هاگوارتز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از اسلیترین)


مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز (به انگلیسی: Hogwarts School of Witchcraft and Wizardry) یا به اختصار هاگوارتز، مدرسه شبانه‌روزی جادوگری سری داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ می‌باشد. این مدرسه در داستان‌های هری‌پاتر نقش زمینه اصلی داستان را بازی می‌کند.

پرچم مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز. شعار: هرگز یک اژدهای خفته را قلقلک ندهید
نقشه‌ای حدودی از هاگوارتز که بر اساس نقشه دیگری از جی.کی. رولینگ کشیده شده‌است.

تحصیل در هاگوارتز[ویرایش]

دانش‌آموزان در سن یازده سالگی از مدرسه هاگوارتز نامه‌ای دریافت می‌کنند که در آن به جز فهرست موارد مورد نیاز و وسایل قابل خرید بلیط قطاری که با آن به هاگوارتز سفر می‌کنند وجود دارد. در هاگوارتز دانش آموزان با گذاشتن کلاه سخنگویی (کلاه گروهبندی) بر سر خود و سنجیده شدن خصوصیات آن‌ها در بین یکی از چهار گروه گریفیندور، اسلیترین، ریونکلاو و هافلپاف قرار می‌گیرند.

دانش آموزان بعد از پنج سال تحصیل در امتحانات سطوح مقدماتی جادوگری شرکت کرده و پس از آن با توجه به نمرات خود انتخاب رشته می‌کنند و دو سال بعد با قبولی در امتحانات سطوح عالی‌تر جادوگری از مدرسه فارغ‌التحصیل می‌شوند. البته در سن هفده سالگی در امتحانات جسم‌یابی (ظهور و غیاب) شرکت می‌کنند که در واقع همان غیب و ظاهر شدن می‌باشد. اگر دانش آموزان در امتحانات جسم‌یابی قبول نشوند باید یک دورهٔ مجدد را بگذرانند؛ ولی آن‌ها که فارغ‌التحصیل شده‌اند لازم است هر سال یک روز بیایند تا چیزی از این جادو را فراموش نکنند.

سمج[ویرایش]

سمج سرواژهٔ امتحانات «سطوح مقدماتی جادوگری»، امتحاناتی در داستان‌های هری پاتر نوشته جی کی رولینگ انگلیسی است که دانش و/یا توانایی یک نفر در زمینه‌های مختلف جادوگری را محک می‌زند. سمج مرحله نخست از سطوح مدرسه علوم و فنون جادوگری هاگوارتز را تشکیل می‌دهد.

«سمج» ترجمه و در واقع تبدیلی فارسی از «OWL» برای «Ordinary Wizarding Level» است که کنایه‌ای به امتحانات O Level در بریتانیا و ایرلند شمالی است.

دانش آموزان مدرسهٔ هاگوارتز در ماه ژوئن در پایان سال پنجم تحصیلشان در هاگوارتز در امتحانات سمج که حاصل پنج سال درس خواندن آن‌ها و اتمام دورهٔ مقدماتی جادوگری است، شرکت می‌کنند. این امتحانات توسط ادارهٔ امتحانات جادوگری برگزار می‌شود و ۱۲ رشته در آن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد که کسانی که در این آزمون‌ها حائز نمرهٔ حداقل دبیر مورد نظر در هاگوارتز شوند می‌توانند آن درس را در سطوح سخت و طاقت فرسای جادوگری یعنی سال ششم و هفتم تحصیل در هاگوارتز ادامه دهند.

