اتلرد بدفهم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
اثلرد دوم
EthelUn.jpg
دوران پادشاه انگلستان از ۹۷۸ تا ۱۰۱۳
از ۱۰۱۴ تا ۱۰۱۶ میلادی
نام کامل اتلرد دوم یا اتلردِ کُند یا اتلرد بدفهمیده
زادروز حدود ۹۶۸
زادگاه وسکس
مرگ ۲۳ آوریل ۱۰۱۶ میلادی
محل مرگ لندن
پیش از اسوین اول دانمارک
ادموند دوم انگلستان
پس از ادوارد شهید
اسوین اول دانمارک
همسران الفگیفو ی یورک
امای نورماندی
دودمان دودمان وسکس
پدر شاه ادگار
فرزندان الفرد انگلستان، ادوارد خستو

اثلرد دوم یا اثلردِ کُند یا اتلرد بدفهمیده (انگلیسی باستان: Æþelræd،Unræd؛ انگلیسی:Aethelred the Unready)(زادهٔ حدود ۹۶۸ - مرگ ۲۳ آوریل۱۰۱۶ میلادی) پادشاه انگلستان میان سال‌های ۹۷۸ تا ۱۰۱۳ و ۱۰۱۴ تا ۱۰۱۶ میلادی بود.

او یکی از پادشاهان انگلستان پیش از چیرگی نورمن‌ها بر این سرزمین، پسر شاه ادگار و از دودمان وسکس است و فرمان‌روایی اش در روزگاری بود که پادشاهان اروپا قدرت چندانی نداشتند و مهار اروپای غربی به دست زمینداران و ارل‌ها و دوک‌ها بود. بیش‌تر روزگار پادشاهی وی، به پدافند گسترده با دانمارکی‌های تازنده به انگلستان گذشت.

لقب بدسگال[ویرایش]

Unraed واژه‌ای است که در انگلیسی امروز بسیار همانند واژه ی Unready به چشم می‌آید و از همین رو ای بسا لقب اثلرد، ناآماده فهمیده شود. حال آن که این واژه در انگلیسی کهن از دو بخش «un» به معنای بدی، شر و «ræd» به معنای رایزن و مشاور است.[۱] به این ترتیب، معنای این ترکیب رایزنِ بدی خواهد بود. اگر آن را به صورت کوتاه بدرایزن بیاوریم در فارسی ممکن است معنای کسی را به دست دهد که از مشاوران و رایزنان بدفکر و شروری برخوردار بوده؛ حال آن که مراد آن که او خود به بدی و شر مشاور و رهبر بوده است. طرفه آن که نام خود اثلرد نیز از دو بخش «Æþel» و «ræd» به معنای رایزن اصیل یا رایزن نیک است و گویا لقب اش رویارو با نام اش در باره ی او رواج یافته.[۲]

بر تخت پادشاهی نشستن[ویرایش]

اثلرد در آغاز سده‌های میانه و در روزگاری که پادشاه قدرت چندانی نداشت می‌زیست. او پسر کوچک‌تر ادگار پادشاه انگلستان و همسر دوم اش الفثریث بود. پس از مرگ ادگار، اشراف و نجیب‌زادگان انگلیسی بر دو دسته شدند. گروهی هواخواه جانشینی ادوارد پسر بزرگ‌تر ادگار بودند و گروهی دیگر پشتیبان برادر ناتنی کوچک‌تر، یعنی اثلرد.[۱] به هر روی ادوارد به پادشاهی رسید. اما پس از اندکی انگلستان به ورطه ی جنگ داخلی افتاد. پادشاهی ادوارد چندان به درازا نکشید و او در 18 مارس 978 م. در کُرف کشته شد. از همین رو به ادوارد شهید آوازه یافت. اگرچه شرح مبهمی از چندوچون کشته شدن ادوارد در دست است اما یکی از کسانی که همواره در این ماجرا متهم بوده است برادر اش اثلرد بدسگال است. به هر روی اثلرد پس از برادر اش بر تخت پادشاهی انگلستان نشست.

پادشاهی[ویرایش]

بیش‌تر پادشاهی اثلرد معطوف رویارویی با دانمارکیان بود. قتل‌عام دانمارکیانی که در انگلستان ساکن بودند در 1002 م.، زمینه‌ساز یورش‌های پسین آن‌ها به سرکردگی سوین نخست شد. اثلرد که در خود یارای رویارویی را با سوین نمی‌دید به به آبخست وایت گریخت و سپس به نورماندی گریخت و سوین در 1013 م. به عنوان پادشاه انگلستان پذیرفته شد. اثلرد که با اما دختر دوک نورماندی ازدواج کرد تا پیوندی خونی استوار کند و پشتیبانی برای رویاروی با دانمارکیان داشته باشد. اما تا هنگامی که سوین بر تخت انگلستان تکیه داشت نتوانست به انگلستان بازگردد. اثلرد پس از مرگ سوین در 1014 م. به انگلستان بازگشت و در حالی که کنیوت به جانشینی سوین برخاسته بود، با فشار بزرگان انگلیسی بر تخت پادشاهی نشست. اثلرد سرانجام در 1016 درگذشت و پسر بزرگ اش ادموند برای مدت کوتاهی بر جای او نشست.

جانشینان[ویرایش]

دیگر فرزند اثلرد که بر تخت پادشاهی انگلستان نشست، قدیس ادوارد خستو بود.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ Britannica Concise Encyclopedia; Ethelred II
  2. Wikipedia contributors, "Ethelred the Unready," Wikipedia, The Free Encyclopedia

1- Wikipedia contributors, "Ethelred the Unready," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Ethelred_the_Unready&oldid=280282336 (accessed April 3, 2009).

2- Britannica Concise Encyclopedia; Ethelred II