تاس (وسیله بازی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
انواع تاس

تاس یا طاس یک جسم هندسی است که در انواع بازی‌ها از آن استفاده می‌شود.

تاس را معمولاً از پلاستیک، چوب، سنگ یا سنگ قیمتی و به شکل مکعب درست می‌کنند و در هر وجه آن یکی از شماره‌های ۱ تا ۶ را به صورت خال‌هایی فرورفته کنده‌کاری می‌کنند. تاس را گاه به شکل‌های دیگری غیر از مکعب هم درست می‌کنند.

از تاس اغلب برای تولید اعداد تصادفی استفاده می گردد.

امروزه اغلب مجموع اعداد وجوه مقابل تاس ها برابر با ۷ است؛ به این ترتیب ۱ در مقابل ۶، ۲ در مقابل ۵، و ۳ در مقابل ۴ چهار می گیرد.

6sided dice (cropped).jpg

تاریخچه[ویرایش]

به شکل دقیقی نمی شود برای پیدایش و یا منشا تاس زمان دقیقی مشخص کرد حتی تا اوایل قرون گذشته از استخوان تالوس حیوانات به جای شکل امروزی تاس نیز استفاده میشد که آن را به قاب بازی هم می شناسند که می توان گفت نوع انداختن بازی تاس به شکل امروزی به این بازی باز می گردد .عده ای شکل و کار تاریخ امروزی را به مصر باستان و عده ای دیگر از مورخان ان را به روم باستان نسبت می دهند.

محققان دریافتند که تاس مورد استفاده در زمان حکومت امپراطوری روم، از نظر شکل اشکالاتی داشته است. این تاس ها از مواد مختلفی از جمله فلز، استخوان و رس ساخته می‌شدند و می توان گفت که هیچ دو تاسی شکل دقیقا یکسانی با هم نداشتند. در بسیاری از آن ها به طور کاملا محسوس، سطوح ناهموار یا کج بوده اند و احتمال آنکه اعداد ۱ و ۶ پس از پرتاب نمایان شوند بیشتر بوده است.

یک تاس رومی در موزه رومن ویدی

بازی‌های انجام پذیر با تاس[ویرایش]

Paschier Joostens, De Alea, 1642

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، "نرد"، ویکی‌پدیای عربی، دانشنامهٔ آزاد. (نسخهٔ ۲۰ ژوئیهٔ ۲۰۰۶).