فرهنگ هالشتات

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
فرهنگ هالشتات
Hallstatt LaTene.png
گستره جغرافیایی اروپا
دوران اروپای عصر آهن
تاریخ حدود ۸۰۰ سال قبل از میلاد - حدود ۵۰۰ سال قبل از میلاد
گونه منطقه باستانی هال‌اشتات
بعد از فرهنگ زمین خاکستردان
قبل از فرهنگ له‌تن
نقاشی آبرنگ سفارش شده توسط یوهان گی. Ramsaue یکی از حفریات او در گورستان هال‌اشتات را مستند می‌کند؛ هنرمند ناشناخته محلی

فرهنگ هالشتات (به انگلیسی: Hallstatt culture)، فرهنگ مسلط اروپای غربی و مرکزی اروپای عصر آهن از اوایل قرن هشتم تا ششم پیش از میلاد بود، که از فرهنگ زمین خاکستردان قرن دوازدهم پیش از میلاد توسعه یافته بود؛ و فرهنگ له‌تن از بسیاری از جنبه‌های آن پیروی کرد. این فرهنگ معمولاً با جمعیت پروتئوسلتیک و سلت‌ها در ناحیه غربی هال‌اشتات و با (پیش) ایلیری‌ها در ناحیه شرقی هال‌اشتات ارتباط دارد.[۱]

این نام به دلیل محوطه شاخص آن هال‌اشتات، روستایی در سالزکامرگوت اتریش جنوب شرقی زالتسبورگ، نامگذاری شده‌است. در آن جا یک معدن نمک غنی وجود دارد، و حدود ۱۳۰۰ فرد دفن شده به همراه کارهای هنری شناخته شده‌است. مواد بدست آمده از هال‌اشتات به ۴ دوره تقسیم شده‌است که از «هال‌اشتات A» تا «D» نامگذاری شده‌اند. هال‌اشتات Aو B به عنوان اواخر عصر برنز در نظر گرفته شده‌است و اصطلاحات استفاده شده برای حوزه‌های وسیع‌تر مانند: «فرهنگ هال‌اشتات» یا «دوره»، «سبک» و غیره؛ و «C» و «D» مربوط به عصر آهن هال‌اشتات هستند.

از قرن ششم قبل از میلاد، این فرهنگ گسترش یافته بود و شامل قلمروهای وسیع‌تری می‌شد، به دو ناحیه، شرق و غرب، تقسیم شده بود و بین آن‌ها بسیاری از نواحی اروپای غربی و مرکزی تا آلپ قرار داشت، و تا شمال ایتالیا گسترش یافته بود. در گسترش نهایی فرهنگ بخش‌هایی از بریتانیا و شبه‌جزیره ایبری را هم دربرگرفته بود.

فرهنگ بر پایه کشاورزی بود، اما فلزکاری به‌طور قابل توجهی پیشرفته بود و در پایان دوره تجارتِ طولانی‌مدت در منطقه و با فرهنگ‌های مدیترانه از لحاظ اقتصادی قابل توجه بود. تمایز اجتماعی به‌طور فزاینده‌ای با ظهور طبقات نخبهٔ رهبران و جنگاوران و شاید کسانی با مهارت‌های دیگراهمیت می‌یابد، جامعه بر مبنای قبیله‌ای سازمان یافته بود، گرچه اطلاعات بسیار کمی در این مورد بدست آمده‌است. با استانداردهای مدرن، تنها تعداد کمی از بزرگترین اقامتگاه‌ها مانند Heuneburg در جنوب آلمان شهر محسوب می‌شدند.

منابع[ویرایش]

  1. Nationalism, Politics and the Practice of Archaeology by Philip L. Kohl,شابک: ‎۰۵۲۱۵۵۸۳۹۵, 1996, Page 134: "... in the 1940s. They were emphatically developed by S.P. Tolstov (1946; 1947b), whose original contribution was to include the Thracian- Illyrian population (the Hallstatt culture) ..."; and Geschichte der Vorgeschichtsforschung by Herbert Kuhn, Page 455,شابک: ‎۳۱۱۰۰۵۹۱۸۵,1976, "... of the Middle Danube Urnfield group persisted in the eastern Alpine and the north and east Adriatic area where the Illyrian Hallstatt culture arose in the following centuries best known through its celebrated Hallstatt cemetery and the situla art. ..."

برای مطالعهٔ بیشتر[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]