درگاه:ایتالیا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

درگاه:ایتالیا/Header

درگاه ایتالیا

به درگاه ایتالیا خوش‌آمدید.
پرچم ایتالیا


پرچم ایتالیا

نشان ملی ایتالیا

نشان ملی ایتالیا

ایتالیا کشوری در جنوب اروپا و پایتخت آن شهر رم است. این کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته است و جزو هشت کشور صنعتی به‌شمار می‌آید.واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا ۶۰ میلیون و ششصد هزار نفر است و ۹۱.۶ درصد مردم آن مسیحی هستند.ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و ۲۳امین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌وهوای معتدل فصلی دارد و آب‌وهوای مناطق ساحلی آن با شرایط هوایی کوهستان‌های داخلی تفاوت زیادی دارد.

دو کشور مستقل بسیار کوچک به نام‌های واتیکان و سان مارینو در درون خاک ایتالیا قرار دارند و یک تکه از خاک ایتالیا نیز بیرون از خاک اصلی این کشور و در سوئیس قرار دارد که کامپیونه دیتالیا نامیده می‌شود.رم، پایتخت ایتالیا، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.پس از فروپاشی امپراتوری روم، منطقه ایتالیا به مناطق و شهرهای خودگردان بسیاری تقسیم شده‌بود (ازجمله جمهوری ونیز و دولت کلیسا) ولی واحدهای مختلف سیاسی در منطقه ایتالیا در سال ۱۸۶۱ متحد شده و کشور کنونی ایتالیا را به‌وجود آوردند.

نوشتار برگزیده

زندگی‌نامه برگزیده

فرهنگ و هنر

Colosseum in Rome-April 2007-1- copie 2B.jpg

کولوسئوم یک تماشاخانه بیضی‌وار در مرکز رم در ایتالیا است. این آمفی‌تئاتر بزرگترین از نوع خود در امپراتوری روم باستان بوده است. تعداد ردیف‌های صندلی آن به تعداد پنجاه هزار ودارای ۸۰ در ورودی است. واژه کلوسئوم به معنی «جایگاه بزرگ» نام دیگر آن آمفی تئاتر فلاویوسی است. ساخت کولوسئوم توسط وسپاسیان امپراتور سالهای ۶۹ تا ۷۰ روم پایه گذاری شد، پس از آن پسرش تیتوس در سال ۸۰ بعد از میلاد آنرا بنا کرد، که نهایتاً توسط دومیتیان برادر تیتوس به پایان رسید.

اقتصاد

یونی‌کردیت، (به ایتالیایی: UniCredit) گروه بانکداری بین‌المللی و شرکت خدمات مالی ایتالیایی است، که در حال حاضر با در اختیار داشتن شبکه‌ای از ۹٫۰۰۰ شعبه بانک، در ۲۲ کشور جهان، دارای بیش از ۴۰ میلیون مشتری می‌باشد و به‌عنوان بزرگترین بانک در کشور ایتالیا شناخته می‌شود. بانک یونی کردیت همچنین در فهرست، که هر ساله توسط هیئت ثبات مالی منتشر می‌شود، ذکر شده است.

یونی‌کردیت در سال ۱۹۹۸ با ادغام چندین بانک ایتالیایی، در شهر رم تاسیس شد. در حال حاضر، شعبه مرکزی یونی‌کردیت در شهر میلان مستقر می‌باشد. شعبه دوم این بانک نیز در شهر رم قرار دارد. شبکه بانکی یونی‌کردیت، در اروپای مرکزی و شرقی فعالیت می‌کند و شعبه‌های بین‌المللی آن، در شهرهای لندن، مونیخ، وین، مسکو، بوداپست و ورشو مستقر می‌باشند.

شرکت یونی کردیت در فهرست اولیه بازار بورس اوراق بهادار ایتالیا ذکر شده است و جزئی از شاخص اف‌تی‌اس‌ای ام‌آی‌بی، به‌شمار می‌آید. سهام یونی کردیت، همچنین در بازار بورس اوراق بهادار فرانکفورت نیز، دادوستد می‌شود. یونی‌کردیت امروزه به‌عنوان یکی از بزرگترین بانک‌های اروپا محسوب می‌شود.

بانک یونی‌کردیت دارای سهام در شمار زیادی از شرکت‌ها می‌باشد، که برای نمونه می‌توان به: آلایتالیا (۱۲٫۹۹٪)، بانک مرکزی لیبی (۲٫۹٪)، شرکت سرمایه‌گذاری آبار (۶٫۴٪)، آلیانتس (۲٫۰۱٪)، ای‌بی‌ان آمرو (۱٫۸٪)، مدیوبانکا (۹٫۰۲٪)، پیرلی (۶٫۵۴٪)، جنرالی (۴٫۶۷٪)، بانکو سابادل (۴٪) و گروه شرکت‌های کپیتال (۲٫۷٪) اشاره نمود. این شرکت همچنین مالک بانک پکااو (دومین بانک بزرگ لهستان، پس از پی‌کی‌او بانک پولسکی) و زاگرباکا بانکا (بزرگترین بانک کرواسی) نیز به‌شمار می‌آید.


ادامه...

جغرافیا

طبیعت

Lacs de Cheserys.jpg

مون بلان بلندترین کوه رشته کوه آلپ است که در مرز کشورهای فرانسه و ایتالیا جای گرفته‌است. بلندترین قله این رشته کوه ۴۸۰۸ متر ارتفاع دارد. «مون بلان» واژه‌ای فرانسوی و به معنای «کوه سپید» است. در ایتالیا به آن «مونته بیانکو» می‌گویند و به همان معنی است. اگرچه بالاترین نقطه این کوه در توافق‌های رسمی بین فرانسه و ایتالیا نقطه مرزی شمارده می‌شود اما اغلب نقشه‌های فرانسوی و ایتالیایی جای این قله را در محدوده کشور خود رسم می‌کنند.

تاریخ

شهرها

Pantheon rome 2005may.jpg

رم پایتخت کشور ایتالیا، بزرگترین و پرجمعیت‌ترین شهر این کشور با ۲٫۷ میلیون سکنه و همچنین مرکز ناحیهٔ لاتزیو می‌باشد. تاریخ رم را معمولاً از ۲۲ آوریل ۷۵۳ ق‌م، تاریخ سنتی بنیانگذاری شهر رم (که در دوره‌ای مبدأ تاریخ به‌شمار می‌آمده) - تا ۴ سپتامبر ۴۷۶، یعنی تاریخ برکناری رومولوس آگوستولوس، آخرین امپراتور رم غربی در نظر می‌گیرند. این دوازده قرن تاریخ را ادوارد گیبون، سیاست‌مدار انگلیسی سدهٔ ۱۸ و مشهورترین مورخ تاریخ رم، در ۶ جلد جا کرده و ویل دورانت، یک جلد ۹۰۰ صفحه‌ای از تاریخ تمدن‌اش را به آن اختصاص داده. تاریخ رم با افسانه شروع می‌شود.انیید، یکی از بازماندگان شهر تروا در آن جنگ افسانه‌ای، به سرزمین ایتالیای امروزی می‌آید.

نگاره برگزیده

Satellite image of Italy in March 2003.jpg

تصویر ماهواره‌ای از ایتالیا

گفتار برگزیده

آیا می‌دانید

رده‌ها

C Puzzle.png

نوشتارهای برگزیده

ویکی‌پروژه‌ها

آنچه می‌توانید انجام دهید

سراسرنما

موضوعات

همسایگان

درگاه‌های وابسته

در دیگر پروژه‌های ویکی‌مدیا

حافظهٔ نهان سرور را پاکسازی کنید