پلاک وسایل نقلیه در ایران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
یک پلاک خودروی شخصی

پلاک وسایل نقلیه در ایران پس از سال۳۱۳۸۲ به شکل استاندارد اروپایی (۲۰٫۵ اینچ طول و ۴٫۵ اینچ عرض یا ۵۲۱ در ۱۱۱٫۵ سانتی‌متر) درآمد.

محتویات

تاریخچه شماره‌گذاری در ایران[ویرایش]

خودروی با پلاک قدیمی ملایر

در دوران صدارت وثوق الدوله (۱۲۹۸) به درشکه‌ها و گاری‌ها پلاک‌هایی چسبانده شد و هر یک از آنها دارای شماره‌ای شدند. در آن زمان متولی این کار اداره بلدیه (شهرداری) بود. تعویض و نصب پلاک بر روی خودروها در ایران قدمتی طولانی دارد، سابقه اولین خودرو پلاک شده در کشور برمی گردد به سال ۱۳۰۵ که اولین خودرو به کشور وارد شد.

در سال ۱۳۰۵ که ابتدائی‌ترین خودروها وارد کشور شدند هیچ‌کس فکر نمی‌کرد که امروز با تعدد خودرو مواجه شویم. در آن روزگارها قوانینی که شامل ۳۲بند بود برای شماره گذاری خودروها وضع شد که البته این قوانین سه سال بعد از ورود اولین خودروها به کشور یعنی در سال ۱۳۰۸ تنظیم شد. در آن سال، خودروها صاحب پنج پلاک شدند؛ نام کارخانه، آدرس مالک، نمره‌عقب، نمره‌جلو و پلاک مالیات.

تصویب قوانین به همین‌جا ختم نشد؛ حدود ۱۳۰۸ وقتی تعداد اتول سوارهای شخصی شهر به ۱۵۲۲ نفر رسید، قوانین مربوطه نیز تغییر کرد و پلاک‌ها متشکل از نام شهر و حدود چهارعدد که در بالای نام شهر قرار داشت، شدند.

در گذشته در پلاک خودروها پنج رقم و نام شهری که خودرو در آن پلاک شده بود دیده می‌شد و یا به همراه شماره پلاک و نام شهر عددی دیگر در آن درج می‌شد.

با افزایش خودرو در کشور، تصمیمی اتخاذ شد تا یکی از حروف الفبای فارسی نیز به نام شهرها افزوده شود و سپس نوبت به پلاک‌هایی رسید که نام شهر با عدد دو رقمی ترکیب و پلاک‌های جدیدی بر روی خودروها نصب شد. در دهه هفتاد، خودروها دیگر از آن شکل و شمایل قدیمی خارج شده و پلاک‌ها نیز لیزری شده بود. در سال ۱۳۷۸ با آمدن پلاک‌های لیزری، مسئولین تصمیم گرفتند که باید همه پلاک‌های خودروها یکسان شوند و این نوع پلاک روی همه خودروها نصب شود. طرح تعویض پلاک در سطح کشور آغاز شد. در این طرح مالکان خودرو، موظف به دریافت برچسب تعویض پلاک شدند و بابت آن برچسب‌ها نیز در آن روزگار مبلغی از آنها گرفته شد.

در دهه هشتاد، نوبت به پلاک‌های ملی رسید که هم دارای ابعاد و طرحی جدید بود و هم در نوع شماره‌گذاری و چیدمان اعداد و حروف در کنار یکدیگر بدیع به نظر می‌رسید.

مشکلات تعویض پلاک به گونه‌ای بود که در سال۸۳، میان نیروی انتظامی و دیوان عدالت اداری اختلاف نظرهایی به وجود آمد که این اختلافات موجود موجب سرگردانی و بلاتکلیفی مردم شد.

در همین خصوص، خزانه دار شورای شهر تهران در یکصد و یازدهمین جلسه علنی شورای شهر، با اشاره به ۷۰۰ هزار خودروی پلاک شده طی سال‌های ۸۰ تا۸۳ از دیوان عدالت اداری درخواست کرد که «اگر مصوبه دیوان عدالت اداری (غیرقانونی بودن عدم ثبت تعویض پلاک‌ها در دفاتر ثبت) وجاهت قانونی دارد سایر مسئولان هم باید آن را برای رهایی مردم از سرگردانی بپذیرند و اجرا کنند.»

این مشکلات همچنان تا سال۸۷ ادامه داشت تا اینکه رئیس مرکز شماره‌گذاری راهنمایی و رانندگی اعلام کرد که حدود یک میلیون پلاک قدیمی وجود دارد که هنوز به پلاک کشوری تبدیل نشده‌اند و پانصدهزار زوج پلاک مربوط به سال‌های دهه ۴۰ و اوائل ۵۰ است که در حال حاضر وجود خارجی ندارند و از بین رفته‌اند.

در دهه هشتاد؛ در پلاک‌های جدید کدهای دو رقمی که در سمت راست این پلاک‌ها بود، معرف محل سکونت و آدرس شهر و منطقه‌ای بود که مالک خودرو در زمان خرید خودرو به اداره شماره‌گذاری اعلام کرده بودند.

تفاوت فاحش و اصلی و شاید دلیلی که باعث نصب این نوع پلاک بر خودروها شد، در این بود که این پلاک به خودرو تعلق نداشت و متعلق به مالک خودرو بود و با انتقال خودرو به شخصی دیگر پلاک انتقال نمی‌یافت و پلاک تنها به شخص تعلق داشت و با تغییر وسیله نقلیه، شخص همواره از پلاک ثابتی استفاده می‌کند.

پلاک با طرح جدید تا حدود بیش از ۶۱ میلیون خودرو شخصی را می‌تواند تحت پوشش قرار دهد و تعداد خودرو در اسفند ۱۳۹۲ توسط مرکز پژوهش‌های مجلس ۱۵٫۱ میلیون عدد اعلام شد.[۱]

انواع پلاک‌ها (۱۳۸۲ به بعد)[ویرایش]

پلاک‌های خودروهای ایرانی دارای یازده نوع کلی هستند که در چهار رنگ صادر می‌شوند.

