولاً کیفیتی پایین‌تر از ذغال معمولی دارد ولی ارزان‌تر بوده و نسبت به اکثر ذغال‌ها دوام بیشتری دارد. کاربرد این ذغال برای کباب کردن در منقل‌های یکبار مصرف یا گریل روی توری است.

کاربرد ذغال[ویرایش]

پخت‌وپز[ویرایش]

از ذغال به عنوان سوخت در منقل یا اجاق استفاده می‌شود. از منقل برای پخت غذا به روش کباب کردن استفاده می‌شود. گاهی از منقل ذغال افروخته برای دم کردن و گرم نگهداشتن چای استفاده می‌شود.

مصرف توتون و تنباکو[ویرایش]

یکی از کاربردهای اصلی زغال چوب در تهیه قلیان است. افروختن یا سرخ کردن زغال برای قلیان در زغال گردان انجام می‌شود. گاهی از منقل فقط برای تولید زغال افروخته استفاده می‌شود. این گونه منقل در کنار وافور یا قلیان به عنوان ابزار تدخین به کار می‌رود.

تهیه فولاد[ویرایش]

یکی از کاربردهای سنتی زغال چوب در تهیه فولاد است.

ویژگی‌های ذغال[ویرایش]

برخی از ویژگی‌های ذغال خوب به این شرح است.

  • خاموش نشود و بدون باد زدن روشن بماند.
  • با دوام باشد.
  • دود نکند.
  • گاز و بو نداشته باشد.
  • جرقه نداشته باشد.
  • پرحرارت باشد.
  • خاکستر فراوان تولید نکند.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ شغال (جانور سگسان) را نیز گاه بدین شکل نویسند

منابع[ویرایش]