ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
نشان ستاد کل نیروهای مسلح
جمهوری اسلامی ایران
Emblem of Iran.svg

سیاست و حکومت ایران


 نمایش  بحث  ویرایش 

سِتاد کل نیروهای مسلح نهادی نظامی در جمهوری اسلامی ایران که مسئولیت هماهنگی میان کلیه قوای نظامی در ایران را عهده دار است. رئیس این نهاد توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین و منصوب می‌شود.هم اکنون ریاست این ستاد به عهده سید حسن فیروزآبادی می‌باشد.

کلیات[ویرایش]

ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بالاترین مرجع نظامی نیروهای مسلح در ایران می‌باشد. این ستاد وظیفهٔ سیاست‌گذاری و فرماندهی کلیهٔ نیروهای مسلح ایران از جمله ارتش، سپاه، نیروی انتظامی را بر عهده دارد. این ستاد به‌طور مستقیم زیر نظر مقام رهبری اداره و رئیس ستاد از سوی او انتخاب می‌شود.

ستاد فرماندهی کل قوا در اواخر جنگ ۸ ساله ایران و عراق تشکیل شد. علت آن هم اختلاف و تعارضاتی بود که میان ستاد مشترک ارتش و فرماندهی سپاه در جریان عملیات‌های نظامی به وجود می‌آمد و مسئولان ارشد کشور را بر آن داشت تا با تشکیل ستاد کل به عنوان مرجع عالی‌تر به اختلافات ارتش و سپاه خاتمه دهند. در ۲۵ دی ۱۳۷۰ با فرمان فرماندهِ کل قوا به ستاد کل نیروهای مسلح تغییر نام داده شد.[۱]

در ابتدا شخص نخست‌وزیر مسئولیت این ستاد را بر عهده داشت. با پایان جنگ و انتصاب آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای به رهبری؛ او حسن فیروزآبادی را در سال ۱۳۶۸ به ریاست ستاد فرماندهی کل قوا منصوب کرد که بعداً با برقراری نظام درجات نظامی در سپاه به وی درجهٔ سرلشکری اعطا کرد. وی از آن زمان تاکنون ریاست ستاد فرماندهی کل قوا و پس از تغییر نام ستاد کل نیروهای مسلح را عهده‌دار است و بلندپایه‌ترین مقام نظامی پس از فرمانده کل قواست. پس از بازنگری قانون اساسی در سال ۱۳۶۸ و تشکیل شورای عالی امنیت ملی رئیس ستاد کل از اعضای ثابت این شورا شد.

منابع[ویرایش]