کافه ماکیاتو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Caffè macchiato
A typical espresso with milk and foam (Italy)
کافه ماکیاتو
نوع گرم
خاستگاه ایتالیا
رنگ قهوه‌ای، سفید
محتوی اسپرسو، شیر

کافه ماکیاتو دربارهٔ این پرونده /kafˈfɛ *makˈkjaːto/ (به ایتالیایی: Caffè macchiato) یا اسپرسو ماکیاتو (به ایتالیایی: espresso macchiato) نام نوعی نوشیدنی ایتالیایی با پایهٔ قهوه است که از ترکیب اسپرسو و مقدار خیلی کمی شیر (به صورت کف شیر) درست می‌شود.[۱]

در ایتالیایی کافه به‌معنای قهوه و ماکیاتو به‌معنای «خال‌خال»، «نشان‌دار» یا «لکه‌دار» شده است و در این نوشیدنی، اشاره به مقدار خیلی کم شیری دارد که پس از آماده‌سازی به صورت کف، در حد یک یا دو قاشق غذاخوری بر روی یک فنجان اسپرسوی داغ گذاشته می‌شود و آن را نشان‌دار می‌کند.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

تاریخچه[ویرایش]

ریشه نام ماکیاتو به یک باریستا در ایتالیا باز میگردد که برای نشان دادن تفاوت میان اسپرسو و اسپرسویی که به آن اندکی شیر اضافه شده است، به پیشخدمت خود، اقدام به این کار نمود و بعدها این بعنوان یک مارک و برند در آمد. ایده ی این کار هم به یک نوشیدنی مرسوم در پرتغال به نام کافه پینگادو ( café pingado) که به معنای قهوه با چند قطره می باشد، باز میگردد.

منابع[ویرایش]

  1. Daniel Young. Coffee Love: 50 Ways to Drink Your Java. John Wiley and Sons, 2009, ISBN 0-470-28937-6. Google Books, (بازبینی به تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۰).
  2. Betty Rosbottom. Coffee: Scrumptious Drinks and Treats. Chronicle Books, 2007, ISBN 0-8118-6056-6. Google Books, (بازبینی به تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۰).
  3. Susan Zimmer. I Love Coffee!: Over 100 Easy and Delicious Coffee Drinks. Andrews McMeel Publishing, 2007, ISBN 0-7407-6377-6. Google Books, (بازبینی به تاریخ ۲۵ اکتبر ۲۰۱۰).