تردستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دو نوازنده دلقک و یک زن شعبده‌باز در صحنه‌ای از یک نمایش در سیرک رونکالی واقع در مونیخ آلمان.

تردستی یا چشم‌بندی یا شعبده فنّی ست برای نمودن اثری عجیب به حواسّ انسان‌ها به روش خاص. چه مرموز و چه با روش‌های فیزیکی؛ چه بر ذهن اثر گذارد و چه بر چشم و گوش و حواس.

یعنی تردست به بیننده چیزی نشان می‌دهد که واقعاً اتّفاق نیفتاده؛ به این هدف که او باور کند.

از نظر افراد خاص[ویرایش]

ریمیا یا شعبده از نظر علوم غریبه : در کتاب کُلَه سِر یعنی همه اش راز آمده که ریمیا به معنی شعبده و طرح دستی است و علم شعبدان و آن دانستن قوای جواهر ارضیه است و مزح آن به یکدیگر از آن قوه حادث گردد که از آن قوت فعلی متقرن به غرابت صدور یابد. طرح دستی و چشم بندی نیز نجات به نام شعبده نامیده شده است.

انواع تردستی[ویرایش]

تردستی از نظر سبک سه دسته است:

  • عادی
  • تشریفاتی و رسمی: این عمل به صورت نمایش هایی در شهرهای اروپایی معمول بوده.
  • pow-wow: که نوع عامیانهٔ آن است

تفاوت تردستی با جادوگری[ویرایش]

تردستی یک هنر است و با حقه های مختلف مردم را متحیر می کنند. اما جادوگری انجام کار های غیر عادی با نیرویی خاص است. جادوگری در دین اسلام یک کار حرام و نا پسند است.

روش و ابزار و شرایط تردستی[ویرایش]

شرایط

  • خطای دید بیننده
  • سرعت عمل

روش:

  • حرکات سریع rapid motions
  • حرکات پنهان

ابزارها

  • ابزارهای مخصوصی، عمدتاً برای پنهان کاری

تاریخ تردستی در ایران[ویرایش]

تاریخ تردستی در ایران برميگردد به زمانی که دکتر بهروز کریمی ملقب به (پریستو) اولین شعبده بازی ایرانی در سال 1991 در مسابقات جهانی مقام دوم را کسب کرد، بعد از او میتوان به افرادی نظیر دکترحسین امینی پور(تورا)عضوهات مدیره انجمن شعبده بازان بین المللی ، عارف غفوری، پدرام توکلی، علی فروتن و خانمها: دکترژینوس نیلوفری (ژینوس)آذرسواحلی،طیبه رحمتی(سایه)وعسل مصطفائی اشاره کرد. عارف غفوری پسر 22 ساله ی ایرانی تبار که در مسابقات استعداد یابی ترکیه همه را شگفت زده کرد. پدرام توکلی شعبه باز پانزده ساله که در سال 2015 میلادی به عضو گروه شعبده بازان آمریکا درآمد.رشته ی اصلی او Cardistry میباشد. علی فروتن پس از اجرا در برنامه های صدا و سیما به شهرت رسید. فیلم سینمایی "بچه نشو" براساس زندگی و خاطرات خانم ژینوس نیلوفری اولین فیلم سینمایی است که درتاریخ سینمای ایران درباره شعبده بازی ساخته شده است

جستارهای وابسته[ویرایش]

شعبده بازی چند قانون و اصل مهم دارد که حتماً باید آن ها را رعایت کنید. مثلاً هیچ گاه نباید شعبده بازی را برای یک نفر دو بار انجام دهید ، یا نباید راز آن را بازگو کنید و... برای افزایش مهارت شعبده بازی خود نیاز به تمرین های زیادی دارید که برای مثال برای بار اول جلوی آیینه تمرین کنید ، برای بار دوم جلوی کسی که شما را تشویق میکند مانند خانواده و... و وقتی به مهارت کافی دست پیدا کردید جلوی تماشاچیان به انجام آن بپردازید.

منابع[ویرایش]