گرگم به هوا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گرگم به هوا
کارتون هلندی از کودکان در حال گرگم به هوا بازی
بازیکنان۳ نفر و بیشتر
زمان راه‌اندازی۰ تا ۱ دقیقه
زمان بازینامحدود
تأثیر شانسکم
مهارت‌هادویدن، کمین کردن، پنهان شدن، مشاهده

گرگم به هوا یا بالابلندی (به انگلیسی: Tag) یک بازی کودکانه است که در اشکال و فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. در این بازی ابتدا بازیکنان در محل بازی جمع می‌شوند و یکی از آنها به قید قرعه با عنوان گرگ معرفی می‌شود. او تلاش می‌کند سایر بازیکنان را که در محوطه بازی پراکنده هستند، تعقیب و از پشت با دست لمس کند. بازیکنان دیگر موقعی که در جای بلندتری نسبت به گرگ بایستند از دست گرگ در امان هستند.[۱] گرگ در کمین است تا هنگامی که بازیکنان جای خود را عوض می‌کنند، به یکی از آنها دست بزند، که در این‌صورت آن بازیکن گرگ می‌شود و جای گرگ قبلی را می‌گیرد و بازی را دوباره ادامه می‌دهند.[۲]

شیوه بازی[ویرایش]

نحوهٔ بازی به این صورت است که از بین چند نفر، یک نفر به عنوان گرگ انتخاب می‌شود و وظیفهٔ او گرفتن بقیه است و بقیه باید از دست او فرار کنند. افراد می‌توانند برای در امان بودن از دست گرگ، به مکانی که از سطح زمین ارتفاع بیشتری داشته (حداقل ۲۰ سانتیمتر) رفته و در آنجا استراحت کنند و گرگ در این زمان نمی‌تواند آن‌ها را بگیرد. هرگاه گرگ کسی را با دست خود بزند، آن شخص گرگ جدید می‌شود و گرگ قبلی باید از دست او فرار کند و به یک بلندی پناه ببرد. این بازی معمولاً در محیط‌های باز انجام می‌شود و تعداد شرکت‌کنندگان در آن نامحدود است.

ایراد بازی[ویرایش]

یکی از ایرادهای بازی این است که قانون مشخصی برای مدت زمان اقامت افراد در بلندی ندارد؛ بنابراین همه می‌توانند به یک بلندی رفته و مدت زمان طولانی در آنجا بمانند و کاری از دست گرگ برنمی آید، که این کار باعث بی‌مزه شدن بازی و از بین رفتن هیجان آن می‌شود. البته بازیکنان بسته به سن و سال می‌توانند قوانینی برای رفع این ایراد بگذارند. به طور مثال هیچ شخصی حق ندارد بیشتر از ۱۰ ثانیه در یک بلندی بماند و گرگ هم حق ندارد که در کنار افرادی که در بلندی هستند، در انتظار بماند تا پس از اتمام ۱۰ ثانیه فوراً آنها را بگیرد؛ و باید حداقل از آن‌ها ۵ متر فاصله بگیرد. در این صورت هم بازی جریان می‌یابد و هم هیجان بیشتری خواهد داشت.

منابع[ویرایش]

  1. «بازی محلی گرگم به هوا». behtarintasvir.ir. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۵. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۱-۲۱.
  2. خبرگزاری باشگاه خبرنگاران (۲۰۱۸-۰۱-۲۱). «گرگم به هوا». خبرگزاری باشگاه خبرنگاران | آخرین اخبار ایران و جهان | YJC. دریافت‌شده در ۲۰۱۸-۰۱-۲۱.

پیوند به بیرون[ویرایش]