بازی کشتی‌های جنگی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

بازی کشتی جنگی (BattleShip)

این بازی دو نفره در جهان بسیار محبوب است که به وسیله ی قلم و کاغذ یا با استفاده از صفحه و مهره نیز بازی می شود و این بازی حول دو محور حدس و استراتژی می چرخد.

در این بازی هر بازیکن در صفحه دارای دو جدول ۱۰x۱۰ است که ردیف های افقی و عمودی با استفاده از حروف انگلیسی و اعداد نام گذاری شده است (مشابه بازی شطرنج) که یکی از جدول ها منطقه ی خودی و دیگری منطقه دشمن است.

تصویری از یک صفحه ی مخصوص بازی کردن کشتی جنگ. نام گذاری خانه ها، تعداد کشتی ها و نحوه علامت زدن کاملاً مشخص است.

طریقه بازی به این صورت است که ابتدا هر بازیکن به طور پنهانی از دیگری در جدول خودی یک کشتی به اندازه ۴ مربع، دو کشتی به اندازه سه مربع، سه کشتی به اندازه دو مربع و چهار کشتی به اندازه یک مربع می چیند. کشتی ها نباید به هم بچسبند و باید حداقل یک خانه با یکدیگر فاصله داشته باشند.

دو جوان در حال بازی کشتی جنگی با استفاده از مهره و تخته.

سپس با شروع بازی هر بازیکن به طور نوبتی با گفتن مختصات به منطقه ی بازیکن مقابل شلیک می کند و بازیکن مقابل اصابت شلیک یا عدم اصابت و غرق شدن یا غرق نشدن کشتی را اعلام می کند. برای هر بار اصابت یک نوبت شلیک دیگر جایزه داده می شود.

فردی که زودتر تمام کشتی های حریف را غرق کند برنده است.

در بازی نسخه کاغذی شلیک اصابت شده را با ضربدر و عدم اصابت را با نقطه در خانه ی مورد نظر نشان میدهند. هر بازیکن موظف است شلیک های خود را در منطقه دشمن و شلیک های حریف را در منطقه خودی علامت گذاری کند.[۱]

نوع دیگر بازی کشتی جنگی

بازی کشتی‌های جنگی یک بازی قلم‌کاغذی جنگی دو نفره است. در این بازی، دو بازیکن کاغذ را از وسط با رسم یک خط تقسیم می‌کنند و کشتیهای جنگی خود را در سمتِ خود روی کاغذ می‌کشند. سپس سعی می‌کنند کشتی‌های حریف را نشانه‌گیری کرده و به آنها گلوله بزنند.

نوع سادهٔ بازی کشتی‌های جنگی، این‌گونه بازی می‌شود:

  1. بازیکنان با رسم یک خط، کاغذ را از وسط به دو قسمت تقسیم می‌کنند و هر یک از آنها در یک سمت قرار می‌گیرد.
  2. بازیکن اول یک کشتی در سمت خود می‌کشد.
  3. بازیکن دوم سعی می‌کند نقطهٔ قرینهٔ کشتی را نسبت به خط وسط کاغذ پیدا کند و با خودکار یا مداد یک نقطه/دایرهٔ توپُر که نماد گلوله است بر آن می‌کشد.
  4. همین بازیکن (بازیکن دوم) کاغذ را از روی خط وسط تا زده و پشت نقطه‌ای که کشیده بود با خودکار می‌کشد تا اثر جوهر خودکار به طرف دیگرِ خط، در سمت حریف، منتقل شود. چنانچه اثر نقطه روی کشتی بیفتد، آن کشتی در بازی مورد اصابت گلوله قرار گرفته است و غرق می‌شود و خط می‌خورد.
  5. اگر حریف موفق به غرق کردن کشتی شود بازی را با کشیدن یک کشتی در سمت خودش ادامه می‌دهد. اگر نه، بازیکن اول دومین کشتی خود را می‌کشد.
  6. برندهٔ بازی بر اساس تعدادِ بیشترِ کشتی‌های سالم تعیین می‌شود.
  1. «BattleShip Game | ویکی‌پدیای انگلیسی».