رشته‌های مورد ارزیابی در آزمون سمج[ویرایش]

 1. تغییر شکل
 2. معجون‌سازی
 3. دفاع در برابر جادوی سیاه
 4. گیاه‌شناسی
 5. وردهای جادویی
 6. نجوم
 7. پیشگویی
 8. مراقبت از موجودات جادویی
 9. طلسم‌های باستانی
 10. کوییدیچ و پرواز با جارو
 11. ریاضیات جادویی
 12. تاریخچهٔ جادو
 13. مطالعات مشنگی

درجات[ویرایش]

 1. O عالی (قبولی)
 2. E فراتر از حد انتظار (قبولی)
 3. A قابل قبول (قبولی)
 4. P ضعیف (مردودی)
 5. D افتضاح (مردودی)
 6. T غول غارنشین (مردودی)

حد قبولی یا مردودی فقط تعداد مدرک سمج را مشخص می‌کند و انتخاب حد قبولی واقعی با معلم است

تاریخچه تأسیس[ویرایش]

این مدرسه توسط چهار جادوگر بزرگ قرون وسطا (گودریک گریفیندور، روونا ریونکلا، هلگا هافلپاف و سالازار اسلیترین) ساخته شد تا محیطی برای پرورش و آموزش کسانی که استعداد جادوگری دارند به وجود آید. این چهار نفر بعد از اتمام ساخت مدرسه بر سر این که چه کسانی باید در مدرسه پذیرش بشوند اختلاف عقیده پیدا کردند بنابراین چهار گروه مختلف در هاگوارتز به وجود آمد و سالازار اسلیترین از آنجا رفت. گروه گریفیندور با نماد شیردال و رنگ قرمز و زرد، هافلپاف با نماد گورکن و رنگ زرد و سیاه، ریونکلا با نماد عقاب و رنگ آبی و اسلیترین با نماد مار و رنگ سبز و نقره‌ای. گفته می‌شود که سالازار اسلیترین قبل از رفتنش تالاری مخفی به نام تالار اسرار در دل هاگوارتز به وجود آورد که فقط نوادهٔ حقیقی اسلیترین می‌تواند آن را باز کند و وارثر اسلیترین یعنی ((ورلد مورت)) از ((جینی ویزلی)) استفاده کرد و در تالار اسرار برای بار دوم باز شد.

محیط هاگوارتز[ویرایش]

مدرسه هاگوارتز در فیلم هری پاتر

هاگوارتز قلعهٔ بزرگی است که بر دامنه کوهی بنا شده‌است. در محوطه اطراف قلعه جنگل بزرگی به نام جنگل ممنوعه و دریاچه وسیعی قرار دارد بنام دریاچهٔ سیاه. در جنگل ممنوعه انواع جانوران شگفت‌انگیز مانند تک‌شاخ، آکرومانتیولا، سانتور، تسترال و … وجود دارد. درون قلعه هاگوارتز از برج‌های بلند و راه روهای پیچ در پیچ تشکیل شده و راه‌های مخفی فراوانی دارد که هنوز هیچ‌کس موفق به تکمیل نقشه کامل آن نشده‌است به جز جیمز پاتر و ریموس لوپین و پیتر پتیگریو و سیریوس بلک. هر گروه نیز درون قلعه سالن و خوابگاهی مجزا دارد که مکان آن از دیگر گروه‌ها پنهان است که خوابگاه گریفندور در طبقهٔ هفتم برج جنوبی قلعه و پشت تابلو بانوی چاق پنهان است و خوابگاه اسلایترین در راهروهای زیر زمینی و در پشت دیوار دخمه‌ای پنهان است و زیر دریاچه قرار دارد. خوابگاه راونکلاو نیز در یکی از برج‌های قلعه و خوابگاه هافلپاف در مکانی در نزدیکی آشپزخانه‌ها قرار دارد.

دیگر موارد هاگوارتز[ویرایش]

مجموعه فیلم از سرسرای بزرگ، هاگوارتز

در محوطهٔ هاگوراتز درخت بیدی جادویی وجود دارد که به شیون آوارگان راه دارد و با شاخه‌هایش به افراد حمله می‌کند و به همین دلیل به بید کتک‌زن مشهور است. که این درخت در سال تحصیلی جیمز پاتر، سیریوس بلک، ریموس لوپین، پیتر پتی گرو که معروف به غارتگران هستند به دلیل گرگینه بودن ریموس لوپین کاشته شد. همچنین در محوطهٔ قلعه زمینی برای بازی کوییدیچ قرار دارد. شعار مدرسه هاگوارتز که در زیر علامت آن نیز نقش بسته‌است جمله‌ای لاتین به این معناست:

هرگز یک اژدهای خفته را قلقلک ندهید.
«دراکو دورمی‌ینس نان‌کوآم تی‌تی‌لاندوس»

گروه‌ها[ویرایش]

کلاه سخنگو بر اساس ویژگی‌ها و خصوصیات افراد آن‌ها را در یکی از گروه‌ها قرار می‌دهد. افراد شجاع و نترس و وفادار به گریفیندور می‌روند. افراد زیرک و کمی بداخلاق و بلند پرواز به اسلیترین می‌روند، معمولاً این افراد به جادوی سیاه علاقه‌مند هستند. افرادی با هوش و ذکاوت بالا به ریونکلاو و افرادی سخت کوش، مهربان و صبور به گروه هافلپاف می‌روند.

اسلیترین[ویرایش]

Slytherin colours.svg

در سری داستان‌های هری پاتر، سالازار اسلیترین (اسلایترین) نام یکی از چهار بنیان‌گذار مدرسه جادوگری هاگوارتز است که بعدها تبدیل به یکی از گروه‌های این مدرسه شد. رنگ این گروه سبز یشمی و نماد آن مار است. بسیاری از جادوگرانی که در این گروه تحصیل کردند بعدها به جادوی سیاه علاقه‌مند شدند.

 • رئیس: پروفسور هوریس اسلاگهورن در زمان تحصیل تام ریدل (تا سال ۱۹۸۱)، پروفسور سِوِروس اسنیپ در زمان تحصیل هری پاتر (تا سال ۱۹۹۷)، پروفسور هوریس اسلاگهورن (۱۹۹۷ تا قبل از ۲۰۱۶)
 • مؤسس: سالازار اسلیترین
 • رنگ: سبز و نقره‌ای
 • حیوان: مار، نشانه استعداد خاص مؤسس به خاطر مار زبان بودن است (ت. ا)
 • روح: بارون خون آلود، بدعنق
 • مکان: سالن عمومی اسلیترین (دخمهٔ اسلیترین)، دارای سقف کوتاه و دربر گیرنده تعدادی صندلی سبز رنگ می‌باشد. این سالن در زیر دریاچه واقع شده‌است.
 • شعر کلاه گروهبندی: و اسلیترین ناقلا از مرداب … ولی اسلیترین قدرت‌طلب بود از این رو طالبین جاه بستود
 • تیم کوییدیچ اسلیترین: ردای سبز رنگ، ظاهراً بازیگران به خاطر هیکل بزرگی که دارند انتخاب می‌شوند و نه به خاطر استعدادهایشان!
 • ویژگی: تمایل فراوان به قدرت، اصالتِ جادوگری
 • شیء مربوطه:قاب آویزِ اسلیتیرین (که بعدها توسط ولدمورت به جان پیچ تبدیل شد)

بعضی از اعضای شناخته شده این گروه:

سوروس اسنیپ - دراکو مالفوی - لرد ولدمورت - لوسیوس مالفوی - بلاتریکس لسترنج -هوریس اسلاگهورن-پانسی پارکینسون-آلبوس پاتر- اسکورپیوس مالفوی-بلیز زابینی-ریگولس بلک- لیتا لسترنج([در جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها:جنایات گریندل والد]) ناجینی([در جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آنها:جنایات گریندل والد])

گریفیندور[ویرایش]

Gryffindorcolours.svg

گریفیندور یکی از گروه‌های چهارگانه در هاگوارتز در مجموعه داستان‌های هری پاتر است که ویژگی‌های آن به این صورت می‌باشد:

 • رئیس: پروفسور مینروا مک‌گونگال
 • رنگ: قرمز و طلایی
 • حیوان: شیر
 • مؤسس: گودریک گریفیندور
 • روح: سرنیکُلاس دو میمسی پورپی نگتون (نیک تقریباً بی‌سر)
 • ویژگی:شجاعت و تفکرِ بِجا
 • مکان: برج گریفیندور در طبقه هفتم واقع است. محل ورود به این برج در پشت قاب بانوی چاق که لباس صورتی بلندی پوشیده‌است قرار دارد. اگر رمز ورود درست را به او بدهید قاب می‌چرخد و ورودی برج نمایان می‌شود.
 • شیء: شمشیر گریفیندور