انواع پلاک هاشامل موارد زیر است:

خورورهای شخصی، تاکسی‌ها، خودروهای عمومی، خودروهای دولتی، خوروهای معلولین، خودروهای ترانزیت، خودروهای کشاورزی، خودروهای تشریفات، خودروهای پلیس، خودروهای کلاسیک (تاریخی)، موتور سیکلت‌ها و خودروهای مناطق آزاد تجاری-صنعتی

شماره گذاری خودروها نیز به صورتی است که می‌توان از شماره پلاک آن‌ها به اطلاعاتی مانند استان صادر کننده پلاک، تاریخ صدور پلاک و ... پی برد.

خودروهای شخصی[ویرایش]

پلاک ملی شخصی

پلاک‌های ملی شخصی همان طوری که از اسمشان مشخص است برای افراد حقیقی صادر می‌شود، این پلاک‌ها به شکل مستطیل می‌باشند و از چپ به راست خوانده می‌شوند و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که نشانه منطقه می‌باشد وجود دارد. حرف موجود در پلاک نشان دهنده منطقه می‌باشد (به عنوان مثال در ایلام عدد 98 نشان دهنده شهرستان‌های ایلام است که وقتی حرف ل در پلاک باشد به معنی شهرستان سیروان است و حرف ط به معنی شهرستان بدره می‌باشد) و تفاوتش با عدد آخر پلاک در این است که عدد آخر پلاک ممکن است منطقه بزرگتری را نشان دهد در حالی که حروف مناطق دقیق تری را نشان می‌دهد.

پلاک‌های ملی شخصی با اعداد و حروف مشکی در یک پس زمینه سفید ساخته می‌شوند و که در سمت چپ آنها در یک نوار آبی پرچم ایران و مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین (مثلاً در پلاک موجود در عکس 12B365-۱۱ نوشته است) و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است (که در این عکس ۸۸/۴/۱۲ می‌باشد).

تاکسی‌ها[ویرایش]

پلاک ملی تاکسی

پلاک ملی تاکسی‌ها فقط برای ناوگان تاکسی رانی در ایران صادر می‌شود و به شکل مستطیل می‌باشد، از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست به ترتیب شامل دو عدد، یک حرف ت که در بالای آن به لاتین نوشته شده است TAXI (تاکسی)، سه عدد و در آخر در یک مربع کد منطقه صدور پلاک نوشته شده است. کد منطقه صدور پلاک در واقع محل انجام وظیفه تاکسی را مشخص می‌کند. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین (مثلاً در پلاک موجود در عکس 12TT365-۱۱ نوشته است) و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است (که در این عکس ۸۸/۴/۱۲ می‌باشد).

خودروهای عمومی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی

پلاک ملی خودروهای عمومی، پلاکی است که به خودروهای حمل و نقل عمومی مانند تریلی‌ها، وانت بارها، اتوبوس و مینی بوس‌ها و... تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ع به معنی عمومی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین (مثلاً در پلاک موجود در عکس 12EE365-۱۱ نوشته است) و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است (که در این عکس ۸۸/۴/۱۲ می‌باشد).

خودروهای دولتی[ویرایش]

Pelak melie dolati.png

این پلاک مخصوص خودروهای دولتی اعم از سواری، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و ... می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف الفـ، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه معلولین و جانبازان[ویرایش]

Pelak melie malulin.png

این پلاک ویژه معلولین و جانبازان طراحی شده است. دلیل طراحی این پلاک برای این بوده است تا در صورت پارک در محل پارک ویژه معلولین و جانبازان قابل تشخیص باشند و همچنین برای دادن سهمیه بنزین درمان نیز این خودروها ساماندهی شوند. این پلاک کاملاً شبیه به پلاک ملی شخصی صادر می‌شود و تنها تفاوتش در این است که در پلاک‌های شخصی یک حرف در بین اعداد وجود دارد در صورتی که در این پلاک به جای حرف، آرم ویژه معلولین و جانبازان قرار دارد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و به ترتیب شامل دو عدد، آرم معلولین و جانبازان، سه عدد و در آخر دو عدد در یک مربع که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ترانزیت بین‌المللی[ویرایش]

پلاک ترانزیت به منظور شناسایی وسیله نقلیه بصورت بین‌المللی صادر و تحویل می‌گردد. پلاکهای قدیم کانون جهانگردی با پیشوند سه حرفی TEH و پنج کاراکتر عددی به رنگ سبز در زمینه سفید و پیشوند سه حرفی THR و پنج کاراکتر عددی مشکی در زمینه زرد و پلاکهای دو حرفی IR و پنج کاراکتر عددی به رنگ مشکی در زمینه زرد رنگ معتبر و قابل استفاده بودند پلاکهای ترانزیت برای هر وسیله نقلیه فقط یک بار صادر می‌شوند که مختص همان خودرو بوده و اعتبار آنها تا پایان عمر وسیله نقلیه می‌باشد.

معاونت صدور اسناد و مدارک بین‌المللی اقدام به ارائه پلاک ترانزیت بین‌المللی طرح جدید (عکس) نموده است این پلاک از تاریخ ۱۳۸۹/۶/۲۰ در برخی از نمایندگی‌های کانون جهانگردی ارائه می‌شود. از تاریخ ۱۳۸۹/۷/۳ هیچگونه خدماتی به دارندگان پلاک‌های مدل TEH و THR داده نمی‌شود.

همچنین از تاریخ ۱۳۹۱/۵/۱ هیچگونه خدماتی به پلاک‌های مدل IR داده نمی‌شود.

