دهستان تازیان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دهستان تازیان
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانهرمزگان
شهرستانبندرعباس
بخشمرکزی شهرستان بندرعباس
مرکز دهستانتازیان پایین
جمعیت21714 نفر
ارتفاع مرکز
از سطح دریا
-
پیش‌شمارهٔ
تلفنی
مرکز
-

تازیان دهستانی از توابع بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان در جنوب ایران است.تازیان دهستانی از توابع بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان است . روستای تازیان پایین در ۳۵ کیلومتری شمال بندرعباس و در بخش مرکزی واقع شده است.تازیان پایین مرکز «دهستان تازیان» است. تازیان پایین در تاریخ11بهمن 1391 رسما به شهر تبدیل شد.در دهستان تازیان هم17روستا و 1شهر وجود دارد از جمله : تازیان پایین که شهر است ، تازیان بالا، کنارو، محمد آباد، قلات بالا، قلات پایین، بنوبند پارسیان، بنوبند، پاسنگ، شهرو، چاهو، بلندو، گربند، سودرو، تل سیاه.شغل مردم این روستا کشاورزی و دامداری است.ولی امروزه فقط تعداد کمی از مردم به شغل کشاورزی و بقیه مردم به شغل کارمندی و آزاد مشغول هستند.درمورد تازیان محمد علی سدالسلطنه کبابی در کتاب بندرعباس و خلیج فارس نوشته است: «تازیان»عبارت از دو قریه است، تازیان بالا که به پای کوه موسوم و تازیان زیر که به پاتل مشهور است. مردم روستا به یکی از شاخه های گویش بندری صحبت می کنند که زبانی بسیار زیبا و صمیمی در میان گویش های مختلف کشور است. شهر تازیان پایین7695نفر (1546خانواده) جمعیت دارد و تازیان پایین از میان 5 روستای اطراف خود پر جمعیت تر می باشد. تازیان پایین روبروی روستای تازیان بالا واقع شده به گونه ای که عرض کشاورزی های روستا فاصله بین شهر تازیان پایین و روستای تازیان بالا محسوب می گردد. شهر تازیان پایین به چند محله تقسیم می شود از جمله: محله قبله و محله روز (محله های قدیمی).محله ی فینی(فینی نشین ها)و شهرک ولی عصر ( محله جدید). شهر تازیان پایین از طریق جاده آسفالت به شهر های بندر عباس، حاجی آباد، سیرجان، بندر خمیر ، بندر لنگه، لار، شهرک مروارید و پالایشگاه بندرعباس راه دارد.این منطقه به دلیل گرمسیر بودن و نزدیکی به کوه گنو و داشتن باغ های سر سبز، منطقه ای توریستی است بدین دلیل روز های تعطیل بسیار شلوغ است.شهر تازیان پایین از امکانات رفاهی فرهنگی،ورزشی و مذهبی ،شورای حل اختلاف، شهرداری، درمانگاه و خانه بهداشت،کتابخانه،خانه سالمندان،شرکت تعاونی، مخابرات، سالن ورزشی آموزشگاه،پمپ بنزین دارد همچنین شهر تازیان دارای مدارس در همه ی مقطع تحصیلی است.و از محدود شهرهای سیاسی استان حتی کشور می باشد.

محصولات کشاورزی[ویرایش]

همچنین کشاورزی در تازیان پایین،تازیان بالا و پاتل رونق فراوانی دارد و مردمان آن محصولاتی همچون بادمجان،پیاز،گوجه فرنگی،خربزه و هندوانه کشت می کنند و محصولات کشاورزی این دهستان به شهرهایی همچون :تهران،اصفهان و شیراز فرستاده می شود.

کشاورزان نمونه[ویرایش]

حاج حسین نوری‌زاده متولی مسجد و حسینیه و محمدرضایی و محمود‌ نوری‌زاده و حاج علی محمدی‌پور کشاورزان نمونه تازیان میباشند.

جمعیت[ویرایش]

جمعیت دهستان تازیان طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۸۵، برابر با ۲۱۷۱۴ نفر بوده‌است.[۱]

منابع[ویرایش]

  1. «نتایج سرشماری ایران در سال ۱۳۸۵». درگاه ملی آمار. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۲۱ آبان ۱۳۹۲.

جستارهای وابسته[ویرایش]