نیاهندواروپاییان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

نیاهندواروپایی نامی‌است برانگاشته برای گویشوران زبان نیا-هندواروپایی، مردمانی که در روزگار پیشاتاریخ در اوراسیا می‌زیسته‌اند. آگاهی ما از این مردمان مبتنی بر بازسازی زبانی و داده‌های باستان‌شناختی است. نیاهندواروپاییان نیاکان هندواروپاییان بوده‌اند. زمان زندگی این مردمان به دوران نوسنگی متاخر یا حدود هزاره چهارم پیش از میلاد بازمی‌گردد. اینان به‌احتمال در استپ‌های کاسپی-پونتیک در اروپای شرقی می‌زیسته‌اند. در هزارهٔ دوم پیش از میلاد شاخه‌هایی از این مردمان به مناطق دیگر اوراسیا راهی شدند، از جمله در آناتولی (هیتی‌ها، اژه‌ای‌ها و تمدن میسنی و شماری دیگری هم رهسپار اروپای غربی، جنوب سیبری و آسیای میانه شدند.

بسیاری از پژوهشگران در گذشته نیاهندواروپایی‌ها و آریایی‌ها را یکی می‌انگاشتند.

اشکالات واراده به نیا-هند و اروپایی[ویرایش]

بسیاری از مورخین و باستان شناسان بر این باور هستند که قبل از مهاجرت مردمان به هند و اروپا در فلات ایران سکونت داشته اند و از آنجایی بیشتر واژه های به کار رفته در این زبان ها ریشه در زبان های پارسی باستان از جمله اوستا و پهلوی دارند. پس حال دلیل این که نامی از مبدا اصلی این مردمان که ایران هست برده نمیشود چه است!

مشابه این که ما امروز مبدا زبان انگلیسی را زبان استرالیایی و آمریکایی بدانیم نه انگلیس!

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Proto-Indo-Europeans," Wikipedia, The Free Encyclopedia, https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Proto-Indo-Europeans&oldid=693167444 (accessed December 22, 2015).