سردشت (بشاگرد)

مختصات: ۲۶°۲۷′۲۱″شمالی ۵۷°۵۴′۱۰″شرقی / ۲۶٫۴۵۵۸۳۳°شمالی ۵۷٫۹۰۲۷۷۸°شرقی / 26.455833; 57.902778
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از سردشت (هرمزگان))
سردشت
کشور ایران
استانهرمزگان
شهرستانبشاگرد
بخشمرکزی
سال شهرشدن۱۳۷۸
مردم
جمعیت۱٬۷۲۵ نفر(۱۳۹۵)
رشد جمعیت۶۲٪+ (۵سال)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع۷۱۵ متر
اطلاعات شهری
شهردارمهندس جواد امیری زاده¹
تأسیس شهرداری۱۳۷۸
پیش‌شمارهٔ تلفن۰۷۶
کد آماری۲۰۶۱
سردشت بر ایران واقع شده‌است
سردشت
روی نقشه ایران
۲۶°۲۷′۲۱″شمالی ۵۷°۵۴′۱۰″شرقی / ۲۶٫۴۵۵۸۳۳°شمالی ۵۷٫۹۰۲۷۷۸°شرقی / 26.455833; 57.902778

شهر سردشت، مرکز شهرستان بشاگرد در استان هرمزگان ایران است. در سال ۱۳۸۷ با ارتقای بشاگرد به شهرستان، سردشت نیز به شهر و مرکز آن ارتقاء یافت، البته قبل از شهر شدن سردشت تمامی عوامل و سازمان‌ها در بخش گوهران بشاگرد مشغول به کار بودند تا اینکه سردشت بخاطر معقیت مناسب جفرافیایی انتخاب شد و منصوب به شهر گردید. [۱]

جمعیت

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این شهر ۱٬۷۲۵ نفر (۶۹۱ خانوار) بوده‌است.[۲] البته شایان ذکر است که بشاگرد دارای روستاهای بزرگ و کوچک متعددی است که روستاهای بزرگ اطراف سردشت و روستاهایی با تراکم کمتر از منطقه استحفاظی جاسک تا بخش سندرک پراکنده شده اند.

مقبره شهید حسن پیردادی از شهدای دفاع مقدس که در عملیات بیت المقدس (آزاد سازي خرمشهر) بر اثر ترکش در تاریخ سوم خرداد ماه ۱۳۶۱ به درجه شهادت نائل گردید در کنار حسینیه مرکزی این شهر می باشد . و همچنین مقبره دو شهید گمنام در شهر سردشت واقع شده است.

آب و هوا و اقلیم

آب و هوای بشاگرد در نقاط متعدد به علت وجود رشته کوها متغیر است ولی شهر سردشت بشاگرد گرم و خشک است. ارتفاعاتی اطراف این شهر را احاطه کرده و ارتفاع این شهر از سطح دریا ۷۱۵ متر میباشد.

پارک ها و فضای سبز شهری

  • کوهستان پارک:در کوهستان پارک سردشت انواع مجسمه های از جمله انسان و شتر، بز کوهی قوچ آهو، کبک وانواع مجسمه های دیگری ازجمله پلنگ ایرانی، که در منطقه بشاگرد زیست بوم دارند را نشان از سرسختی و ایستادگی مردم دارد و پارک بصورت پلکانی ساخته و در بالای آن پلنگ ایرانیست ودر مجاور آن چند کپر(خانه های چوبی که مردم منطقه از شاخ و برگ درختان نخل می‌ساختند)وجود دارد.
  • پارک بانوان:پارکی که برای ورزش خانم ها در نظر گرفته شده است و آقایان اجازه ورود به این قسمت از پارک را ندارند
  • شهر جم:اندک مقداری جلوتر ودر پشت سازهای اداری قرار دارد.

آموزش عالی

  • دانشگاه آزاد اسلامی سردشت بشاگرد

دانشگاه آزاد اسلامی واحد سردشت بشاگرد تنها دانشگاهی است که در شهر بشکرد وجود دارد جالب است بدانید که تنها یک بانک در این شهر که جمعیت فعلی آن بالغ بر 2000 نفر است وجود دارد.

منابع

1: https://www.farsnews.ir/hormozgan/news/14000625000388/%D8%B4%D9%87%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%B1-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%B3%D8%B1%D8%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A8%D8%B4%D8%A7%DA%AF%D8%B1%D8%AF-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%DB%8C-%D8%B4%D8%AF

  1. الگو:یادکرد وب، عقیت
  2. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.