باشگاه رم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
باشگاه رم
Club of Rome Logo.svg
تأسیس1968 by آرلیو پچی، الکساندر کینگ
Co- Presidents: Sandrine Dixson-Declève و Dr. Mamphela Ramphele
گونهسازمان غیرانتفاعی
سازمان مردم‌نهاد
مکان
زمینه‌هاگرمایش جهانی، Well-being، بشردوستی challenges
وبگاه

باشگاه رم و یا(به انگلیسی: Club of Rome) یک اندیشکده بین‌المللی است که اندیشیدن به مجموعه متنوعی از مسائل کلان جامعه بشری را در دستور کار خود قرار داده‌است. این اندیشکده در سال ۱۹۶۸توسط حدودسی تن از اندیشمندان و سیاستمداران سرشناس کشورهای مختلف تأسیس شد و در سال ۱۹۷۲ به واسطه چاپ گزارش معروف خود به نام محدودیت های رشد به شهرت رسید.باشگاه رم درباره مشکلات وبحران های کنونی جهان به بحث و بررسی می نشیند.باشگاه رم از منافع و دیدگاه های سیاسی و اقتصادی خاصی دفاع نمی کندوتنها به بررسی وتحلیل مشکلات جهانی می پردازد.گزارشها وکتاب هایی که که این باشگاه منتشرکرده،بازتاب گسترده ای داشته وبه زبانهای مختلف ترجمه شده.ازآن جمله : درسال ۱۹۷۵,کیفیت بشری،ادعانامه ای علیه انسان گرایی نوین .درسال ۱۹۷۹ معمای بشری ،آینده ویادگیری ،درسال۱۹۸۱آینده دردست های ماست.درسال۱۹۸۲(جهان درآستانه قرن بیست و یکم)که حاصل گردهمایی اعضای آن درکنفرانس توکیو است.این کتاب رامرحوم دکترعلی اسدی درسال ۱۳۶۷به فارسی ترجمه کرده است.سازمان انتشارات وآموزش انقلاب اسلامی آنرامنتشرکرد.

پیدایش و ساختار[ویرایش]

باشگاه رم در آوریل ۱۹۶۸ توسط آرلیو پچی (به انگلیسی: Aurelio Peccei) و الکساندر کینگ (به انگلیسی: Alexander King) تأسیس گشت. آرلیو پچی یک صنعت‌مدار ایتالیایی و الکساندر کینگ یک دانشمند اسکاتلندی بود.

شاخه‌ها[ویرایش]

در سال ۲۰۰۱ باشگاه رم شاخه جوانان خود را موسوم به TT۳۰ ایجاد کرد. همچنین در بسیاری از کشورها به ویژه کشورهای اروپایی زیرگروه‌های ملی این باشگاه وجود دارد.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

باشگاه رم یکی از باشگاه های مرتبط با کمیته ۳۰۰ یعنی کانون توطئه گران جهانی میباشد که از تمام نیرو برای ایجاد دنیایی تک حکومتی کار میگیرند.