پلاک ترانزیت کنونی شبیه به پلاک ملی خودروهای ایران ساخته می‌شود با این تفاوت که به صورت لاتین نوشته می‌شود. این پلاک‌ها از چپ به راست خوانده می‌شود که به ترتیب شامل دو عدد یک حرف و سه عدد و در آخر در یک پس زمینه آبی رنگ دو عدد دیگر نوشته می‌شود. در سمت چپ این پلاک در یک نوار آبی رنگ آرم کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران که در بالای آن به لاتین ایران (IRAN) نوشته شده است چاپ می‌شود. در زیر پلاک در یک پس زمینه آبی عبارت Touring & Automobile Club of Islamic Republic of Iran به معنی کانون جهانگردی و اتومبیلرانی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک ویژه خودروهای کشاورزی[ویرایش]

پلاک ملی خودروهای عمومی

این پلاک به خودروهای کشاورزی مانند تراکتور تعلق دارد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف ک به معنی کشاورزی، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه زرد رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تشریفات[ویرایش]

Pelak melie tashrifat.png

این پلاک مخصوص خودروهای تشریفات دولتی می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل بوده و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل عبارت تشریفات در قسمت بالا و در قسمت زیرین آن به لاتین عبارتPROTOCOL (به معنی تشریفات) نوشته شده و در سمت راست پلاک یک عدد چهار رقمی می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید رنگ بوده که بر روی یک پس زمینه قرمز چاپ می‌شود.

در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است.

پلاک خودروهای پلیس (ناجا)[ویرایش]

Pelak melie polis.png

این پلاک ویژه خودروهای پلیس (ناجا) می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و از چپ به راست خوانده می‌شود و از چپ به راست شامل دو عدد، یک حرف پ به معنی پلیس، سه عدد و در آخر در یک مربع دو عدد که محل صدور پلاک را نشان می‌دهد می‌باشد. اعداد و حروف این پلاک سفید بوده و بر روی یک پس زمینه سبز رنگ چاپ می‌شود. این نوع پلاک به صورت کد منطقه‌ای مرکزاستان‌ها (به غیراز استان تهران) صادر می‌شود برای مثال در استان آذربایجان غربی قبل از پر شدن کد منطقه‌ای ۱۷ از کد ۲۷ وبه همین صورت از کد۳۷ نمی‌توان استفاده نمود. در سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود دارد که در قسمت بالای آن پرچم ایران و در قسمت پایین آن مخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران نوشته شده است. در قسمت زیر اعداد نویسه‌های کوچک‌تری وجود دارد که در سمت چپ شماره پلاک به لاتین و در سمت راست تاریخ تولید پلاک نوشته شده است.

پلاک خودروهای تاریخی[ویرایش]

Pelak melie tarikhi.png

پلاک خودروهای تاریخی ایران پلاکی است که به خودروهای قدیمی که عبارت اند از:

خودروهای نفیس: خودروهایی که بیش از ۵۰ سال از تولید آن گذشته باشد.

خودروهای قدیمی: خودروهایی که بیش از ۲۵ سال از تولید آن گذشته باشد و از لحاظ طراحی و مهندسی ساخت و یا کاربردی بی نظیر باشد.

خودروهای ویژه: خودروهایی که دارای بعد فرهنگی باشد.

این پلاک به شکل مستطیل بوده و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد؛ و به سه قسمت مستطیلی تقسیم می‌شود که در مستطیل سمت راست بالا عبارت تاریخی ذکر شده، در سمت راست پایین شماره پلاک قید شده و در سمت چپ پلاک در یک نوار آبی رنگ پرچم ایران در بالا که زیر آن عبارت I.R.IRAN نوشته شده و در قسمت پایین همین نوار عکسی از مکانی تاریخی زده شده است.

پلاک سیاسی[ویرایش]

Pelak siasi.png

پلاک سیاسی مخصوص خودروهای سفارت‌ها می‌باشد و فقط کارکنان شاغل در سفارت می‌توانند از این خودروها استفاده کنند. صاحبان این خودروها بدون عوارض واردات خودرو می‌توانند خودرو خود را وارد کنند.[نیازمند منبع]

پلاک موتور سیکلت‌ها[ویرایش]

Pelak melie motor.png

این نوع پلاک ویژه موتور سیکلت‌ها می‌باشد که فقط در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب می‌شود و این پلاک به صورت مستطیل بوده و اندازه آنمطابق با استاندارد پلاک‌های موتورسیکلت در اروپا می‌باشد.

کدهای منطقه استانی[ویرایش]

پلاک یک خودرو در شیراز

در نمونه‌های بالا، ۱۱ کد منطقه است. کد منطقه بستگی به استانی دارد که خریدار خودرو در آن زندگی می‌کند.

استان کد استان کد
تهران ۱۱، ۲۲، ۳۳، ۴۴، ۵۵
۶۶، ۷۷، ۸۸، ۹۹
۲۱، ۷۸
البرز ۲۱، ۳۸، ۶۸، ۷۸
خراسان رضوی ۱۲، ۳۲، ۴۲، ۵۲، ۳۶ مازندران ۶۲، ۷۲، ۸۲، ۹۲
اصفهان ۱۳، ۲۳، ۴۳، ۵۳ فارس ۶۳، ۷۳، ۸۳، ۹۳
خوزستان ۱۴، ۲۴، ۳۴ یزد ۵۴، ۶۴، ۷۴
آذربایجان شرقی ۱۵، ۲۵، ۳۵ کرمان ۴۵، ۶۵، ۷۵
قم ۱۶ گیلان ۴۶، ۵۶، ۷۶
آذربایجان غربی ۱۷، ۲۷، ۳۷ مرکزی ۴۷، ۵۷، ۶۷
همدان ۱۸، ۲۸ بوشهر ۴۸، ۵۸
کرمانشاه ۱۹، ۲۹، ۳۹ گلستان ۵۹، ۶۹
لرستان ۳۱، ۴۱ کردستان ۵۱، ۶۱
چهار محال و بختیاری ۷۱، ۸۱ اردبیل ۹۱
خراسان جنوبی ۵۲ خراسان شمالی ۲۶
هرمزگان ۸۴، ۹۴ ایلام ۹۸
سیستان و بلوچستان ۸۵، ۹۵ کهگیلویه و بویراحمد ۴۹
سمنان ۸۶، ۹۶ قزوین ۷۹، ۸۹
زنجان ۸۷، ۹۷

