نظم اداری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

نظم اداری در دین بهائی بر اساس کتاب اقدس، امّ‌الکتاب دین بهائی است.

اساس نظم اداری[ویرایش]

نظم اداری بدین صورت است که بهاءالله، پسر ارشد خویش عباس افندی (عبدالبهاء) را در کتاب اقدس و کتاب عهدی مبین آثار و جانشین خود پس از وفات معرفی کرد. او نیز پس از خود در الواح وصایا شوقی افندی (مشهور به ولی امرالله ۱۹۵۷-۱۹۲۱) را به عنوان جانشین خود برگزید.

در عین حال بنا به مندرجات کتاب اقدس و الواح وصایا یک نظام انتخابی به نام بیت العدل اعظم نیز باید در تحت نظر ولی امرالله مسئول حل و فصل امور جامعه بهائی باشد. که پس از وفات ولی امرالله، اولین انتخابات بیت العدل اعظم در سال ۱۹۶۳ برگزار گردید.

بهاءالله شارع آیین بهائی در این مورد می‌گوید:

چونکه هر روز را امری و هر حین را حکمی مقتضی، امور به وزراء بیت العدل راجع تا آنچه مصلحت وقت دانند معمول دارند

لیکن برخلاف این گفته پس از فوت عباس افندی که در حیفا اتفاق افتاد چند ماهی زمام امور بهائیان به دست ورقه علیا خواهر عباس افندی بود او در ضمن تلگراف و نامه هایی جامعه بهائی را متوجه کرد که زمامداری بهائیان پس از عبدالبهاء با شوقی افندی دختر زاده اش خواهد بود.[۱]

عبدالبهاء و شوقی افندی بیت العدل را عالی‌ترین هیأت قانون‌گذاری امر بهائی و مرجع کل نفوس جهت اتحاد عالم بهائی در زمان نبود ولی امرالله در این دین، قرار دادند.

پس از زمامداری شوقی افندی چند نفر از مبلغین معروف بهائی که خیال می کردند پس از عباس افندی در بیت العدل دارای سمتی خواهند بود از در مخالفت در آمدند و کتاب های متعددی بر رد بهائیان نوشتند (مانند کشف الحیل ، فلسفه نیکو و ... ) میرزا احمد سهراب - که از مبلغین بنام بهایی و مامور نشر امراله در آمریکا بود- به صورت دیگری عَلَم مخالفت برافراشت و الواح وصایا را که به نفع شوقی افندی بود مجعول شمرد و اینطور اظهار عقیده کرد که پس از فوت عباس افندی باید بیت العدل اعظم به نص کتاب اقدس تشکیل شود و کسی حق ندارد بر خلاف نص بهاءالله خود را پس از عبدالبهاء ولی امر بشمارد.[۱]

بعد از درگذشت شوقی افندی، ایادیان امرالله به مدت ۶ سال رهبری جامعه جهانی بهائی را بر عهده گرفتند تا اینکه در سال ۱۹۶۳ اولین انتخابات بیت‌العدل اعظم الهی برگزار شد و این مؤسسه تأسیس گشت.

تعداد اعضای بیت العدل ۹ نفر هستند، که هر ۵ سال یک بار از طریق انتخاباتی آزاد، انتخاب می‌شوند. پس از مرگ ولی امرالله، اولین انتخابات بیت العدل اعظم الهی در سال ۱۹۶۳ میلادی برگزار شد.[۲]

مقر این مؤسسه بر روی دامنه کوه کرمل در بندر حیفا است که بهاءالله این مکان را در سال ۱۸۹۰ میلادی و در طی لوح کرمل انتخاب کرده بود.[۳]

آئین بهائی
Bahai star.svg

شخصیت‌های اصلی

بهاءالله
سید علی‌محمد باب · عبدالبهاء
میرزا محمدعلی
شوقی افندی

نوشته‌ها
کتاب اقدس · کتاب ایقان

کلمات مبارکه مکنونه
رساله سوال و جواب
کتاب بیان · هفت وادی
کتاب عهدی · الواح وصایا

مؤسسات

نظم اداری
ولی امرالله
بیت‌العدل اعظم
محافل روحانی

تاریخچه

تاریخچه دیانت بهائی
بابیان · شیخ احمد احسائی

شخصیت‌های بارز

مارثاروت · ایادیان امرالله
بدیع · حروف حی

بیش‌تر

نشانه‌ها · احکام
آموزه‌ها · ادبیات
گاهشماری
· نقد بهائیت· نقد بابیه·بهائی‌ستیزی
فهرست مقالات بهائی


در حال حاضر جامعه بهائی در صورت امکان در هر شهری یک گروه نه نفره به نام «محفل روحانی محلی» انتخاب می‌کنند به این ترتیب که انتخاب اعضای محافل (محلی، ملی، بیت‌العدل اعظم) به صورت رای مخفی و آزاد است و بدون کاندیدا و تبلیغات برگزار می‌شود. نمایندگان منتخب محافل روحانی محلی، اعضای «محفل روحانی ملی» را از بین کلیه اعضای جامعه بهائی آن کشور انتخاب می‌کنند. و اعضای محافل ملی تمامی کشورها ۹ نفر اعضای بیت العدل اعظم الهی را انتخاب می‌کنند، که در راس امور ادرای و روحانی دین بهائی قرار دارد.

