استندآپ کمدی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
باب هوپ، استندآپ کمدین مشهور آمریکایی در دورهٔ جنگ جهانی دوم

کمدی ایستاده یا کمدی استندآپ یا استند آپ کمدی (به انگلیسی: Stand-up comedy) نوعی از کمدی است که در آن اجرا کننده بدون وجود دیوار چهارم بصورت مستقیم با شنوندگان صحبت می‌کند.

این کمدی معمولاً توسط یک نفر اجرا می‌شود، در این نمایش کمدین با اجرای سریعی از داستان گویی، لطیفه و شوخی‌های کوتاه و گذرا و بداهه سازی‌هایی که جمع تماشاگران پذیرای آنها باشند به انتقال مضامین می‌پردازد. اجراکننده معمولاً سرنوشت مسائل و معضلاتی را که بسیار مهم و جدی اجتماع کلی را درگیر خود ساخته به چالش می‌کشد، به این امید که باعث شگفتی و خنده تماشاگران شود و مشکلات اجتماع را با لبخند تبدیل به آرامش کند.

تاریخچه[ویرایش]

این نوع ژانر برای اولین بار به شکل کارنوال‌های کوچک موزیکال بین سده‌های ۱۸ و ۱۹ در انگلستان بوجود آمد و پس از آن به روسیه و آمریکا رفت. از جمله هنرمندانی که اجرای استندآپ کمدی داشته‌اند می‌توان به جیم کری، مستر بین و رابین ویلیامز اشاره نمود.

در ایران[ویرایش]

پیش از انقلاب

در ایران قبل از انقلاب ۱۳۵۷ نورمن ویزدوم کمدین مشهور چند بار در کاباره شکوفه اجرای استند آپ کمدی داشته است و اما توسط هنرمندان ایرانی در قالب لطیفه و تقلید صدا توسط اشخاصی چون سید کریم برادران تقدسی و برادران طلایی تجربه شد و بشکل فنی و حرفه‌ای و مطابق با تعریف آن منوچهر نوذری و علی تابش از اولین کسانی بودند که اجرای استندآپ کمدی داشتند.

پس از انقلاب

پس از انقلاب ۱۳۵۷ از چهره‌های بنام دیگر استندآپ کمدی ایران می‌توان به حسن ریوندی، حمید ماهی صفت، ، هادی خرسندی، سید ابراهیم نبوی و رضا ارحام صدر، امیرکربلایی زاده اشاره کرد.

ایرانیان خارج از کشور

نسل جدید ایرانیان خارج از کشور نیز با اجرای استندآپ کمدی به زبان انگلیسی به چهره‌های شناخته شده‌ای تبدیل شده‌اند. از جمله این افراد می‌توان از مازیار جبرانی، شاپرک خرسندی، مکس امینی و امید جلیلی یاد کرد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]