هفت خبیث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

[۱]، این بازی، نوعی بازی با کارت است که در قسمت‌های مختلف دنیا بازی می‌شود و در ایران نیز طرفداران زیادی دارد. این بازی در جمع‌های ۲ به بالا بازی می‌شود. برای بیش از پنج نفر معمولاً از ۲ دسته کارت استفاده می‌شود. نحوهٔ شروع بازی به این شکل است که به هر نفر یک سری برگه (معمولاً ۷ برگ) در جهت ساعت‌گرد داده می‌شود و سپس کارت‌های باقی‌مانده را به پشت در وسط می‌گذارند و روترین کارت از کارت‌های روی زمین را کنار کارت‌هایی که از پشت هستند از رو قرار می‌دهند. بازی به این شکل است که باید یا آن عدد مورد نظر یا آن خال را در وسط گذاشت. برای مثال اگه ۳ دل رو بود اگر بازیکن کارت دل داشت دل بازی می‌کند در غیر این‌صورت باید ۳ یک خال دیگر را بازی کند. اگر هیچ‌کدام از این حالت‌ها نباشد، باید یک کارت از زمین بردارد. اگر کارت برداشته شده با کارت روی زمین سازگار بود آن را در کنار کارت روی زمین قرار می‌گیرد، در غیر صورت آن کارت را درون دست خود قرار داده و نوبت نفر بعدی می‌باشد. بازی تا جایی ادامه دارد که یک نفر تمام کارت‌های درون دست خود را در روی زمین بگذارد. در این زمان، آن شخص برنده است و دور بعد بازی از او شروع می‌شود. همچنین کارت‌های باقی مانده دست افراد به صورت امتیاز منفی شمرده می‌شود.

برای خاتمه بازی باید مقدار حداکثر امتیاز منفی یا حداکثر تعداد دست بازی (یا هر چیز دیگر به صورت توافقی) مشخص شود؛ و هر کس به این امتیاز برسد یا شرایط دیگر انجام شد، بازی تمام است و کسی که کمترین امتیاز منفی را دارد، برنده می‌باشد. یک نکته که وجود دارد این است که زمانی که دوبرگ دست شماست و یکی عدد هشت باشد و جایزه شما نیز هم خال یا عدد برگه زمینه باشد باید تک برگ گفته شود.

بازی را می‌توان به صورت حذفی و بدون شمردن امتیاز منفی انجام داد. به این صورت که هرکس زودتر برگه تمام کرد، نفر اول و ادامه افراد بازی را ادامه داده تا نفر آخر مشخص شود. در این حالت وقتی تعداد افراد دو نفر شد، طبق منطق بازی علاوه بر برگه ۸، برگهٔ آس نیز جایزه به حساب می‌آید و شخصی که این برگه را روی میز قرار داد، شخص نفر بعدش را میتواند از گذاشتن کارت محروم کند. نکته ای که وجود دارد این است که اگر دوبرگ دستتان باشد و یکی هشت باشد و جایزه شما نیز هم خال یا عدد زمینه باشد باید تک برگ بگوید و جایزه خود را بیندازد و پایان بازی را اعلام کند

قوانین[ویرایش]

قانون‌های این بازی به دو صورت اصلی و فرعی تقسیم‌بندی می‌شود. قوانین اصلی همواره ثابت می باشند ولی می‌توان با توافق بازیکنان از اجرای تمامی یا برخی از قوانین فرعی صرف نظر نمود.

قوانین اصلی نحوه ادامه بازی را مشخص می‌کنند. بازی از نفر بعد از نفر کارت پخش کن در جهت گردش عقربه‌های ساعت آغاز می‌شود و بر اساس اعداد و نوع کارت هایی که آخرین بازیکن بر زمین گذاشته ادامه می‌یابد. روند تغییر بازی بر اساس کارت‌ها به صورت زیر است:

عدد 10: جهت چرخش بازی را برعکس می‌کند.

عدد 7: اگر فردی عدد ۷ بیاورد نفر بعدی باید ۲کارت جریمه بردارد

تبصره:با رو شدن عدد ۷ برای اولین بار، اگر بازیکن کارت ۷ داشته باشد، بازی می‌کند در غیر این‌صورت باید ۲ کارت از روی زمین بردارد. بعد از برداشتن ۲ تا کارت، برای نفر بعدی عدد ۷ یک عدد معمولی در نظر گرفته می‌شود و بازی ادامه پیدا می‌کند.