محل بیت‌العدل اعظم در شهر حیفای اسرائیل در کوه کرمل است. بهاءالله در سال ۱۸۹۰ در لوح کرمل، کوه کرمل را برای قرار گرفتن رمس باب و هم چنین مقر بیت‌العدل اعظم الهی انتخاب نمود و در آن زمان کرمل در دولت عثمانی واقع گشته بود و اسرائیل ۵۸ سال بعد یعنی در سال ۱۹۴۸ استقلال یافت.

شوقی افندی، ولی امرالله در دین بهائی در نوشته‌های خود اشاره به دو نوع نظم می‌کنند

 1. نظم اداری
  نظم اداری مقدمه ایجاد نظم بدیع است
 2. نظم بدیع جهانی
  نظم بدیع وسیله تحقق وحدت عالم انسانی است

نظم اداری هسته مرکزی نظم بدیع و حافظ حکومات آینده بهائی است.

تأسیسات نظم اداری به ۲ دسته تقسیم می‌شود :

 1. تشکیلات انتخابی
 2. تشکیلات انتصابی

هر دو شاخه اداری بهایی توسط یک نهاد بین‌المللی موسوم به بیت‌العدل اعظم نظارت می‌شوند. اعضای بیت‌العدل اعظم هر پنج سال یک بار انتخاب می‌شوند. بیت‌العدل اعظم در شهر حیفا، اسرائیل، در نزدیکی شهری که برای سالها تبعیدگاه بهاءالله بود و مدفن وی می‌باشد، قرار دارد و از این رو، اسرائیل زیارتگاه بهاییان است. بهاءالله ۶۰ سال پیش از تشکیل دولت اسرائیل و پس تبعید توسط دولت عثمانی به این منطقه، در لوح کرمل این منطقه را برای استقرار بیت‌العدل اعظم انتخاب کرده‌است.

تشکیلات انتخابی[ویرایش]

اطلاق لفظ انتخابی برای این دسته از تشکیلات بدین خاطر است که اعضاء آن به انتخاب افراد جامعه بهائی معیین می‌شود و به چهار دسته محلی، منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی تقسیم می‌گردند. محفل روحانی ملی و محفل روحانی محلی از این دسته از تشکیلات بهائی است.

تشکیلات انتصابی[ویرایش]

کامل کننده محافل و تشکیلات انتخابی بهائی، شاخه اداری دیگری است که از مقامات انتصابی تشکیل می‌شود. نهادهای بهایی این افراد را که در پیشبرد اهداف جامعه بهایی تلاش کرده و نقش مشاوران جامعه را دارند، بر اساس میزان شایستگی و افتخارات آنها انتصاب می‌کنند. این مقامات تحت عناوین مشاورین قاره‌ای، معاونین مشاوره قاره‌ای و دستیاران آنها (مساعدین) به فعالیت می‌پردازند. در حالی که مشاورین قاره‌ای در هر دو سطح قاره‌ای و کشوری فعال هستند، معاونین مشاوره قاره‌ای و دستیاران ایشان در سطوح منطقه‌ای و محلی فعالیت می‌کنند. دارالتبلیغ بین‌المللی نیز از جمله تشکیلات انتصابی است.

منابع[ویرایش]

 1. ۱٫۰ ۱٫۱ ترابیان فردوسی, محمد. حالات و مقالات استاد شهاب فردوسی. ایران: صحیفه خرد, 1383. 505. ISBN ‎5-5-95414-946. 
 2. Baha'is elect Universal House of Justice
 3. Shoghi Effendi, The World Order of Bahá’u’lláh. Wilmette, Illinois, Bahá'í Publishing Trust. ISBN 0877432317
 • گفتاری کوتاه پیرامون امر بهائی، دکتر مومن موژان، ۱۹۹۷ وان ورلد آکسفورد، شابک: ۱۸۵۱۶۸۱۲۰۵


مطالب مرتبط با
آئین بهائی
Bahai star.svg
شخصیت‌های اصلی نوشته‌ها شخصیت‌های بارز تعالیم بیشتر
سید علی‌محمد باب
بهاءالله
عبدالبهاء
شوقی افندی
کتاب اقدس
کتاب ایقان
کلمات مبارکه مکنونه
کتاب عهدی
کتاب بیان
الواح وصایا
هفت وادی
رساله سوال و جواب
مارثاروت · طاهره
بدیع · حروف حی
ایادیان امرالله
وحدت عالم انسانی
تحری حقیقت
تساوی حقوق رجال و نساء
تطابق علم و دین
وحدت لسان و خط
نشانه‌ها · ادبیات
آموزه‌ها · احکام
تاریخچه · مؤسسات
گاهشماری · زیارت
فهرست مقالات بهائی