حروف مورد استفاده[ویرایش]

حروفی که در پلاک‌ها به کار می‌رود، به این ترتیب است:

 • الف (ویژه خودروهای دولتی)
 • ب
 • پ (ویژه خودروهای نیروی انتظامی)
 • ت (ویژه تاکسی‌ها)
 • ج
 • د
 • س
 • ص
 • ط
 • ع (ویژه خودروهای عمومی)
 • ق
 • ک (ویژه خودروهای کشاورزی)
 • ل
 • م
 • ن
 • و
 • ه
 • ی

کدهای منطقه مربوط به شهرستان‌ها[ویرایش]

دو رقم سمت راست پلاک‌ها نشان دهنده شهرستان محل سکونت مالک است:

تهران بزرگ[ویرایش]

۱۱_۲۲_۳۳_۴۴_۵۵_۶۶_۷۷_٨٨_ (۹۹ درحال واگذاری ۱۰_٢۰_٣۰_۴۰_۵۰_۶۰_٧۰_٨۰_٩۰ (ذخیره)

تهران:[۲]

 • مناطق (۱_۳_۴_۵_۷_۸_۲۲): ۱۱ تمامی حروف
 • مناطق (۲_۶_۱۰_۱۱_۱۲): ۲۲ تمامی حروف
 • مناطق (۹_۱۳_۱۴_۱۵_۱۶_۱۷_۱۸_۱۹_۲۰_۲۱): ۳۳ تمامی حروف

پلاک موتور: ۱۱۱، ۱۱۲، ... ، ۱۲۷، ۱۲۸، ۱٢٩، ۱٣۱

شهرستان‌های استان تهران+استان البرز[ویرایش]

کد۶۸+۷۸+۲۱+۳۸[ویرایش]

کد۷۸[ویرایش]

شهر حرف
اسلامشهر ۱، تهران ب
رباط کریم و بهارستان ۱، تهران ج
قدس و شهریار و ملارد ۱، تهران د
ورامین و پیشوا و قرچک ۱، تهران س
دماوندوپردیس ۱، تهران ص
ساوجبلاغ و طالقا ن ۱، البرز ط
فیروزکوه، تهران ق
پاکدشت۱، تهران ل
رباط کریم و بهارستان ۴، تهران م
ری(منطقه ۲۰ شهرداری تهران)، تهران ن
شمیرانات(منطقه ۱ شهرداری تهران)، تهران و
قدس و شهریار و ملارد ۲، تهران ه
اسلامشهر ۲، تهران ی

کد ۲۱[ویرایش]

شهر حرف
اسلامشهر ۳، تهران ب
رباط کریم و بهارستان ۲، تهران ج
قدس و شهریار و ملارد ۳، تهران د
ورامین و پیشوا و قرچک ۲، تهران س
ساوجبلاغ و طالقان ۲ و کرج ۱۵، البرز ص
قدس و شهریار و ملارد ۴، تهران ط
رباط کریم و بهارستان ۳، تهران ق
قدس و شهریار و ملارد ۵، تهران ل
ورامین و پیشوا و قرچک ۳، تهران م
پاکدشت ۲، تهران ن
کرج ۱۴، البرز و
قدس و شهریار و ملارد ۶، تهران ه
دماوندوپردیس ۲، تهران ی

کد ۳۸[ویرایش]

شهر حرف
کرج ۱۶، البرز ب
قدس و شهریار و ملارد ۷، تهران ج
کرج ۱۷، البرز د
س
ص
ط
ق
ل
م
ن
و
ه
ی

پلاک موتور سیکلت (۳۱۹ ۳۲۱ ۳۲۲و۳۲۳درحال واگذاری می‌باشد.

استان خراسان رضوی[ویرایش]

کدهای عددی ۱۲ و ۳۲ و ۴۲ و ۳۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ مشهد ۱۲ تمام حروف
۳۶(ب،ج،د،س، ص،ط،و،ه)
۲ نیشابور ۱ و ٣ ۳۲ ب، ۳۶ ل ۱۵ فریمان ۴۲ ب
۳ سبزوار ۱ و ٣ ۳۲ ج، ۳۶ م ۱۶ شیروان (خ ش)+ مشهد ۴۲ ج
۴ بیرجند (خ ج) ۳۲ د ۱۷ سرخس ۴۲ د
۵ بجنورد (خ ش) ۳۲ س ۱۸ درگز ۴۲ س
۶ تربت جام ۳۲ ص ۱۹ خواف ۴۲ ص
۷ قوچان ۳۲ ط ۲۰ چناران ۴۲ ط
۸ گناباد ۳۲ ق ۲۱ اسفراین (خ ش)+ مشهد ۴۲ ق
۹ تربت حیدریه ۱ و ٣ ۳۲ ل، ۳۶ ن ۲۲ بردسکن ۴۲ ل
۱۰ کاشمر ۱ و ۲ ۳۲ م، ۳۶ ق ۲۳ رشتخوار ۴۲ م
۱۱ قائنات (خ ج)+ تربت حیدریه ٢ ۳۲ ن ۲۴ جاجرم (خ ش) + سبزوار ٢ ۴۲ ن
۱۲ فردوس (خ ج) ۳۲ و ۲۵ مانه وسملقان (خ ش)+ مشهد ۴۲ و
۱۳ تایباد ۳۲ ه ۲۶ سربیشه (خ ج)+ مشهد ۴۲ ه
۱۴ نهبندان (خ ج)+ نیشابور ٢ ۳۲ ی ۲۷ کلات ۴۲ ی

استان مازندران[ویرایش]