تبصره: با روشدن عدد هفت ، اگر بازیکن عدد ۷ بازی کند، نفر بعد باید ۴ تا کارت بردارد و اگر وی هم ۷ بازی کند، نفر بعدی باید ۶ تا کارت بردارد و به‌همین روال دو کارت اضافه می‌شود. شخصی که جریمه میشود اجازه بازی در آن دست را ندارد و فقط باید جریمه را برداردو نفر بعدی بازی را ادامه دهد.

عدد ۸: جایزه دارد و کسی که ۸ بگذارد باید یک کارت دیگر هم بگذارد. اگر شخص مورد نظر نمی‌توانست کارت دیگری بگذارد، مانند شخصی است که نوبتش شده و نمی‌تواند کارتی روی زمین بگذارد؛ بنابراین باید جریمه بردارد.

تبصره: اگر فردی آخرین کارت دستش عدد ۸ باشد باید کارتش را بیاندازد و جایزه کارت را جریمه بردارد اگر با خال ۸ یکی بود که کارت را انداخته و بازیش تمام میشود اما اگر نبود تک کارت گفته و بازی ادامه پیدا میکند.و اگر جریمه باز هم ۸ بود باید یک کارت دیگر بردارد و به همین منوال

آس:نوبت نفر بعد را می‌سوزاند و نفر بعد از آن باید بازی کند.

سرباز: بازیکنی که سرباز بیاورد می‌تواند حکم را به دلخواه خودش تغییر دهد. زمانی که یه برگ هست (بجز ۷) میتواند سرباز بیاید و مثلا بگوید حکم دل است و نفر بعد کارتی بیاید که خالش دل است در ضمن حکمی که تعیین میکند به خال خود سرباز ربطی نداشته و میتواند هر چه که خواست بگوید.

عدد۲: اگر شخصی عدد ۲ بیاورد میتواند به دلخواه یکنفر را از کارت های دست خودش جریمه کند به این صورت که کارت های خود را به طوری که طرف مقابل نبیند به سمت او بگیرد و طرف یک کارت را بردارد. تبصره: اگر‌شخصی در‌دستش‌ ۱ کارت داشته باشید دیگر با گذاشتن عدد ۲ نمیتواند آن یک کارت را‌ به کس دیگری بدهد.

نکته: فقط سرباز میتواند روی همه کارت ها با هر خالی (به جز ۷) بیاید

تک کارت:وقتی بازیکنی یک ورق دارد، باید با صدای بلند بگوید «تک کارت!».

تبصره: (بازیکنی که تک کارت نگفته باشد و پیش از متوجه شدن سایر افراد از این موضوع برگ‌های خود را تمام کند، مشمول جریمه

نمی‌شود)

هر اشتباهی در اجرای قوانین اصلی که در حین بازی انجام می‌شود، برداشتن یک کارت جریمه توسط شخص خطاکار شامل می‌شود.

قوانین فرعی:

قانون اول: تخلفات اضافی که شامل جریمه می‌شود: بدون نوبت بازی کردن، تأخیر در بازی کردن و …

قانون دوم:اگر شخصی در طول بازی ”من” بگوید باید به ازای گفتن هر من کارت بردارد(این قانون به صورت توافقی است و میتوانید قبل از بازی این قانون را با دیگر بازیکنان توافق کنید.(در بازی اصلی UNO چنین قانونی وجود ندارد و فقط صرف خنده بیشتر و اضافه کردن به زمان بازی طراحی شده است)

نحوهٔ امتیازدهی[ویرایش]

هنگامی که یکی از بازیکنان تمامی کارت‌های بازی خود را تمام کرد بازی به اتمام می‌رسد و همه افراد حاضر با توجه به کارت‌های باقی مانه‌اشان امتیاز منفی می‌گیرند. هر یک از کارتها امتیاز خاصی دارد که به صورت زیر می‌باشد.

  • برگهای ۲ تا ۱۰ امتیاز منفی برابر شماره کارت خود دارند. (غیر از برگ ۷)،
  • برگ بی بی ۱۲ امتیاز منفی دارد
  • برگ شاه ۱۳ امتیاز منفی دارد
  • برگ آس ۱۴ امتیاز منفی دارد
  • سرباز ۲۰ امتیاز منفی دارد
  • در صورتی که هفت داشته باشد آن را می‌گذارد و دو کارت دیگر می‌کشد.

در صورتی که نفر اتمام کننده بازی با سرباز بازی را تمام کند، امتیازهای منفی باقی افراد دو برابر می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. "Troili, Uno or Gustav Uno". Benezit Dictionary of Artists. Oxford University Press. 2011-10-31.

رده آمریکایی

https://www.unorules.com/