چهاربرگ

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

چهار برگ یا پاسور یک بازی ورق است که ریشه در خاورمیانه دارد و به گستردگی در ایران بازی می‌شود. بازی‌هایی مشابه آن در ایتالیا و مصر نیز وجود دارد. این بازی به نام‌های هفت خاج و یازده و هفت و چهار معروف میباشد؛ و هر کدام از طرفین که زودتر به امتیاز 61 برسد برنده بازیست ( در اكثر مواقع به صورت توافقي ايست)

تعداد بازیکنان[ویرایش]

این بازی معمولاً به صورت دو نفره انجام می‌شود اما می‌توان سه یا چهار نفره هم بازی کرد. هنگامی که چهار نفر بازی می‌کنند بازیکنان به دو تیم دو نفره تقسیم می‌شوند و به شکل ضربدری کنار هم می‌نشینند و بازی را انجام می‌دهند.

این بازی با تعداد نفرات بیشتر از ۴ نفر هم قابل اجرا است به شرطی که تعداد نفرات زوج باشد. نصف به نصف با هم یار هستند و به صورت یک درمیان مینشینند.

امتیاز و شمارش[ویرایش]

بعد از پایان بازی برگ‌هایی که دست هر نفر است به شکل زیر شمارش می‌شود.

  • ابتدا خاج‌ها (گشنیز) شمرده می‌شود هر بازیکنی که بیش از هفت خاج داشته باشد، سیزده امتیاز و بازیکن (یا تیم) دیگر امتیازی نمی‌برد در بازی سه نفره چنانچه هیچ بازیکنی به هفت خاج نرسد آن کسی که بیشتر از بقیه خاج دارد هفت خاج شمرده می‌شود همچنین در حالتی که دو بازیکن به تعداد مساوی خاج داشته باشند بازیکن دیگر هفت خاج است.
  • هر سور ده امتیاز
  • هفت خاج ۱۳ امتیاز
  • ده خشت سه امتیاز
  • دو خاج دو امتیاز
  • هر سرباز یک امتیاز
  • هر آس یک امتیاز

مجموع امتیازهای هر دور بازی منهای سور۲۶ امتیاز است. در انتها کسی (یا تیمی) که بیشتر از بقیه امتیاز داشته باشد برنده آن دور خواهد بود. دورها باید تا امتیاز پایانی پی گرفته شود. معمولاً امتیاز ۱۰۴ (در حالت چهار نفره)

پاسور روباز[ویرایش]

چهاربرگ روباز یا پاسور روباز نیز همچون پاسور معمولی بازی می‌شود؛ با این تفاوت که در هر بار به اصطلاح دست دادن یا همان تقسیم چهار کارت به هر بازیکن، می‌بایست هر بازیکن یکی از کارت‌هایش را طوری نمایان کند که برای هر دو طرف قابل دیدن باشد و این عمل تا زمانی که چهار برگ هر بازیکن تمام شوند، ادامه می‌یابد.

منابع[ویرایش]