بلک‌جک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کارت‌هایی با مجموع ارزش ۲۱ در بازی بلک‌جک.

بلک‌جک یا بیست‌ویک (به انگلیسی: Blackjack یا Twenty-one) نوعی ورق‌بازی مقایسه‌ای بین بازیکن و کارت‌پخش‌کن است که با استفاده از یک تا هشت دسته کارت ۵۲ تایی انجام می‌شود. بلک‌جک پرطرفدارترین بازی قمارخانه‌ای در جهان است[نیازمند منبع].

این بازی یکی از بازی ورق‌بازی است که برای انجام آن بایستی از سکه یا اسکناس بهره گرفت. البته در بسیاری از قمارخانه‌ها برای پرهیز از بکارگیری سکه یا اسکناس از ژتون‌ها یا اشیای دیگری به عنوان پول استفاده می‌کنند که قابل خریداری است. در هر حال شرط کمیابی آن شی باید رعایت شود.

برای این بازی برخی کار‌ت‌های شماره کم از دسته کارت‌ها بیرون آورده می‌شود و دسته کارت با شماره‌های بالاتر از شش و کارت‌های صورت و تک‌خال انجام می‌گیرد. در ابتدا به بازیکن دو کارت داده می‌شود، با این حال بازیکن می‌تواند کارت‌های بیشتری را طلب کند تا جمع ارزش کارت‌هایش، ۲۱ یا کمتر شود ولی نباید بیشتر شود؛ تا اینکه کارت‌پخش‌کن به دلیل آنکه مجموع ارزش کارت‌هایش کمتر از ارزش کارت‌های بازیکن یا بیش از ۲۱ است ببازد. از دههٔ ۱۹۶۰ تاکنون بلک‌جک توجه بازیکنان حرفه‌ای زیادی را به خود جلب کرده‌است؛ بالاخص کارت‌شماران که کارت‌هایی که تاکنون پخش شده‌اند را به خاطر می‌سپارند و شرط‌بندی و استراتژی بازی‌شان را بر مبنای آن می‌گذارند. بازیکنان عادی می‌توانند هر وقت از بازی خارج شوند ولی بانکدار بازی تا انتها باید به بانک متعهد باشد.

در این بازی مدیریت مجموعه ورق‌ها همراه ریسک‌پذیری، شرط‌بندی و تا اندازه‌ای بلوف است، به گونه‌ای که باید به عدد ۲۱ دست یافت یا به حد پایین آن دست یافت. اگر بازیکنی مجموع کارت‌هایش بیش از ۲۱ شود، بازی را باخته‌است. کسی که باخته‌است می‌بایست به حریفان باخت خود را اعلام کند.

منابع[ویرایش]