منچ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
Mensch ärgere Dich nicht
Menschenaergern.svg
Game plan
مخترع بازیJosef Friedrich Schmidt
ناشرSchmidt Spiele
تاریخ انتشار۱۹۱۴؛ ۱۰۶ سال پیش (۱۹۱۴)
نوع بازیبازی‌های تخته‌ای
تعداد بازیکن‌ها۲ تا ۴ (۲ تا ۶ در طرف دیگر)
بازه سنی۵ سال و بالاتر
زمان لازم برای شروع بازی۱ دقیقه
مدت‌زمان بازیحدود ۳۰ دقیقه
میزان تأثیر فاکتور شانسبالا (تاس انداختن)
مهارت‌های لازمشمارش، احتمالات، راهبرد
یک صفحه بازی منش چوبی. همه مهره‌ها در «خانه» هستند، حالتی که در بازی پیش نمی‌آید.

مِنچ یک بازی‌ رومیزی آلمانی است و نام منچ در ایران برگرفته از واژه نخست نام آلمانی این بازی (Mensch ärgere Dich nicht به معنای عصبی نشو مرد) است.

تاریخ[ویرایش]

بازی منچ به سال‌های دور بازمی‌گردد. محل پیدایش این بازی در آلمان بوده‌است. این بازی توسط 'یوزف فریدریش' اشمیت (۱۹۰۸/۱۹۰۷) ارائه شده‌است.[نیازمند منبع]

نام[ویرایش]

نام آلمانی این بازی Mensch ärgere Dich nicht است. بازگردان نام آلمانی این بازی به فارسی، چیزی شبیه «عصبانی نشو مرد» یا «عصبانی نشو، رفیق» است.

قوانین[ویرایش]

این بازی می‌تواند توسط ۲، ۳، یا ۴ بازیکن انجام شود. (یک بازیکنگوشه‌های صفحهٔ مربوط به بازی). هر بازیکن ۴ مهره خواهد داشت (تعداد کل مهره‌ها ۱۶ خواهد بود) که در ابتدا ۴ مهره در خانه‌های کناری قرار خواهند گرفت و بازیکنان باید مهره‌های خود را به انتهای بازی، یعنی ستون‌های عمودی یا افقی مربوط به خود (هم رنگ) برسانند و برندهٔ بازی فردیست که زود تر از دیگر بازیکنان موفق به تمام کردن مهره‌های خود بشود. حرکت در این بازی بر مبنای تاس ریختن است، تعداد تاس ۱ عدد می‌باشد. آوردن عدد ۶ به معنای شروع بازی و در ادامهٔ بازی وارد کردن مهره‌ها خواهد بود، همچنین بعد از رخ دادن عدد ۶، بازیکن می‌تواند یک بار دیگر تاس ریخته و به همین ترتیب ادامه دهد. کسی که عدد ۶ می آورد و مهره بیرون دارد و یک مهره در خانه شروع دارد نمی‌تواند چند مهره در نقطه شروع بر روی هم قرار دهد. همچنین نقطه شروع جز خانه های امن محسوب شده و میتوان مهره های قرار گرفته از حریف در آن را با آوردن عدد شش از بازی خارج کرد و همچنین حریف هم نمیتواند مهره مورد نظر را در آن خانه از بازی خارج کند.و همچنین بازی با عدد ۶ تمام نمیشود و چون ۶ به معنی تاس ریختن دوباره است باید دوباره تاس ریخته شودهمچنین پریدن از روی مهره دیگر در ۴ مهره خانه مجاز است.

در نظر داشته باشید ک هربار تاس ریختن یک حرکت می‌باشد (هر بار تاس ریختن و ۶ اوردن و دوباره تاس ریختن مجاز از و مهره باید اول حرکت ۶ را انجام دهید و بعد حرکت دیگر ... )

حاشیه[ویرایش]

تصورات دیگر[ویرایش]

بازی منچ در وسط یک مربع انجام می‌شود. مربع نماد زمین است چون مردم زمان‌های قدیم تصور می‌کردند زمین مربع شکل است. در وسط این مربع یا همان زمین، علامت + را می‌بینیم؛ این علامت نشانه و نماد خورشید است که امتداد آن به چهار سوی زمین می‌رسد. علامت + را می‌توان در بناهای تاریخی مانند نقش رستم و فرش‌های قدیمی ایران نیز دید. چهار گروه مهره رنگی نماد چهار عنصر اصلی حیات هستند:آبی نماد آب، زرد نماد باد، قرمز نماد آتش و سبز نماد خاک. طبق عقیدهٔ زمین محوری، زمین ثابت است و خورشید به دور آن می‌چرخد پس هر مهره باید روی علامت + دور زمین بچرخد تا به مرکز، که منطقه‌ای ماورایی و نماد رهایی و آزادی از جهان خاکی است، برسد. اگر تاسی که سمبل سرنوشت است با او یاری نکند، هم چنان باید چرخه را ادامه دهد تا به پیروزی برسد. اگر چهار مهره در مرکز جمع شوند یعنی به اتحاد رسیده‌اند. تاس سرنوشت ساز مکعبی است لغزان به شماره‌های ۱ تا ۶. طبق تصور مردم باستان خداوند جهان را در شش روز آفریده‌است؛ روز نخست آسمان روشن، دوم آب، سوم گیاه، چهارم آتش، پنجم حیوان و ششم آدم را.[نیازمند منبع]

منابع[ویرایش]