عبدالخالق هزاره

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از عبدالخالق)
عبدالخالق هزاره
Abdul Khaliq Hazara - picture.jpg
درگذشتکابل، افغانستان
ملیتهزاره‌های افغانستان
پیشهدانش آموز
وضعیت جزاییاعدام
سابقهٔ کیفریترور محمد نادر شاه
مجازاتمرگ

عَبدُالخالق هزاره عامل ترور محمد نادرشاه، (پادشاهی: ۱۹۳۳–۱۹۲۹) پادشاه افغانستان بود. وی با افکار آزادی‌طلبانه خود موفق شد تا افغانستان را از وجود نادرشاه برای همیشه پاک کند

ترور محمد نادرشاه[ویرایش]

عبدالخالق نوجوان فرزند مولاداد هزاره، دانش‌آموز لیسهٔ (دبیرستان) نجات بود. کارنامهٔ فارغ‌التحصیلان با حضور شاه تشکیل شده بود. به ضرب ۲ گلوله یکی به بازو و دیگری به دهان محمد نادر شاه را در میدان فوتبال ترور کرد و در چادر سلطنتی (تجیر) جان داد.[۱] علاقه‌مندی خانوادهٔ خالق به نهضت امانی از دو جهت بود: اول آن که، شاه امان‌الله که پادشاه اصلاح‌طلب بود، طی فرمانی بار کنیزی و غلامی را از دوش مردم هزاره برداشت. دو دیگر آن که خاندان چرخی که ولی نعمت آن‌ها بود، تا آخر به شاه امان‌الله وفادار بودند.

عبدالخالق تصمیم گرفته بود که نادر شاه را بکشد؛ بنابراین، زمانی که او کمتر از ۱۸ سال عمر داشت، روز ۱۶ عقرب سال ۱۳۱۲ خورشیدی، نادر شاه را به سزای اعمالش رسانید.

محاکمه[ویرایش]

عبدالخالق پیش از اعدام.

عبدالخالق که به‌خاطر بی‌عدالتی‌های شاه در قبال اقوام افغانستان دست به کشتن نادرشاه زد، در تاریخ ۲۴ قوس به مرگ محکوم و با تمام اقوام و بستگانش به قتل رسید. در نهایت، بدن خالق را قطعه قطعه کردند.

پی‌نوشت‌ها[ویرایش]

  1. هزاره‌ها، نوشتهٔ حسن پولادی.

منابع[ویرایش]