اسپیس راک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

اسپیس راک (به انگلیسی: Space rock) یکی از زیر سبک‌های موسیقی پراگرسیو راک است.

موسیقی اسپیس راک در اواخر دههٔ ۱۹۶۰ در آثار گروه‌هایی همچون پینک فلوید*[۱]، هاوک ویند*[۲] در انگلستان شکل گرفت و در دههٔ ۱۹۷۰ میلادی به اوج خود رسید. ردپای اسپیس راک را می‌توان در سبک‌های دیگر پروگرسیو راک نیز مشاهده نمود، از جمله در کانتربری سین*[۳](همچون گانگ*[۴] و استیو هیلیج*[۵])، و در کرات راک*[۶] (همچون اش را تمپل*[۷]، اش را*[۸]، کاسمیک جوکرز*[۹] و برین تیکت*[۱۰]). از شاخصه‌های اصلی این سبک در سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ می‌توان به وجود بخش‌های بدون کلام طولانی‌مدت در میان ترانه‌ها -با توجه ویژه به سینث‌سایزر-، ریتمهای لنگ و عمدتاً آهسته، اشعار علمی تخیلی و اسطوره وار و استفاده از صداهای محیطی اشاره کرد.

در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ و اوایل دههٔ ۱۹۹۰ گروه ازریک تنتکلز*[۱۱]، با تلفیق سبکهای دیگرهمچون رگی و موسیقی نواحی شرق دور و خاورمیانه با اسپیس راک و حذف خواننده و ترانه از آهنگسازی، و تغییر ضرب و سرعت در آهنگ، فرم جدیدی ازاین سبک را ارائه داد. در اواخر دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل قرن بیست و یکم نیز، گروههایی همچون پورکیوپاین تری*[۱۲] نو-من*[۱۳]، اورسوند اسپیس کالکتیو*[۱۴]، کوانتوم فنتای*[۱۵]، هایدریا اسپیس فولک*[۱۶] و کورای اوروم*[۱۷] در پیشبرد و گسترش این سبک نقش بسزایی ایفا کردند.

پاورقی ها[ویرایش]

 1. ^  Pink Floyd
 2. ^  Hawkwind
 3. ^  Canterbury Scene
 4. ^  Gong
 5. ^  Steve Hillage
 6. ^  Krautrock
 7. ^  Ash Ra Tempel
 8. ^  Ashra
 9. ^  The Cosmic Jokers
 10. ^  Brainticket
 11. ^  Ozric Tentacles
 12. ^  Porcupine Tree
 13. ^  No-Man
 14. ^  Örsund Space Collective
 15. ^  Quantum Fantay
 16. ^  Hidria Spacefolk
 17. ^  Korai Örom

منابع[ویرایش]

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Space rock». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۷ اکتبر ۲۰۱۰. http://en.wikipedia.org/wiki/Space_rock