مونوپولی (بازی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
مونوپولی (بازی)
The Fast-Dealing Property Trading Game
Monopoly pack logo.png
The Monopoly logo (2008–present)
مخترع بازیLizzie Magie، Charles Darrow
ناشر
تاریخ انتشار۱۹۳۵؛ ۸۸ سال پیش (۱۹۳۵)
نوع بازیبازی تخته‌ای
تعداد بازیکن‌ها2–N
N=Number of tokens/pawns in the box/board.
بازه سنی8+
زمان لازم برای شروع بازی2–5 minutes
مدت‌زمان بازی20–180 minutes
میزان تأثیر فاکتور شانسHigh (تاس (وسیله بازی) rolling, card drawing)
مهارت‌های لازم
  • Negotiation
  • Resource management
  • Money Handling
  • Strategy

مونوپولی (به انگلیسی: Monopoly) که در ایران به نام ایروپولی و روپولی هم شناخته می‌شود، نام یک بازی است که توسط شرکت برادران پارکر و به صورت بسته‌بندی توسط شرکت هزبرو آمریکا منتشر شده است.

واژه مونوپولی از دو واژ منو (به یونانی: mono، به مفهوم تنها) و پولی (به یونانی: poly، به مفهوم فروش) ساخته شده‌است؛ منوپولی در واژه به معنای انحصارگری یه انحصارطلبی است. موضوع بازی مونوپولی تلاش بازیکن‌ها برای در دست گرفتن انحصاری خانه‌های خاص در زمین بازی است. به نظر می‌رسد از سال ۱۹۳۵ تاکنون بیش از ۷۵۰ میلیون نفر بازی مونوپولی را انجام داده باشند.[۱]تحقیقات انجام شده نشان داده است که بازی مونوپولی می تواند هوش اقتصادی بازیکن را به مقدار قابل توجهی بالا ببرد.

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی. [به ترتیب شهر های منوپولی توکیو،سئول،شانگهای،تایپه،سیدنی،جاکارتا،بمبئی،دبی،قاهره،استانبول،آتن،رم،مادرید،پاریس،برلین،مسکو،لندن،تورنتو،واشینگتن،نیویورک،مکزیکو سیتی،ریو دو ژانیرو http://en.wikipedia.org/wiki/Monopoly_(game) «ویکی‌پدیای انگلیسی در صفحه بازی منوپولی»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). دریافت‌شده در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۸۸.