کدها: ۶۲ و ۷۲ و ۸۲ و ۹۲

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ساری+میاندورود ۶۲ ب-ج-د-س
۲ آمل ۱ ۷۲ ب ۱۵ سوادکوه (پل سفید) ۸۲ ب
۳ بابل ۱ ۷۲ ج ۱۶ بابل ۲ ۸۲ ج
۴ تنکابن + عباس‌آباد ۱ ۷۲ د ۱۷ آمل ۲ ۸۲ د
۵ رامسر ۷۲ س ۱۸ قائم شهر + سیمرغ ۲ ۸۲ س
۶ نوشهر ۷۲ ص ۱۹ بابل ۳ ۸۲ ص
۷ نور ۷۲ ط ۲۰ تنکابن + عباس‌آباد ۲ ۸۲ ط
۸ بهشهر + گلوگاه ۷۲ ق ۲۱ آمل ۳ ۸۲ ق
۹ قائم شهر + سیمرغ ۱ ۷۲ ل ۲۲ بابلسر + فریدون کنار ۲ ۸۲ ل
۱۰ بابلسر + فریدون کنار ۱ ۷۲ م ۲۳ بابل ۴ ۸۲ م
۱۱ چالوس + کلاردشت ۷۲ ن ۲۴ قائم شهر + سیمرغ ۳ ۸۲ ن
۱۲ محمودآباد ۷۲ و ۲۵ ۸۲ و
۱۳ نکاء ۷۲ ه ۲۶ ۸۲ ه
۱۴ جویبار ۷۲ ی ۲۷ ۸۲ ی

استان اصفهان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۳ و ۲۳ و ۴۳ و ۵۳

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اصفهان ۱۳تمام حروف

۵۳(ب،ج،د،س،ص،ق،ل،و)

۲ کاشان ۱ ۲۳ ب ۱۵ فریدن + چادگان + بوئین و میاندشت ۴۳ ب
۳ نجف آباد ۱ ۲۳ ج ۱۶ مبارکه ۱ ۴۳ ج
۴ شهرضا۱ و ۲ ۲۳ د، ۵۳ ط ۱۷ برخوار + شاهین شهر و میمه ۱ ۴۳ د
۵ خمینی شهر ۱ ۲۳ س ۱۸ آران و بیدگل ۴۳ س
۶ گلپایگان ۲۳ ص ۱۹ تیران و کرون ۴۳ ص
۷ نطنز ۲۳ ط ۲۰ مبارکه ۲ ۴۳ ط
۸ اردستان ۲۳ ق ۲۱ دهاقان ۴۳ ق
۹ خوانسار ۲۳ ل ۲۲ برخوار + شاهین شهر و میمه ۲ و ۳ ۴۳ ل، ۵۳ م
۱۰ نائین + خور ۲۳ م ۲۳ نجف آباد ۲و۳ ۴۳ م ،۵۳ن
۱۱ سمیرم ۲۳ ن ۲۴ خمینی شهر ۲ ۴۳ ن
۱۲ فریدون شهر ۲۳ و ۲۵ کاشان ۲و۳ ۴۳ و۵۳٬ ه
۱۳ فلاورجان۱ ۲۳ ه ۲۶ لنجان ۲ ۴۳ ه
۱۴ لنجان ۱ ۲۳ ی ۲۷ فلاورجان ۲ ۴۳ ی

پلاک موتورسیکلت: ۶۱۸ و ۶۱۹ و ۶۲۱ و .... و ۶۲۹ و ۶۳۱ تاکنون واگذار شده است.

استان فارس[ویرایش]

کدهای عددی ۶۳ و ۷۳ و ۸۳ و ۹۳

نام شهرستان کد پلاک شهرستان نام شهرستان کد پلاک شهرستان
شیراز ۶۳ تمامی حروف
۹۳ب،ج،د،س،ص
جهرم۱ ۷۳(ب) ممسنی ۸۳(ب)
لارستان۱ ۷۳ (ج) زریندشت ۸۳(ج)
داراب ۷۳(د) قیروکارزین ۸۳(د)
فسا۱ ۷۳(س) مهر ۸۳(س)
کازرون۱ ۷۳(ص) ارسنجان ۸۳(ص)
فیروز آباد ۷۳(ط) خرمبید ۸۳(ط)
آباده ۷۳(ق) بوانات ۸۳ (ق)
مرودشت۱ ۷۳(ل) فراشبند ۸۳(ل)
لامرد ۷۳(م) لارستان۲ ۸۳(م)
نیریز ۷۳(ن) کازرون۲ ۸۳(ن)
استهبان ۷۳(و) مرودشت۲ ۸۳(و)
اقلید ۷۳(ه) جهرم۲ ۸۳(ه)
سپیدان ۷۳(ی) فسا ۲ ۸۳ (ی)

استان خوزستان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۴ و ۲۴ و ۳۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اهواز + باوی + حمیدیه + کارون ۱۴ب.ج.د.س
ص.ط.ق.ل.م
۲ آبادان ۱ ۲۴ب ۱۵ باغملک ۳۴ ب
۳ خرمشهر ۲۴ج ۱۶ امیدیه ۳۴ج
۴ دزفول ۱ ۲۴د ۱۷ هندیجان ۳۴د
۵ بهبهان + آغاجاری ۱ ۲۴س ۱۸ لالی ۳۴س
۶ مسجد سلیمان + اندیکا ۲۴ص ۱۹ دزفول ۲ ۳۴ ص
۷ بندرماهشهر ۱ ۲۴ ط ۲۰ بندرماهشهر ۲ ۳۴ ط
۸ دشت آزادگان + هویزه ۲۴ ق ۲۱ آبادان ۲ ۳۴ ق
۹ رامهرمز + رامشیر + هفتکل ۲۴ ل ۲۲ ایذه ۲ ۳۴ ل
۱۰ اندیمشک ۲۴ م ۲۳ ۳۴ م
۱۱ شوشتر + گتوند ۲۴ ن ۲۴ بهبهان + آغاجاری ۲ ۳۴ ن
۱۲ شوش ۲۴ و ۲۵ ۳۴ و
۱۳ شادگان ۲۴ه ۲۶ ۳۴ ه
۱۴ ایذه ۱ ۲۴ ی ۲۷ ۳۴ ی

