رقابت

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از مسابقه)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
رقابت در ورزش. مجموعه‌ای از تصاویر، برخی از رویدادهای ورزشی را نمایش می‌دهد که به عنوان مسابقات اسب سواری به تصویر کشیده شده.

رقابت یا تلاش برای پیشی گرفتن از یکدیگر[۱] (به انگلیسی: Competition) یک مسابقه یا هماوردی بین دو یا چند جاندار، جانور، فرد، گروه اقتصادی یا گروه‌های اجتماعی و…، برای به دست آوردن قلمرو، جایگاه، منابع، کالا، جفت، آبرو و حیثیت، سرشناسی، جوایز، جایگاه اجتماعی، رهبری و سود است. رقابت زمانی رخ می‌دهد که دستکم دو طرف در تلاش برای رسیدن به هدفی باشند، که هر دو نمی‌توانند به آن برسند. جایی که یکی به دست می‌آورد و دیگران می‌بازند. (بازی مجموع-صفر).

رقابت طبیعی بین موجودات زنده که در محیطی همسان همزیستی دارند رخ می‌دهد. به عنوان مثال، جانوران برای آب، غذا، جفت و دیگر پایه های زنده ماندن رقابت می‌کنند. انسان‌ها بیشتر برای غذا و جفت هماورد یکدیگرند، هر چند زمانی که این نیازها برآورده می‌شوند، رقابت‌های بزرگتری، برای دستیابی به ثروت، قدرت، آبرو، و سرشناسی به وجود می‌آیند.

رقابت (هماوردی) در برابر همکاری در نظر گرفته می‌شود، با این حال در دنیای واقعی آمیزه ای از همکاری و رقابت هنجار است.[۲] راهبردهای بهینه برای رسیدن به اهداف در شاخه ای از ریاضیات به نام نظریه بازی‌ها بررسی می شوند.

رقابت همچنین یک اصل بنیادی در اقتصاد بازار و کسب و کار است چرا که بیشتر شرکت‌ها در رقابت با دستکم یک شرکت دیگر در همان گروه خریداران هستند. همچنین رقابت درون یک شرکت بیشتر با هدف بزرگترِ رسیدن به کیفیت بالاتر خدمات یا بهبود کالاهایی که شرکت ممکن است بسازد یا گسترش دهد، برانگیخته می‌شود.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «جست‌وجوی رقابت». www.vajehyab.com. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۱۵.
  2. Competition, Sociology guide