آلترناتیو راک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آلترنتیو راک)
پرش به: ناوبری، جستجو
آلترنیتیو راک
Alternative rock
ریشه‌های سبکی
ریشه‌های فرهنگی
اواخر دهه هفتاد، اوایل دهه هشتاد در آمریکا و بریتانیا
سازهای موسیقی
محبوبیت عمومی تا قبل از ظهور گرانژ و بریت‌پاپ محبوبیت محدود و بعد از آن تاکنون یکی از محبوب‌ترین سبک‌هاست
مشتق‌ها بریت‌پاپ - کالج راک - دریم پاپ - گرانژ - پست-گرانژ - ایندی پاپ - ایندی راک - مث راک - نویز پاپ - پست-بریت‌پاپ - جانگل پاپ - پست-راک
سبک‌های درهم‌آمیخته
آلترنیتیو دنس - آلترنیتیو متال - ایندستریال راک - مدچستر - پست-پانک روایول
حلقه‌های منطقه‌ای
جورجیا - منچستر - ماساچوست - سیاتل - واشنگتن - لس آنجلس
گروه آلترناتیو راک آر. ای. ام در کنسرتی در تگزاس

راک آلترنتیو (به انگلیسی: Alternative rock) که به عنوان موسیقی آلترنتیو هم شناخته می‌شود، در اواسط دهه ی ۸۰ با تاثیر از موسیقی پانک راک به وجود آمد اما از لحاظ ساختاری و ظاهر شبیه هیچ یک از سبک های قبل از خود نبود، نه ظواهر و ساختار گروه های پانک را داشت و نه میشد آن را شاخه ای از سبک های دیگر دانست و به دلیل اینکه از جنبه های بسیاری با موسیقی های قبل از خود تفاوت داشت نام “آلترناتیو” به معنای “جایگزین” را به آن دادند .

پیشینه[ویرایش]

تعریف این موسیقی در گذر زمان دچار تغییرات بسیاری شد ، برخی آن را موسیقی مدرن میدانستند ، بریتانیایی ها به آن موسیقی مستقل (ایندی) میگفتند ، در دوره ای در آمریکا کالج راک نام گرفت . اما امروزه همه ی آن ها هست و هیچ یک از آن ها به تنهایی نیست !

در حقیقت “آلترناتیو” به عنوان نمادی برای موسیقی زیر زمینی استفاده میشد ،اما شاید گسترده ترین تعریفی که برای موسیقی آلترناتیو میتوان گفت این است :” هر آنچه که میخواهی خلق کن!” آنطور که میخواهی احساسات ات را بروز بده ، ادا در بیاور ، بخند ، گریه کن ، بساز ، نابود کن ! و همین امر بود که باعث شد مرز های آلترناتیو انقدر وسیع و شاید بی انتها شود .گرچه این مهم به تنهایی باعث گستردگی این سبک نشد ، در دهه ی ۹۰ میلادی که این سبک رونق گرفته بود و تا حدود زیادی زیر شاخه های موسیقی پانک را کنار زده بود ، کمپانی های موسیقی سعی کردند با استفاده از زدن برچسب “آلترناتیو” بر روی گروه های تحت حمایت خود به فروش آن ها بی افزایند ، در حالی که سبک بسیاری از آن ها بیشتر در حوزه ی پاپ راک و سبک های دیگر قرار میگرفت. اینگونه شد که نام آلترناتیو دنیا را درنوردید و جایگاه مناسبی در چارت های موسیقی پیدا کرد

هرآنچه که میخواهی خلق کن[ویرایش]

شاید این عبارت برای از بین بردن مرز ها در سبک آلترناتیو و نشان دادن گستردگی آن کافی باشد ، اما با گذشت زمان آلترناتیو انقدر وسیع شد که شاید بهتر بود دیگر برای آن شاخه های مختلف ترسیم کنند ، گرانج ، بریت پاپ,گوتیک راک ,شوگیز و بسیاری سبک های دیگر از آن نشئت گرفتند ، نیروانا موسیقی گرانج را به اوج خود رساند ، آر. ای. ام در آلترناتیو راک درخشید و گروه بریتانیایی د کیور از اولین های گوتیک راک شد. گروه های آلترناتیو معمولا ویژگی های خاص خود را دارند ، مانند ۳۰ سکندز تو مارس از نماد های خاص استفاده میکنند ولیریک های هنجار شکن دارند ، همچون ردیوهد موسیقی ای سرشار از اصوات جدید و نوع آواز خاص دارند ، مانند یوتو با زبان خود علیه جنگ و نابرابری اعتراض میکنند ، موسیقی شان شامل ریف های دیستورشن گیتار است ، و یا مانند هادی پاکزاد افکار ، اشعار و کلام تازه ای دارند. اما آلترناتیو در موسیقی راک و متال متوقف نماند ! موسیقی آلترناتیو کانتری ایجاد شد ، رقص آلترناتیو با ترکیبی از رقص پاپ ، تکنو و راک به وجود آمد ، موسیقی آلترناتیو هیپ-هاپ تشکیل شد که بسیاری از رسوم موسیقی هیپ هاپ مانند رفتار گنگستری و … را پس زدند و حالتی متعادل تر به خود گرفتند.لازم به ذکر است که این واژه در هنر معماری نیز به معنای “راهی جایگزین” به کار میرود اما ارتباط چندانی با این سبک موسیقی ندارد.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Alternative rock»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۴ سپتامبر ۲۰۰۸).