استان آذربایجان شرقی[ویرایش]

کدهای عددی ۱۵ و ۲۵ و ۳۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ تبریز ۱۵ تمام حروف
۲ مراغه۱ ۲۵ ب ۱۵ اسکو ۳۵ ب
۳ مرند۱ ۲۵ ج ۱۶ ورزقان ۳۵ ج
۴ میانه١ ۲۵ د ۱۷ عجب شیر ۳۵ د
۵ اهر + هوراند ۲۵ س ۱۸ چاراویماق (قره آغاج) ۳۵ س
۶ سراب ۲۵ ص ۱۹ ملکان ۳۵ ص
۷ جلفا ۲۵ ط ۲۰ مرند ۲ ۳۵ ط
۸ هشترود ۲۵ ق ۲۱ مراغه ۲ ۳۵ ق
۹ بناب ۲۵ ل ۲۲ ميانه٢ ۳۵ ل
۱۰ بستان آباد ۲۵ م ۲۳ ۳۵ م
۱۱ شبستر ۲۵ ن ۲۴ ۳۵ ن
۱۲ کلیبر + خدا آفرین ۲۵ و ۲۵ ۳۵ و
۱۳ هریس ۲۵ ه ۲۶ ۳۵ ه
۱۴ آذر شهر ۲۵ ی ۲۷ ۳۵ ی

استان قم[ویرایش]

کد عددی ۱۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کل استان قم و تمام شهرهای شهرستان
شامل: قنوات، جعفریه
کهک، دستجرد، سلفچگان
۱۶ تمام حروف مصوب
ب، ج، د، س، ص، ط، ق،
(تاکنون واگذارشده است)

استان آذربایجان غربی[ویرایش]

کدهای ۱۷ و ۲۷ و ۳۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ارومیه ۱۷ حروف ب، ج، د
س، ص، ط، ق، ل
۲ خوی + چایپاره ۱ ۲۷ ب ۱۵ خوی + چایپاره ۲ ۳۷ ب
۳ مهاباد ۱ ۲۷ ج ۱۶ میاندوآب ۲ ۳۷ ج
۴ ماکو + شوط + پلدشت ۲۷ د ۱۷ ۳۷ د
۵ سلماس۱ ۲۷ س ۱۸ ۳۷ س
۶ نقده ۲۷ ص ۱۹ مهاباد ۲ ۳۷ ص
۷ میاندوآب ۱ ۲۷ ط ۲۰ بوکان ۲ ۳۷ ط
۸ تکاب ۲۷ ق ۲۱ سلماس٢ ۳۷ ق
۹ شاهین دژ ۲۷ ل ۲۲ ۳۷ ل
۱۰ سردشت ۲۷ م ۲۳ ۳۷ م
۱۱ بوکان ۱ ۲۷ ن ۲۴ ۳۷ ن
۱۲ پیرانشهر ۲۷ و ۲۵ ۳۷ و
۱۳ چالدران ۲۷ ه ۲۶ ۳۷ هـ
۱۴ اشنویه ۲۷ ی ۲۷ ۳۷ ی

استان همدان[ویرایش]

کدهای عددی ۱۸ و ۲۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ همدان + فامنین ۱۸ ب-ج-د-س-ص-
۲ نهاوند ۲۸ ب
۳ ملایر ۱ ۲۸ ج
۴ تویسرکان ۲۸ د
۵ کبودرآهنگ ۲۸ س
۶ رزن ۲۸ ص
۷ بهار ۲۸ ط
۸ اسدآباد ۲۸ ق
۹ ملایر ۲ ۲۸ ل

استان کرمانشاه[ویرایش]

کدهای ۱۹ و ۲۹ و ۳۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کرمانشاه ۱۹ ب-ج-د-س-ص-ط-ق
۲ اسلام‌آباد غرب + دالاهو۱و۲ ۲۹ ب٬ ۲۹ه
۳ گیلان غرب ۲۹ ج
۴ سرپل ذهاب ۲۹ د
۵ پاوه ۲۹ س
۶ کنگاور ۲۹ ص
۷ قصرشیرین ۲۹ ط
۸ سنقر ۲۹ ق
۹ جوانرود + روانسر ۲۹ ل
۱۰ صحنه ۲۹ م
۱۱ هرسین ۲۹ ن
۱۲ ثلاث باباجانی ۲۹ و

کد ۳۹ ذخیره شهر کرمانشاه است.

استان یزد[ویرایش]

کدهای عددی ۵۴ و ۶۴ و ۷۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ یزد ۵۴ ب.ج.د.س.ص.ط.ق
۲ اردکان ۶۴ ب
۳ تفت ۶۴ ج
۴ میبد ۶۴ د
۵ بافق + بهاباد ۶۴ س
۶ مهریز ۶۴ ص
۷ ابرکوه ۶۴ ط
۸ طبس (این شهرستان به استان
خراسان جنوبی ملحق گردید)
۶۴ ق
۹ خاتم ۶۴ ل
۱۰ صدوق (اشکذر) ۶۴ م

پلاک موتور: ۶٣٧،۶٣٨،۶٣٩،۶۴۱

استان کرمان[ویرایش]

کدهای عددی ۴۵ و ۶۵ و ۷۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ کرمان ۴۵ ب-ج-د-س-ص-ط-ق
۲ رفسنجان + انار ۱ ۶۵ ب ۱۵ سیرجان ۲ ۷۵ ب
۳ بم + فهرج + ریگان + نرماشیر ۱ ۶۵ ج ۱۶ بم + فهرج + ریگان + نرماشیر۲ ۷۵ ج
۴ سیرجان ۱ ۶۵ د ۱۷ جیرفت ۲ ۷۵ د
۵ بافت + ارزوئیه ۶۵ س ۱۸ رفسنجان + انار ۳ ۷۵ س
۶ جیرفت ۱ ۶۵ ص ۱۹ سیرجان۳ ۷۵ ص
۷ زرند + کوهبنان + رابر١ ۶۵ ط ۲۰ ۷۵ ط
۸ کهنوج + رودبار + قلعه گنج + فاریاب١ ۶۵ ق ۲۱ ۷۵ ق
۹ شهر بابک ۶۵ ل ۲۲ ۷۵ ل
۱۰ بردسیر ۶۵ م ۲۳ ۷۵ م
۱۱ منوجان ۶۵ ن ۲۴ ۷۵ ن
۱۲ عنبرآباد ۶۵ و ۲۵ ۷۵ و
۱۳ راور ۶۵ ه ۲۶ ۷۵ ه
۱۴ رفسنجان + انار ۲ ۶۵ ی ۲۷ ۷۵ ی

