تردستی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
دو نوازنده دلقک و یک زن شعبده‌باز در صحنه‌ای از یک نمایش در سیرک رونکالی واقع در مونیخ آلمان.

تردستی یا چشم‌بندی یا شعبده فنّی ست برای نمودن اثری عجیب به حواسّ انسان‌ها به روش خاص. چه مرموز و چه با روش‌های فیزیکی؛ چه بر ذهن اثر گذارد و چه بر چشم و گوش و حواس.

یعنی تردست به بیننده چیزی نشان می‌دهد که واقعاً اتّفاق نیفتاده؛ به این هدف که او باور کند.

از نظر افراد خاص[ویرایش]

ریمیا یا شعبده از نظر علوم غریبه: در کتاب کُلَه سِر یعنی همه اش راز آمده که ریمیا به معنی شعبده و طرح دستی است و علم شعبدان و آن دانستن قوای جواهر ارضیه است و مزح آن به یکدیگر از آن قوه حادث گردد که از آن قوت فعلی متقرن به غرابت صدور یابد. طرح دستی و چشم‌بندی نیز نجات به نام شعبده نامیده شده است.

انواع تردستی[ویرایش]

تردستی از نظر سبک سه دسته است:

  • عادی
  • تشریفاتی و رسمی: این عمل به صورت نمایش‌هایی در شهرهای اروپایی معمول بوده.
  • pow-wow: که نوع عامیانهٔ آن است

تفاوت تردستی با جادوگری[ویرایش]

تردستی یک هنر است و با حقه‌های مختلف مردم را متحیر می‌کنند. اما جادوگری انجام کارهای غیرعادی با نیرویی خاص است. جادوگری در دین اسلام یک کار حرام و نا پسند است.

روش و ابزار و شرایط تردستی[ویرایش]

شعبده بازی چند قانون و اصل مهم دارد که حتماً باید آن‌ها را رعایت کنید. مثلاً هیچ‌گاه نباید شعبده بازی را برای یک نفر دو بار انجام دهید، یا نباید راز آن را بازگو کنید و... برای افزایش مهارت شعبده بازی خود نیاز به تمرین‌های زیادی دارید که برای مثال برای بار اول جلوی آیینه تمرین کنید، برای بار دوم جلوی کسی که شما را تشویق می‌کند مانند خانواده و... و وقتی به مهارت کافی دست پیدا کردید جلوی تماشاچیان به انجام آن بپردازید.

شرایط

  • خطای دید بیننده
  • سرعت عمل

روش:

  • حرکات سریع rapid motions
  • حرکات پنهان

ابزارها

  • ابزارهای مخصوصی، عمدتاً برای پنهان کاری

تاریخ تردستی در ایران[ویرایش]

تاریخ تردستی در ایران برمی‌گردد به زمانی که سید سعید طباطبایی عدنان (پروفسور شاندو) درسال ۱۹۷۰ اولین شعبده باز ایرانی بوداستاد نیریزی (گالا گالا) دکتربهروزکریمی (پریستو) حسین امینی پور (تورا) و سپس: علی فروتن وسعید فتحی روشن و عارف غفوری در این عرصه به صورت حرفه‌ای پا گذاشته‌اند.

علی فروتن پسر ۲۴ ساله ایرانی که به طور مستقل ویدیوهای خود را می‌سازد و پس از اجرای حرکت شناسایی قاتل در عکس‌ها و اجرا در ویژه برنامه نوروز در کنار احسان علیخانی در برنامه‌های صدا و سیما به شهرت رسید.

عارف غفوری پسر ۲۷ سالهٔ ایرانی تبار که در مسابقات استعداد یابی ترکیه همه را شگفت زده کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]