طلاق توافقی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

مقدمه[ویرایش]

طلاق توافقی چگونه است؟

طلاق شیوه ای مرسوم از جدایی زوجین است که قانونگذار برای احترام گذاشتن به توافق صورت گرفته میان زوجین آن را معتبر دانسته است. در این نوع از جدایی، مرد و زن در خصوص موضوعات میان خود توافق خواهند کرد و چنانچه این توافق در همه موضوعات حاصل شد، دفترخانه به ثبت طلاق مبادرت خواهد کرد.

=== توافق همه چیز نیست!!!!! ===

گرچه توافق میان زوجین از منظر قانونگذار محترم برشمرده شده است اما برای جلوگیری از هرج و مرج و ممانعت حداکثری از ثبت طلاق های بی رویه، قانونگذار زوجین را مکلف میکند تا با حضور در چند جلسه مشاوره اجباری، شانس مجددی را برای ادامه رابطه زناشویی داشته باشند و اگر بعد از اتمام جلسات مذکور، نقاط اختلاف کماکان باقی ماندند، طلاق توافقی با صدور گواهی عدم سازش در دفترخانه ثبت می گردد.

لازم به ذکر است که توافق زوجین بایستی محترم شمرده شود و به تمام آنها جامه عمل پوشانیده شود اما گاهی یکی از طرفین بنا به دلایلی ممکن است از تعهدات خود شانه خالی کند و به سبب کاستی های قوانین مرتبط با طلاق، اسباب عسر و حرج برای دیگری بوجود آید لذا برای جلوگیری از مشکلات اینچنینی، شایسته است به وکیلی مجرب یا موسسه حقوقی معتبری مراجعه نماییم تا با گنجاندن ضمانت اجراهای سخت گیرانه و خالی از ابهام، راه را بر فرار از تعهدات و توافق های صورت گرفته ببندد.

به عنوان مثال ممکن است زوجه با بذل تمام یا قسمتی از مهریه خود، حضانت فرزند خود را از زوج بخواهد و در این موضوع توافق نمایند اما بعد از مدتی زوج با دست آویز کردن موضوعات پیش و پا افتاده ای از انجام تعهد خود سر باز زند! بنابراین به سبب مشکلات اینچنینی در طلاق توافقی، غالب افراد در تلاش هستند به وکیلی با تجربه مراجعه نمایند.[۱]

طلاق توافقی به‌طور خلاصه طلاق توافقی به طلاقی گفته می‌شود که زوجین به هر دلیلی تمایل دارند با تفاهم از هم جدا شوند هر توافقی که آنها در خصوص مهریه، نفقه، جهیزیه، حضانت و ملاقات فرزند داشته باشند از نظر دادگاه محترم و قابل قبول خواهد بود. به عنوان مثال زوجین توافق می‌کنند زوجه مهریه را در قبال طلاق ببخشد یا کل آن رادریافت کند یا با شرایط توافق شده مهریه پرداخت شود یا حتی قسمتی از مهریه بذل و قسمتی دیگر پرداخت شود؛ بنابراین تمام موارد توافق در رای دادگاه منعکس خواهد شد و قابلیت اجرا دارد.>

مدت زمان گرفتن طلاق توافقی چند وقت است؟[ویرایش]

با عنایت به تغییر شرایط طلاق توافقی از آذرماه سال ۹۷ تاکنون در تهران اگر زوجین تمایل داشته باشند که بشخصه مراحل مربوطه را طی کنند در ابتدا هردو یا یکی از آنها می‌بایست به سامانه نوبت دهی طلاق (سامانه مداخله در طلاق – سامانه تصمیم به آدرس http://zaman.behzisti.net/) مراجعه کنند و با وارد کردن مشخصات سجلی یکی از مراکز غربالگری مشاوره در تهران را انتخاب کنند. مرکز غربالگری پس از ثبت اطلاعات زوجین و دلایل طلاق، آنها را به یکی از مراکز مشاوره زیر نظر بهزیستی استان تهران ارجاع می‌دهد. جلسات مشاوره در بازه زمانی حداقل ۴۵روزه و در ۵ جلسه خواهد بود. کمتر بودن جلسات ممکن است در مراحل اداری و قضایی مسائلی را ایجاد کند و از این تعداد کمتر فقط با نظر کارشناس مراکز مشاوره صورت می گیرد. تعداد جلسات بستگی به شرایط زوجین و مرکز مشاوره دارد. پس از اخذ گواهی عدم انصراف طلاق در صورت اصرار آنها به جدایی، دادخواست در دفتر خدمات الکترونیک قضایی ثبت و به دادگاه خانواده ارسال خواهد شد.