در سالن عمومی تعداد زیادی میز و صندلی و یک بخاری دیواری وجود دارد. شومینهٔ این مکان به شبکه پودر پرواز متصل شده‌است ولی چون در تمام اوقات روز شبکهٔ پرواز شلوغ است، گریفیندوری‌ها ترجیح می‌دهند که با جغد با خانواده‌هایشان تماس بگیرند. در این سالن یک تابلوی اعلانات نیز وجود دارد که در آن اعلامیه‌های گوناگونی از جمله تاریخ بعدی سفر به هاگزمید، دانش آموزانی که می‌خواهند کتاب‌های بقیه را بخرند یا عوض کنند و بچه‌هایی که به دنبال کارت‌های شکلات قورباغه‌ای می‌گردند وجود دارد. در این سالن دو راه پله نیز وجود دارد: راه پله پسران که به هفت خوابگاه پسرها (هر یک برای یک سال) و راه پله دختران که به هفت خوابگاه دختران (هر یک برای یک سال) راه دارند. راه پله دختران طوری جادو شده که اگر پسری از پله‌ها بالا بیاید، شکلش به‌طور موقت به یک سرسره سنگی تبدیل می‌شود و او را به پایین پله‌ها می‌فرستد. بنا بر کتاب تاریخ هاگوارتز، مؤسسان باور داشتند که دختران قابل‌اعتمادتر از پسران هستند به همین دلیل این جادو فقط برای راه پله دختران مؤثر است و برای راه پله پسران، جادویی در نظر گرفته نشده‌است. هر یک از خوابگاه‌ها به صورت یک اتاق دایره‌ای شکل است که پنجره‌هایش به سوی محوطهٔ هاگوارتز باز می‌شود و دارای تخت‌های پرده‌دار می‌باشد.

بعضی از اعضای شناخته شده این گروه:

هری پاتر - رون ویزلی - هرماینی گرنجر - جینی ویزلی - جرج ویزلی و فرد ویزلی - نویل لانگ‌باتم - سیموس فینیگان - دین توماس - پروتی پتیل - -آلبوس پرسیوال برایان وولفریک دامبلدور - ریموس لوپین - سیریوس بلک - جیمز پاتر - لاوندر براون-پیتر پتیگرو - خانواده ویزلی - لی لی اونز- الیوندر وود- کتی بل-الیشا اسپینت- مینروا مک گونگال- آلیس لانگ باتم- لیلی لونا پاتر- جیمز سیریوس پاتر- رز گرنجر ویزلی- ابرفورت پرسیوال برایان وولفریک دامبلدور- پرسیوال دامبلدور

هافلپاف[ویرایش]

Hufflepuff colours.svg

در سری داستان‌های هری پاتر هافلپاف نام یکی از بنیان‌گذاران مدرسه جادوگری هاگوارتز است که بعدها تبدیل به یکی از گروه‌های این مدرسه با نماد گورکن شد. اعضای این گروه معمولاً توسط بقیه گروه‌ها دست کم گرفته می‌شوند، چرا که این باورِ عمومی وجود دارد که اگر کسی به اندازه کافی شجاع، باهوش یا بلند پرواز نباشد و نتواند عضو هیچ‌یک از سه گروهِ دیگرِ هاگوارتز شود، کلاه گروهبندی او را به هافلپاف خواهد فرستاد. افراد این گروه سخت کوش، مهربان، وفادار و صبور هستند.

 • رئیس: پروفسور اسپراوت
 • مؤسس: هلگا هافلپاف
 • رنگ: زرد و سیاه
 • حیوان: گورکن
 • شبح: راهب چاق
 • توصیف کلاه گروهبندی: هافلپاف نازنین از دره گشاد---- هافلپاف سختکوشی می‌پسندید بهین شرط پذیرش را همین دید.
 • ویژگی:سختکوشی و مهربانی
 • مکان: زیرزمین هافلپاف. در راهروی منتهی به آشپزخانه و پشت بشکه‌های سرکه که اگر به ریتم «هلگا هافلپاف» به آن‌ها ضربه بزنید ورودی نمایان می‌شود.
 • شیء مربوطه: فنجان هافلپاف (یکی از جان پیچ‌های لرد ولدمورت بود که توسط دوست‌های هری هرماینی گرنجر و رون ویزلی تالار اسرار نابود شد)

