کیبورد (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کیبورد (ساز))
پرش به: ناوبری، جستجو
ترتیب شستی‌ها در سازهای صفحه‌کلیددار

کیبورد در سازهای کلاویه‌ای موسیقی به شستی‌ها و اهرم‌هایی گفته می‌شود که به ترتیب ویژه‌ای کنار هم قرار دارند و با فشردن آنها صدایی با بسامد مشخص تولید می‌شود.بعضاً به کیبورد،ارگ هم گفته میشود که کاملاً اشتباه است.

کیبورد سازی الکترونیک و کلاویه‌ای است که قادر به تولید صدای تمامی ساز های دیگر میباشد.از کیبورد در استودیو ها؛مجالس ها؛و کنسرت ها بسیار استفاده میشود.

کلاویه ها. کلاویه های کیبورد به دو نوع سبک و نیمه سنگین تقسیم میشود.در نوع سبک برای ساخت کلاویه از پلاستیک استفاده میشود و معمولاً با فنر یا با خود پلاستیک کلاویه بالا و پایین میشود. در نوع نیمه سنگین،کلاویه ها به وسیله یک تکه سرب که به زیر کلاویه چسب میشود {که معمولاً در ساز های جدید توسط خود کارخانه انجام میشود یا در ساز های قدیمی تر توسط افراد متخصص سرب کاری میشود}مورد استفاده قرار میگیرد.

سمپل: سمپل یا نمونه،به صدای ضبط شده ای گفته میشود که یا به وسیله میکروفون ضبط میشود،یا به وسیله اتصال کامپیوتر به کیبورد صدا ضبط میشود.در کیبورد های قدیمی کمتر امکان سمپلگیری وجود دارد،و بدین معنا است که اگر بخواهیم یک ریتم 6/8 ایرانی بسازیم،باید با درام کیت های فابریک خود دستگاه این کار را انجام دهیم که چیز خوب و قابل قبولی نمی‌شود.اما اگر کیبورد سمپلر باشد،میتوانیم سمپل های ضرب یا تنبک را وارد کیبورد نماییم و یک ریتم خوب و قابل قبول داشته باشیم.

سمپل گیری فقط برای ریتم نیست و برای صداهم استفاده میشود.

ویژگی های کیبورد

اتصال به کامپیوتر، اتصال به بلندگو، اتصال به پدال پیانو، اتصال میکروفون، قابلیت تنظیم حساسیت کلاویه، کم و زیاد کردن نور صفحه نمایش(مختص کیبورد های جدید)، تنظیم سرعت ریتم، ریتمسازی و ویرایش ریتم(اکثر کیبورد ها)، صدا سازی(اکثر کیبورد ها)، ضبط و سکوئنس آهنگ، بالا و پایین بردن گام آهنگ، جابجایی اکتاو ها، دسترسی همزمان به صدها ریتم و صدا، کتاب آهنگ(ذخیره سازی اطلاعات آهنگ‌ها برای سریعتر شدن نوازندگی.کیبورد های قدیمی فاقد این قابلیت هستند).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Musical keyboard," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Musical_keyboard&oldid=203482106