آقاسین پایین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
آقاسین پایین
اطلاعات کلی
کشور ایران
استانهرمزگان
شهرستانبندرعباس
بخشبخش مرکزی
دهستانسیاهو
نام محلیآقاسین
نام‌های قدیمیآقانشین
مردم
جمعیت۱۴۷ نفر (سرشماری ۹۵)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا۵۰۰
کد آماری۲۵۲۴۰۲

آغاسین پایین، روستایی از دهستان سیاهو توابع بخش مرکزی شهرستان بندرعباس در استان هرمزگان ایران است که شامل قریه هایی به نام های درگردو، درحنایی، دهرز، دربه و پاگرو می باشد.

جمعیت روستا به علت مهاجرت اهالی و همچنین رفت و برگشت های فصلی به درستی قابل شمارش نیست ولیکن عمده ی تراکم جمعیتی در قریه دهرز که دارای خانه ی عالم، خانه بهداشت، دبستان و مخابرات نیز هست متمرکز شده اند.

قریه های دربه و درگردو به مرور زمان خالی از سکنه شده است.

نام خانوادگی غالب در منطقه احمدی طیفکانی می باشد که از دیرباز مردم این منطقه با روستای طیفکان قرابت و نزدیکی خاصی داشته و همچنین با روستاهای آغاسین بالا، خورگو، سرخا و تمام روستاهای سیاهو پیوندهای دیرینه ای دارند.

کوه آغا که نام دیگر آن بی بی شهربانو هست در ضلع جنوبی روستا قرار دارد و از شمال نیز به کوه نساء و در فاصله ی دورتر ضلع شمالی کوههای تشگر و ارتفاعات هماگ نیز قرار دارد، همچنین در ضلع جنوب شرقی نیز به کوه سرخا مشرف است.

ارتفاع کوه آغا در حدود ۱۵۰۰ متر است، کوه سرخا ۲۲۰۰ متر و کوه تشگر نیز با ارتفاع ۳۲۶۷ متر بلندترین قله ی استان هرمزگان میباشد. کوه های سرخا و تشگر در فصول سرد سال برف گیر می باشند.

سالیان گذشته با درگیر شدن روستا با بحران خشکسالی به مانند سایر نقاط کشور، به مرور از میزان درآمد مردم از باغداری و دامپروری کاسته شده که موجب مهاجرت جوانان منطقه به بندرعباس گردید. طی سالیان اخیر با هجوم مردم جهت گذرانیدن تعطیلات آخر هفته، این روستا با پدیده ی زمین خواری مواجه بوده و ساخت و سازهای غیر استاندارد باعث بر هم خوردن تعادل و ایجاد منظره های زشت ساخته دست بشر شده است.

عمده ی درختان منطقه نارنگی، انبه، خرما، لیمو، پرتقال و بعضا انار، انجیر و گواوا و ... هستند.

در ارتفاعات بادام تلخو، کسودنگ، آویشن و ... یافت میشوند.

مقاله در حال تکمیل شدن است.

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان سیاهو قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۰، جمعیت آن ۲۶۳ نفر (۸۰ خانوار) بوده‌است.


منابع[ویرایش]

  • «نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن ۱۳۹۰». درگاه ملی آمار ایران. بایگانی‌شده از اصلی در ۱ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ ژانویه ۲۰۱۳.