پلاک موتور: ۸۱۲، ۸۱۳، ۸۱۴، ۸۱۵، ۸۱۶

استان گیلان[ویرایش]

کدهای ۴۶ و ۵۶ و ۷۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ رشت ۴۶ ب-ج-د-س-ص-ط-ق
۲ بندرانزلی ۵۶ ب
۳ لاهیجان ۱ ۵۶ ج
۴ آستارا ۵۶ د
۵ طالش ۵۶ س
۶ رودسر ۵۶ ص
۷ رودبار ۵۶ ط
۸ صومعه سرا ۵۶ ق
۹ فومن ۵۶ ل
۱۰ لنگرود ۵۶ م
۱۱ رضوانشهر ۵۶ ن
۱۲ املش ۵۶ و
۱۳ ماسال ۵۶ ه
۱۴ شفت ۵۶ ی
۱۵ سیاهکل ۷۶ ب
۱۶ آستانه اشرفیه ۷۶ ج
۱۷ لاهیجان ۲ ۷۶ د

پلاک موتور: ۵۷۸، ۵۷۹، ۵۸۱، ۵۸۲

استان مرکزی[ویرایش]

کدهای عددی ۴۷ و ۵۷ و ۶۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ اراک ۴۷ ب-ج-د-س-ص
۲ ساوه ۱ ۵۷ ب
۳ خمین ۵۷ ج
۴ محلات ۵۷ د
۵ تفرش + فراهان ۵۷ س
۶ دلیجان ۵۷ ص
۷ آشتیان ۵۷ ط
۸ شازند ۵۷ ق
۹ زرندیه ۵۷ ل
۱۰ ۵٧ م
۱۱ کمیجان ۵۷ ن
۱٢ ساوه ۲ ۵۷ و
۱٣ ۵٧ ه
۱۴ ۵٧ ی

کد ۶۷ همین حروف به صورت رزرو می‌باشد.

استان بوشهر[ویرایش]

کدهای عددی ۴۸ و ۵۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ بوشهر ۴۸ ب-ج-د
۲ دشتستان (برازجان) ۱ ۵۸ ب
۳ گناوه ۵۸ ج
۴ کنگان + عسلویه ۵۸ د
۵ تنگستان (اهرم) ۵۸ س
۶ دشتی (خورموج) ۵۸ ص
۷ دیر ۵۸ ط
۸ دیلم ۵۸ ق
۹ جم ۵۸ ل
۱۰ دشتستان ۲ ۵۸ م

استان گلستان[ویرایش]

کدهای عددی ۵۹ و ۶۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ گرگان ۵۹ ب-ج-د-س
۲ گنبد کاووس ۱ ۶۹ ب
۳ بندرترکمن + گمیشان ۶۹ ج
۴ کردکوی ۶۹ د
۵ علی‌آباد ۶۹ س
۶ آزادشهر ۶۹ ص
۷ مینودشت + گالیکش ۶۹ ط
۸ بندرگز ۶۹ ق
۹ رامیان ۶۹ ل
۱۰ آق قلا ۶۹ م
۱۱ کلاله + مراوه تپه ۶۹ ن
۱۲ گنبد کاووس ۲ ۶۹ و

استان لرستان[ویرایش]

کدهای عددی ۳۱ و ۴۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ خرم‌آباد + چگنی ۳۱ ب-ج-د
۲ بروجرد ۱ ۴۱ ب
۳ الیگودرز ۴۱ ج
۴ دورود ۴۱ د
۵ کوهدشت + رومشگان ۴۱ س
۶ دلفان ۴۱ ص
۷ ازنا ۴۱ ط
۸ پل دختر ۴۱ ق
۹ سلسله ۴۱ ل
۱۰ بروجرد ۲ ۴۱ م

استان کردستان[ویرایش]

کدهای عددی ۵۱ و ۶۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ سنندج ۵۱ ب-ج-د
۲ سقز ۶۱ ب
۳ بیجار ۶۱ ج
۴ بانه ۶۱ د
۵ قروه + دهگلان ۶۱ س
۶ مریوان ۶۱ ص
۷ دیواندره ۶۱ ط
۸ کامیاران ۶۱ ق
۹ سروآباد ۶۱ ل

استان چهارمحال و بختیاری[ویرایش]

کدهای عددی ۷۱ و ۸۱

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ شهرکرد + سامان + بن ۷۱ ب -ج -د
۲ بروجن ۸۱ ب
۳ اردل ۸۱ ج
۴ فارسان ۸۱ د
۵ لردگان ۸۱ س
۶ کوهرنگ ۸۱ ص

استان اردبیل[ویرایش]

کدهای عددی فقط ۹۱

ردیف نام شهرستان کدپلاک شهرستان
۱ اردبیل ۹۱ ب، ج، د، ه
۲ پارس‌آباد ۹۱ س
۳ خلخال ۹۱ ص
۴ گرمی ۹۱ ط
۵ مشکین شهر ۹۱ ق
۶ بیله سوار ۹۱ ل
۷ نیر ۹۱ م
۸ نمین ۹۱ ن
۹ کوثر ۹۱ و

استان خراسان جنوبی[ویرایش]