برخی از اعضای شناخته شده این گروه:

هانا آبوت، ارنی مک میلان، جاستین فینچ-فلچلی، سدریک دیگوری، نیوت اسکمندر با (بازی در فیلم جانوران شگفت‌انگیز و زیستگاه آن‌ها (فیلم)). نیمفادورا تانکس

ریونکلا[ویرایش]

Ravenclawcolours.svg

ریونکلا (به انگلیسی: Ravenclaw به معنی چنگال زاغ) در سری داستان‌های هری پاتر نام یکی از گروه‌های مدرسهٔ علوم و فنون جادوگری هاگوارتز است. نام این گروه به نام بنیان‌گذار آن (روونا ریونکلا) نامگذاری شده‌است.

 • رئیس: پروفسور فلیت‌ویک
 • مؤسس: روونا ریونکلا
 • رنگ: آبی و برنزی
 • حیوان: عقاب
 • روح: بانوی خاکستری (هلنا ریونکلا، دختر روونا ریونکلا)
 • شعر کلاه گروهبندی: ریونکلای عادل از دره تن --- ولی ریونکلا هوشش بها داد
 • ویژگی:هوشِ سرشار
 • مکان: برج ریونکلا واقع در قسمت غربی هاگوارتز (م.ق. ۱۸)
 • تیم کوییدیچ ریونکلا: ردای آبی
 • شیء: نیم‌تاج ریونکلا که توسط دخترش (بخاطر حسادتی که به هوش مادرش داشت) دزدیده شد و در تنه یک درخت گذاشته شد و توسط لرد ولدمورت پیدا شد و به جان پیچ تبدیل شد این نیم تاج می‌توانست هوش هر فرد را ارتقا دهد

سالن روینکلا به جای رمز عبور از معما استفاده می‌کنند؛ زیرا افراد این گروه بسیار باهوش هستند. در سالن ریونکلا یک شومینه وجود دارد که همهٔ مشورت‌ها کنار آن شومینه صورت می‌گیرد. بعضی از اعضای شناخته شده این گروه:

چو چانگ، لونا لاوگود، مارتل گریان

درگیری بین سازندگان هاگوارتز[ویرایش]

بعد از اتمام ساخت هاگوارتز چهار جادوگر به دلیل اینکه چه کسانی لایق تحصیل در هاگوارتز هستند دچار اختلاف عقیده شدند؛ سالازار اسلیترین عقیده داشت که فقط اصیل زادگان (آنهایی که دارای خون جادویی هستند) باید در مدرسه پذیرش شوند. اما مؤسسان دیگر به ویژه گودریک گریفیندور با او مخالفت کردند درنتیجه سالازار اسلیترین از هاگوارتز رفت؛ بنابراین با بالا گرفتن اختلافات چهار گروه (گریفیندور) (اسلایترین) (ریونکلاو) و (هافلپاف) به‌وجود آمدند. گفته می‌شود سالازار اسلیترین تالاری مخوف به اسم تالار اسرار در دل هاگوارتز به وجود آورد که فقط وارث حقیقی اسلیترین می‌تواند آن را باز کند. و با رها کردن هیولای افسانه ای آن مدرسه را از شر کسانی که از نظر اسلایترین لیاقت تحصیل در هاگوارتز را ندارند پاک کند بعدها معلوم شد وارث حقیقی اسلیترین ولدمورت است. و هیولای افسانه ای اسلایترین هم یک باسیلیسک است نوعی مار عظیم الجثه که هرکس به‌طور مستقیم به چشمان اون نگاه کند کشته می‌شود ولی هری پاتر توانست با استفاده از شمشیر گریفیندور آن را شکست دهد (در زمان تحصیل هری در هاگوارتز تالار اسرار برای بار دوم باز شد ولی هری با کمک دوستانش توانت وارث سالازار اسلیترین را نابود کند)

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]