بلک‌جک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کارت‌هایی با مجموع ارزش ۲۱ در بازی بلک‌جک.

بلک‌جک یا بیست‌ویک (به انگلیسی: Blackjack یا Twenty-one) پرطرفدارترین بازی قمارخانه‌ای در جهان است. بلک‌جک نوعی ورق‌بازی مقایسه‌ای بین بازیکن و کارت‌پخش‌کن است که با استفاده از یک تا هشت دسته کارت ۵۲ تایی انجام می‌شود.

در ابتدا به بازیکن دو کارت داده می‌شود، با این حال بازیکن می‌تواند کارت‌های بیشتری را طلب کند تا جمع ارزش کارت‌هایش، ۲۱ یا کمتر شود ولی نباید بیشتر شود؛ تا اینکه کارت‌پخش‌کن به دلیل آنکه مجموع ارزش کارت‌هایش کمتر از ارزش کارت‌های بازیکن یا بیش از ۲۱ است ببازد. از دههٔ ۱۹۶۰ تاکنون بلک‌جک توجه بازیکنان حرفه‌ای زیادی را به خود جلب کرده‌است؛ بالاخص کارت‌شماران که کارت‌هایی که تاکنون پخش شده‌اند را به خاطر می‌سپارند و شرط‌بندی و استراتژی بازی‌شان را بر مبنای آن می‌گذارند.بازیکنان عادی می‌توانند هر وقت از بازی خارج شوند ولی بانکدار بازی تا انتها باید به بانک متعهد باشد

تاریخچه[ویرایش]

پیش درآمد بلک جک، بازی بیست و یک بوده که خود خاستگاهی ناشناخته دارد. اولین مرجع مکتوب در این زمینه به کتابی از نویسنده شهیر اسپانیایی میگوئل د سروانتس (Miguel de Cervantes) باز می‌گردد که بیشتر به خاطر نوشتن رمان دن کیشوت معروف است. سروانتس خود یک از علاقه‌مندان قمار بود و شخصیت های اصلی داستان رینکونت و کورتادیلو در «رمان‌های سرمشق» چند بازیکن متقلب بودند که در شهر سویل کار می‌کردند.

آنها در تقلب در بازی ونتیونا (معادل اسپانیایی بیست و یک) مهارت داشتند و رمان بیان می‌کند که هدف از این بازی، رسیدن به امتیاز 21 بدون فراتر رفتن از آن است و ارزش آس معادل 1 یا 11 است. بازی با دست ورق‌های اسپانیای باراخا (baraja) انجام می‌شود که فاقد کارت‌های هشت و نه و ده است. این داستان کوتاه بین سال‌های 1601 و 1602 نوشته شده، بدین ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که ونتیونا از آغاز قرن هفدهم یا قبل از آن در کاستیا بازی می‌شده است. ارجاعات بعدی به این بازی در فرانسه و اسپانیا دیده می‌شود.

هنگامی‌ که بیست و یک در ایالات متحده معرفی شد، خانه‌های شرط بندی برای جلب علاقه بازیکنان اقدام به پرداخت بونوس‌هایی می‌کردند. یکی از این بونوس‌ها، پرداخت ده به یک بود که در صورت وجود دستی شامل آس پیک و سرباز سیاه (سرباز پیک یا خاج) فعال می‌شد.

این دست «بلک جک» نامیده می‌شد و به مرور زمان این نام رو بازی ماندگار شد، حتی با وجودی‌که بونوس ده به یک به زودی برداشته شد. در بازی مدرن، بلک جک به هر دستی شامل یک آس به اضافه یک کارت ده یا عکس، صرف نظر از خال یا رنگ اشاره دارد.

منابع[ویرایش]