هفت خبیث

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

این بازی، نوعی بازی با کارت است که در قسمت‌های مختلف دنیا بازی می‌شود. این بازی در جمع‌های ۲ به بالا بازی می‌شود. برای بیش از پنج نفر معمولاً از ۲ دسته کارت استفاده می‌شود. نحوهٔ شروع بازی به این شکل است که به هر نفر یک سری برگه به هر تعداد که مایلید در جهت ساعت‌گرد داده می‌شود و سپس کارت‌های باقی‌مانده را به پشت در وسط می‌گذارند و روترین کارت از کارت‌های روی زمین را کنار کارت‌هایی که از پشت هستند از رو قرار می‌دهند. بازی به این شکل است که باید یا آن عدد مورد نظر یا آن خال را در وسط گذاشت. برای مثال اگه ۳ دل رو بود اگر بازیکن کارت دل داشت دل بازی می‌کند در غیر این‌صورت باید ۳ یک خال دیگر را بازی کند. اگر هیچ‌کدام از این حالت‌ها نباشد، باید یک کارت از زمین بردارد. اگر کارت برداشته شده با کارت روی زمین سازگار بود آن را در کنار کارت روی زمین قرار می‌گیرد، در غیر صورت آن کارت را درون دست خود قرار داده و نوبت نفر بعدی می‌باشد. بازی تا جایی ادامه دارد که یک نفر تمام کارت‌های درون دست خود را در روی زمین بگذارد. نفر برنده یک دور در بازی می‌ماند در این زمان، آن شخص برنده است و دور بعد بازی از او شروع می‌شود؛ و بین افراد دیگر ادامه می‌یابد.[۱]

یک نکته که وجود دارد این است که زمانی که دوبرگ دست شماست و یکی عدد هشت باشد و جایزه شما نیز هم خال یا عدد برگه زمینه باشد باید تک برگ گفته شود.

بازی را می‌توان به صورت حذفی و بدون شمردن امتیاز منفی انجام داد. به این صورت که هرکس زودتر برگه تمام کرد، نفر اول و ادامه افراد بازی را ادامه داده تا نفر آخر مشخص شود. در این حالت وقتی تعداد افراد دو نفر شد، طبق منطق بازی علاوه بر برگه ۸، برگهٔ آس نیز جایزه به حساب می‌آید و شخصی که این برگه را روی میز قرار داد، شخص نفر بعدش را می‌تواند از گذاشتن کارت محروم کند.

نکته ای که وجود دارد این است که اگر دوبرگ دستتان باشد و یکی هشت باشد و جایزه شما نیز هم خال یا عدد زمینه باشد باید اول از همه تک برگ بگوید و جایزه خود را بیندازد و پایان بازی را اعلام کند.

قوانین[ویرایش]

قانون‌های این بازی به دو صورت اصلی و فرعی تقسیم‌بندی می‌شود. قوانین اصلی همواره ثابت می‌باشند ولی می‌توان با توافق بازیکنان از اجرای تمامی یا برخی از قوانین فرعی صرف نظر نمود.

قوانین اصلی نحوه ادامه بازی را مشخص می‌کنند. بازی از نفر بعد از نفر کارت پخش کن در جهت گردش عقربه‌های ساعت آغاز می‌شود و بر اساس اعداد و نوع کارت‌هایی که آخرین بازیکن بر زمین گذاشته ادامه می‌یابد. روند تغییر بازی بر اساس کارت‌ها به صورت زیر است:

عدد ۱۰: جهت چرخش بازی را برعکس می‌کند.

عدد ۷: اگر فردی عدد ۷ بیاورد، نفر بعدی او باید 2 کارت جریمه بردارد.

تبصره:با رو شدن عدد ۷ برای اولین بار، اگر بازیکن کارت ۷ داشته باشد، بازی می‌کند و نفر بعدی باید 4 کارت بردارد . در غیر این‌صورت باید 2 کارت از روی زمین بردارد. بعد از برداشتن 2 تا کارت، نوبت فرد جریمه شده زمانی که نوبتش شود دراین دست سوخته‌است و برای نفر بعد جریمه کننده عدد ۷ یک عدد معمولی در نظر گرفته می‌شود و بازی ادامه پیدا می‌کند.

عدد ۸: جایزه دارد و باید یک کارت دیگر که هم خال کارت 8 باشد بیاندازد.

تبصره: استفاده از جایزه چه به‌صورت گذاشتن یک کارت از دست خود، یا از کارتهای رو نشده بر روی کارت روشده روی زمین است و همچنین اگر کارت 8آخرین کارت بازیکن باشد باید جایزه خود را بردارد.

سرباز: بازیکنی که سرباز بیاورد می‌تواند حکم را به دلخواه خودش تغییر دهد. زمانی که یه برگ هست می‌تواند سرباز بیاید و مثلاً بگوید حکم دل است و نفر بعد کارتی بیاید که خالش دل است در ضمن حکمی که تعیین می‌کند به خال خود سرباز ربطی نداشته و می‌تواند هر چه که خواست بگوید.

تبصره: سرباز باید روی کارت هم خال خود و یا یک سرباز دیگر بیاید و نمی توان آن را روی هر کارتی انداخت.

عدد۲: اگر شخصی عدد ۲ بیاورد می‌تواند هرکس را که بخواهد به‌طور دلخواه یک کارت از دست خودش جریمه کند.

کارت آس:هرکس آس بیاندازد نوبت نفر بعدیش می سوزد.

تک کارت: وقتی بازیکنی یک ورق دارد، باید با صدای بلند بگوید «تک کارت!».

تبصره: (بازیکنی که تک کارت نگفته باشد و پیش از متوجه شدن سایر افراد از این موضوع برگ‌های خود را تمام کند، مشمول جریمه نمی‌شود)

هر اشتباهی در اجرای قوانین اصلی که در حین بازی انجام می‌شود، برداشتن یک کارت جریمه توسط شخص خطاکار شامل می‌شود.

قوانین فرعی:

تخلفات اضافی که شامل جریمه می‌شود: بدون نوبت بازی کردن، تأخیر در بازی کردن و …

نحوهٔ امتیازدهی[ویرایش]

هنگامی که یکی از بازیکنان تمامی کارت‌های بازی خود را تمام کرد بازی به اتمام می‌رسد و همه افراد حاضر با توجه به کارت‌های باقی مانه‌اشان امتیاز منفی می‌گیرند. هر یک از کارتها امتیاز خاصی دارد که به صورت زیر می‌باشد.

  • برگ‌های ۲ تا ۱۰ امتیاز منفی برابر شماره کارت خود دارند. (غیر از برگ ۷)،
  • برگ بی بی ۱۲ امتیاز منفی دارد
  • برگ شاه ۱۳ امتیاز منفی دارد
  • برگ آس ۱۴ امتیاز منفی دارد
  • سرباز ۲۰ امتیاز منفی دارد
  • در صورتی که هفت داشته باشد آن را می‌گذارد و دو کارت دیگر می‌کشد.

در صورتی که نفر اتمام کننده بازی با سرباز بازی را تمام کند امتیازها دو برابر می‌شود

منابع[ویرایش]

  1. "Troili, Uno or Gustav Uno". Benezit Dictionary of Artists. Oxford University Press. 2011-10-31.

رده آمریکایی

https://www.unorules.com/