کد عددی ۵۲

ردیف نام شهرستان کد پلاک قدیم شهرستان کد پلاک جدید شهرستان
۱ بیرجند ۳۲ د ۵۲ ب -ج
۲ قائنات ۳۲ ن ۵۲ ص
۳ فردوس ۳۲ و ۵۲ ط
۴ نهبندان ۳۲ ی ۵۲ ق
۵ سربیشه ۴۲ ه ۵۲ ل

شهرستان طبس (۶۴ ق) به این استان ملحق شده است

استان خراسان شمالی[ویرایش]

کد عددی ۲۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک قدیم شهرستان کد پلاک جدید شهرستان
۱ بجنورد + راز و جرگلان ۳۲ س ۲۶ ب-ج
۲ شیروان ۴۲ ج ۲۶ ص
۳ اسفراین ۴۲ ق ۲۶ ط
۴ جاجرم و گرمه ۴۲ ن ۲۶ ق
۵ مانه و سملقان (آشخانه) ۴۲ و ۲۶ ل
۶ فاروج ۴۲ ج ۲۶ م

استان هرمزگان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۴ و ۹۴

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ بندر عباس + بندرخمیر ۸۴ ب-ج-د-س-ص
۲ میناب + سیریک ۹۴ ب
۳ بندرلنگه + پارسیان ۹۴ ج
۴ رودان ۹۴ د
۵ ابوموسی ۹۴ س
۶ جاسک + بشاگرد ۹۴ ص
۷ بستک ۹۴ ط
۸ حاجی‌آباد ۹۴ ق
۹ قشم ۹۴ ل

استان سیستان و بلوچستان[ویرایش]

کدهای عددی ۸۵ و ۹۵

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ زاهدان + میرجاوه ۸۵ ب-ج-د-س
۲ زابل + نیمروز + هامون + هیرمند + زهک ۱ ۹۵ ب
۳ ایرانشهر + دلگان ۱ ۹۵ ج
۴ خاش ۹۵ د
۵ سراوان + مهرستان + سیب وسوران ۹۵ س
۶ نیکشهر + فنوج + قصرقند ۹۵ ص
۷ سرباز ۹۵ ط
۸ چابهار + کنارک ۹۵ ق
۹ زابل + نیمروز + هامون + هیرمند + زهک ۲ ۹۵ ل
۱۰ ایرانشهر + دلگان ۲ ۹۵ م

استان سمنان[ویرایش]

کدهای ۸۶ و ۹۶

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ سمنان + سرخه ۸۶ ب-ج
۲ دامغان ۹۶ ب
۳ شاهرود + میامی ۱ ۹۶ ج
۴ گرمسار + آرادان ۹۶ د
۵ مهدیشهر ۹۶ س
۶ شاهرود + میامی ۲ ۹۶ ص

استان زنجان[ویرایش]

کدهای ۸۷ و ۹۷

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ زنجان ۸۷ ب، ج، د، س
۲ ابهر ۹۷ ب
۳ خدابنده ۹۷ ج
۴ خرم دره ۹۷ د
۵ ایجرود ۹۷ س
۶ طارم ۹۷ ص
۷ ماه نشان ۹۷ ط

استان قزوین[ویرایش]

کدهای عددی ۷۹ و ۸۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ قزوین ۷۹ ب، ج، د، س، ص ٬ط
۲ تاکستان ۸۹ ب
۳ بویین زهرا + آوج ۸۹ ج
۴ آبیک ۸۹ د

استان ایلام[ویرایش]

کدهای عددی ۹۸

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ ایلام ۹۸ ب- ج
۲ مهران + ملکشاهی ۹۸ ص
۳ دره شهر + بدره ۹۸ ط
۴ دهلران ۹۸ ق
۵ شیروان + چرداول ۹۸ ل
۶ ایوان ۹۸ م
۷ ابدانان ۹۸ ن

استان کهکیلویهوبویراحمد[ویرایش]

کد عددی ۴۹

ردیف نام شهرستان کد پلاک شهرستان
۱ یاسوج (بویراحمد) ۴۹ ب- ج
۲ گچساران (دوگنبدان) + باشت ۴۹ ص
۳ دهدشت (کهگیلویه)+ بهمئی (لیکک) + لنده + چرام ۴۹ ط
۴ دنا (سی سخت) ۴۹ ق

کدها به ترتیب عدد[ویرایش]

کدشهرستان‌های کشور در یک نگاه[ویرایش]

پلاک مناطق آزاد تجاری[ویرایش]

این نوع پلاک ویژه مناطق آزاد تجاری می‌باشد. این پلاک به شکل مستطیل می‌باشد و برخلاف سایر پلاک‌های مورد استفاده اندازه آن به صورت استاندارد آمریکایی (پلاک‌های استاندارد آمریکایی دارای۱۲ اینچ طول و ۶ اینچ عرض هستند) می‌باشد. در سمت راست و قسمت بالای ان عدد پنج رقمی به فارسی و در قسمت پایین آن عدد پنج رقمی به لاتین نوشته شده ودر سمت چپ این پلاک یک نوار آبی وجود داردکه در قسمت بالا پرچم جمهوری اسلامی ایران ومخفف I.R.IRAN به معنی جمهوری اسلامی ایران و در قسمت پایین آن نشان منطقه آزاد تجاری و نام ان به لاتین نوشته شده است. اعداد و حروف این پلاک مشکی بوده و بر روی یک پس زمینه سفید رنگ چاپ می‌شود.

استان مرکز سازمان نام منطقه پلاک
آذربایجان شرقی جلفا ارس

منطقه آزاد ارس

خوزستان آبادان اروند

منطقه آزاد اروند

گیلان انزلی انزلی

منطقه آزاد انزلی

سیستان و بلوچستان چابهار چابهار
هرمزگان قشم قشم ...
هرمزگان کیش کیش

منطقه آزاد کیش

آذربایجان غربی ماکو ماکو

Pelake MAT MAKU.png

حروف استفاده نشده (ذخیره) ۳۹ کرمانشاه _۶۷ اراک_۷۴ یزد_۹۲ مازندران[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]