چلو (گهره)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
چَلو
نخلی در پارو
نخلی در پارو
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانهرمزگان
شهرستانبندرعباس
بخشبخش فین
دهستانگهره
مردم
جمعیت۲۹۶ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۶۱۰
اطلاعات روستایی
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۶

روستای چَلو در دهستان گهره از توابع بخش فین شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان در جنوب ایران است. چَلو در گویش محلی ساکنان اطراف بندرعباس به محلی اطلاق می‌شود که مالامال و لبریز از آب باشد، و مناطقی که آب فراوانی دارند به این نام خوانده می‌شوند. ارتفاع این روستا از سطح دریا ۶۱۰ متر است. روستای چَلو در دو کیلومتری غرب روستای گهره واقع شده‌ است. پیشه بیشتر اهالی این روستا دامپروری و کشاورزی است. خرما، تنباکو، ذرت، جو، سیر و پیاز، حبوبات و سایر محصولات جالیزی در این روستا کشت می‌شود.
سد مخزنی چَلو در هفت کیلومتری غرب این روستا بر روی رودخانه فصلی گهره احداث و موجب آبادی بیشتر این منطقه شده‌است. این سد از نوع خاکی با هسته رسی و سرریز بتونی و طول تاج ۴۹۰ و عرض آن در پی ۱۳۰ و در تاج ۷ متر بوده و با ۲۹ متر ارتفاع گنجایش ذخیره ده میلیون متر مکعب آب را دارد . چشمه‌ها و قناتهای آب در فین و حومه آن بعد از آبگیری کامل این سد در سال ۱۳۸۷ بسیار پرآب شده‌ است.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت این روستا ۲۹۶ نفر (در حدود ۸۲ خانوار) می‌باشند (سرشماری سال ۱۳۹۰). روستای (چَلو گهره) هرچند از خشکسالی آسیب زیادی دیده اما هنوز هم از جمله آبادترین مناطق گهره است.[۱] همچنین روستایی به همین نام در نزدیکی شهر میناب استان هرمزگان قرار دارد که روستای چَلو گاومیشی نام دارد . در شهرستان اندیکا استان خوزستان نیز بخش و دهستانی به نام چِلو وجود دارد .

نگارخانه[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.