مونوپولی (بازی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مونوپولی (بازی)
The Fast-Dealing Property Trading Game
The Monopoly logo (2008–present)
طراحLizzie Magie، Charles Darrow
ناشر
تاریخ نشر۱۹۳۵؛ ۸۹ سال پیش (۱۹۳۵-خطا: زمان نامعتبر}})
ژانربازی تخته‌ای
بازیکنان2–N
N=Number of tokens/pawns in the box/board.
زمان راه‌اندازی2–5 minutes
زمان بازی20–180 minutes
تأثیر شانسHigh (تاس (وسیله بازی) rolling, card drawing)
بازه سنی8+
مهارت‌ها
  • Negotiation
  • Resource management
  • Money Handling
  • Strategy

مونوپولی (به انگلیسی: Monopoly) که در ایران به نام ایروپولی و روپولی هم شناخته می‌شود، نام یک بازی است که توسط شرکت برادران پارکر و به صورت بسته‌بندی توسط شرکت هزبرو آمریکا منتشر شده است.

واژه مونوپولی از دو واژ منو (به یونانی: mono، به مفهوم تنها) و پولی (به یونانی: poly، به مفهوم فروش) ساخته شده‌است؛ منوپولی در واژه به معنای انحصارگری یا انحصارطلبی است. موضوع بازی مونوپولی تلاش بازیکن‌ها برای در دست گرفتن انحصاری خانه‌های خاص در زمین بازی است. به نظر می‌رسد از سال ۱۹۳۵ تاکنون بیش از ۷۵۰ میلیون نفر بازی مونوپولی را انجام داده باشند.[۱]تحقیقات انجام شده نشان داده است که بازی مونوپولی می تواند هوش اقتصادی بازیکن را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد.

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی. [به ترتیب شهر های منوپولی توکیو،سئول،شانگهای،تایپه،سیدنی،جاکارتا،بمبئی،دبی،قاهره،استانبول،آتن،رم،مادرید،پاریس،برلین،مسکو،لندن،تورنتو،واشینگتن،نیویورک،مکزیکو سیتی،ریو دو ژانیرو http://en.wikipedia.org/wiki/Monopoly_(game) «ویکی‌پدیای انگلیسی در صفحه بازی منوپولی»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). دریافت‌شده در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۸.