ایستگاه پایه فرستنده/گیرنده

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

سایت BTS که آنتن‌ها در بالای دکل و سایر تجهیزات در پایین دکل قرار دارد (داخل اتاقک)

ایستگاه پایه فرستنده/گیرنده (به انگلیسی: base transceiver station (BTS)) یا سایت BTS، به مجموعه‌ای از تجهیزاتی گفته می‌شود که در مخابرات بی‌سیم، ارتباط مشترک با شبکه را آسان می‌کند. این شبکه شامل سیستم جی اس ام (شبکه تلفن همراه)، CDMA، وای فای، وای مکس و سایر شبکه‌های گسترده می‌شود. هر چند اصطلاح BTS می‌تواند برای هر یک از استانداردهای ارتباطات بی‌سیم بکار رود، اما معمولاً برای اشاره به سیستم‌های تلفن همراه و CDMA استفاده می‌شود. در این راستا یک BTS بخشی از یک زیر سیستم ایستگاه پایه (BSS) را به منظور مدیریت سیستم تشکیل می‌دهد. همچنین ممکن است یک بی تی اس دارای تجهیزات رمزنگاری و رمزگشایی ارتباطات، فیلترها و… باشد. آنتن نیز یکی از اجزای تشکیل دهنده بی تی اس است. یک سایت بی تی اس توسط کنترلر مادر ایستگاه پایه کنترل می‌شود.

ساختار کلی[ویرایش]

BTS معمولاً از قسمت‌های زیر تشکیل شده‌است:

فرستنده/گیرنده (TRX)
که به‌طور گسترده‌ای به عنوان گیرنده راه انداز (DRX) اطلاق می‌شود که در قالب گیرنده تکی (singleTRU) یا دوبل (doubleTRU) یا متشکل از دو واحد رادیویی است. این بخش، ارسال و دریافت سیگنال‌ها را انجام می‌دهد. همچنین این بخش با کنترلر مادر بی تی اس در ارتباط است.
تقویت‌کننده قدرت (PA)
نمونه‌ای از دکل بی‌تی‌اس شهری
سیگنال‌های دریافتی از DRX را به منظور ارسال به آنتن تقویت می‌کند.
ترکیب‌کننده
سیگنال‌های حاصل از چند فرستنده را ترکیب می‌کند تا بتوان آن‌ها را از طریق یک آنتن ارسال کرد. امکان کاهش تعداد آنتن را فراهم می‌کند.
مالتی پلکسر
برای جدا کردن ارسال و دریافت سیگنال به/از آنتن استفاده می‌شود. ارسال و دریافت سیگنال را از طریق یک آنتن انجام می‌دهد.
آنتن
آنتن ساختاری است که در بالاترین نقطه نصب می‌شود و بی تی اس در زیر آن قرار دارد.
سیستم نظارت و توسعه
اعلام وضعیت کارکرد قسمت‌های مختلف بی تی اس را به منظور عملیات تعمیر و نگه داری، جمع‌آوری می‌کند.
واحد کنترل
کنترل و مدیریت واحدهای مختلف BTS از جمله بخش نرم‌افزاری، پیکربندی نقطه‌ای، تغییرات وضعیت و ارتقاء نرم‌افزاری و غیره را انجام می‌دهد.
واحد گیرنده باند پایه (BBxx)
تغییر فرکانس، پردازش سیگنال.

انواع سایت بی تی اس[ویرایش]

سایت بی تی اس را می‌توان بر اساس محل قرارگیری تقسیم‌بندی کرد:

 • سایت زمینی Green filed
 • سایت پشت بامی roof tab
 • سایت داخل ساختمانی
 • سایت میکرو
 • سایت سیار

مراحل ساخت سایت BTS[ویرایش]

ساخت یک سایت BTS با توجه به نوع آن، با یکدیگر متفاوت است ولی اولین گام در ساخت هر نوع سایت، سایت یابی یا Site Acquisition می‌باشد. محل سایت توسط گروه تشخیص موقعیت شناسایی می‌گردد. موقعیت یابی سایت باید به گونه‌ای انجام گردد که سایت بتواند با سایتهای اطراف ارتباط داشته باشد و به اصطلاح آن‌ها را ببیند (Line of Sight). این عمل توسط دستگاه GPS و مختصات جغرافیایی انجام می‌گردد. پس از شناسایی و رضایت مالک یا مالکین، تیمی متشکل از گروه سایت یاب، نمایندگان فنی و گروه رادیو اپراتور در سایت حضور یافته و محل را از جمیع نقطه نظرهای مختلف بررسی می‌کنند. در صورت تأیید، فرایند عقد قرارداد با مالک آغاز شده و پس از آن تیم اجرا مجوز خواهند داشت به سایت مراجعه و کار را آغاز کنند.[۱]

مراحل ساخت سایت زمینی[ویرایش]

 • حفاری جهت بتن ریزی فنداسیون دکل
 • ایجاد سیستم گراندینگ (ارت)
 • نصب دکل
 • نصب فنس
 • نصب کنتور برق
 • نصب BTS و آنتن‌ها، فیدر و چامپر
 • راه اندازی BTS، تنظیم فراکانس‌ها و وارد کردن سایت به شبکه

اصطلاحات مربوط به بی تی اس سیار[ویرایش]

سایت بی‌تی‌اس سیار
تکنیک دایورسیتی
برای بهبود کیفیت سیگنال دریافتی اغلب از دو آنتن گیرنده استفاده می‌شود که با فاصله‌ای برابر با ضرایب مختلف از ربع طول موج (در فرکانس 900 مگاهرتز طول موج تقریباً 30 سانتی‌متر است) قرار می‌گیرند. این روش که با نام دایورسیتی آنتنی یا دایورسیتی فضایی شناخته می‌شود مانع وقفه حاصل از محوشدگی مسیر می‌شود.
آنتن‌ها می‌تواند به صورت افقی یا عمودی نصب شوند. نصب افقی آنتن پیچیده است ولی عملکرد بهتری را نشان می‌دهد.
بجز دایورسیتی فضایی و آنتنی، روش‌های دایورسیتی دیگری همچون دایورسیتی فرکانسی/زمانی، دایورسیتی شکل آنتن و دایورسیتی پلاریزاسیون وجود دارد.

دکل بی‌تی‌اس که آنتن‌های جهتی در رئوس مثلث نصب شده است

استفاده از آنتن‌های جهتی اثر تداخل LORA را کاهش می‌دهد. اگر یک سایت بی تی اس تقسیم‌بندی نشده باشد، آنتن تمام جهته بکار می‌رود. از معمول‌ترین طبقه‌بندی سایت‌های بی تی اس، تقسیم‌بندی بی تی اس به سه بخش است که هر بخش با آنتن جهتی مجزا کار می‌کند که هر آنتن با زاویه عملکرد ۱۲۰ درجه امواج را منتشر می‌کند. (در مجموع ۳۶۰ درجه).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]