رأی‌گیری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
در سیستمِ رای گیریِ سوئیس، شهروندان بدون نیاز به ثبت نام، اوراقِ رای دهی و بروشورهای حاویِ اطلاعاتِ نامزدها را از راهِ پُست دریافت می‌دارند. سیستمِ رای گیری در سوییس، روشِ دموکراسیِ مستقیم است.

رای‌گیری روشی برای تصمیم گیری یا بیانِ دیدگاهِ یک گروه و دستهٔ رای دهنده و معمولاً پس از بحث، مناظره یا مبارزاتِ انتخاباتی است. در روشِ دموکراسی، مقاماتِ بالا با رای گیری برگزیده می‌شوند.

رای دادن و دانشِ عمومی[ویرایش]

دانشِ مدرنِ سیاسی این نکته را موردِ پرسش قرار داده است که آیا شهروندانِ متوسط اطلاعاتِ سیاسیِ کافی برای یک رایِ معنا دار را دارند یا نه. مجموعه‌ای از مطالعاتِ دانشگاه میشیگان در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ استدلال کرد که رای دهندگان، درکِ اولیهٔ کافی از مسائلِ جاری و ایدئولوژیکِ لازم ندارند.[۱]

مطالعاتِ دیگری از موسساتِ دیگر گویای این نکته است که شکل و ظاهرِ نامزدها یک معیارِ اساسی بر تصمیم گیریِ رای دهندگان است.[۲][۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Cambridge: Cambridge University Press. (Summary)
  2. Kesten C. Greene and J. Scott Armstrong and Randall J. Jones, Jr. , and Malcolm Wright (2010). "Predicting Elections from Politicians' Faces" (PDF). 
  3. Andreas Graefe and J. Scott Armstrong (2010). "Predicting Elections from Biographical Information about Candidates" (PDF). 

پیوند به بیرون[ویرایش]