پس از صدور رای دادگاه نیز زن و شوهر در فرصت سه‌ماهه می‌توانند به یکی از دفاتر رسمی طلاق برای ثبت طلاق بروند.

آنچه از اهمیت زیادی در طلاق توافقی برخوردار است اولاً توافق زن و شوهر بر انجام طلاق توافقی است و ثانیاً توافق در مورد مهریه، حضانت فرزندان، مقدار نفقه آنها – نحوه و مدت ملاقات است.

نکته: مدت زمان طلاق توافقی توسط وکیل حدود ۱۰ روز کاری می‌باشد (وکلاء در طلاق توافقی فقط در صورتی می توانند همکاری کنند که زوجین خارج از کشور باشند، در غیر این صورت حضور زوجین در جلسه غربالگری و مراکز مشاوره سازمان بهزیستی الزامی می باشد)

نکته: توجه داشته باشید هیچ زن و شوهری بدون رای دادگاه نمی‌توانند به‌طور مستقیم به دفتر خانه طلاق مراجعه کنند و هیچ دفتر خانه ای هم نمی‌تواند طلاق را بدون رای دادگاه ثبت کند.

حضانت و نگهداری فرزندان[ویرایش]

طبق ماده ۱۱۶۹ قانون مدنی، حضانت و نگهداری فرزند یا فرزندانی که پدر و مادرشان جدای از یکدیگر زندگی می‌کنند، مادر تا سن ۷ سالگی اولویت دارد و پس از ۷ سالگی اولویت حضانت و نگهداری از فرزند یا فرزندان با پدر است.

همچنین طبق تبصره همین ماده، بعد از سن ۷ سالگی، در صورتی که بین زوجین در حضانت و نگهداری فرزندان اختلاف وجود داشته باشد، دادگاه با رعایت مصلحت فرزند، حل اختلاف و تعیین تکلیف می‌نماید.

شرایط طلاق توافقی[ویرایش]

در حال حاضر در کشور ایران شرایط طلاق دچار تغییر شده و زوجینی که خواهان انجام طلاق هستند باید به سامانه نوبت دهی طلاق مراجعه نموده و با ثبت اطلاعات خود در این سامانه از مراکز غربالگری نوبت دریافت کرده و در زمان معین به مراکز غربالگری و همچنین مراکز مشاوره خانواده مراجعه نموده و مراحل اداری را به صورت کامل طی نمایند. بعد از آنکه مشاوره‌های لازم انجام شد باید گواهی عدم انصراف از طلاق از مراکز مربوطه دریافت شده، البته این گواهی در هنگام ثبت درخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک تحویل می‌گردد و دفاتر خدمات الکترونیک نیز دادخواست را ثبت کرده و به دادگاه خانواده ارائه می‌نمایند. مواردی که به آنها اشاره کردیم و فقط مربوط به طلاق توافقی بوده و در مورد طلاق‌های یکطرفه به شیوه کار طبق روال گذشته صورت می‌پذیرد. همچنین در صورتی که زوجین بنا به هر دلیلی تصمیم به طلاق توافقی به صورت غیرحضوری داشته باشند و تمایل نداشته باشند که در جلسات مشاوره و وقت دادگاه حضور پیدا کنند این امکان را خواهند داشت تا با وکلا و مشاورین ما ارتباط برقرار کرده و صفر تا صد فرایند اداری و دادگاهی خود را به ما بسپارند. کارشناسان و وکلای ما تجربه و مهارت بسیار بالایی داشته و در کمترین زمان ممکن به فرایند طلاق شما رسیدگی خواهند کرد.

مدارک لازم برای طلاق توافقی چیست؟[ویرایش]

 • اصل عقدنامه یا رونوشت آن. با این توضیح که اگر به هر دلیل عقد نامه در دسترس نمی‌باشد یکی از زوجین می‌تواند در دفتر خانه ای که عقد نکاح را ثبت کرده‌اند و شماره آن در صفحه دوم شناسنامه نوشته شده‌است مراجعه کند و رونوشت عقد نامه را اخذ نماید.
 • شناسنامه زوجین
 • ترجیحاً کارت ملی (البته اگر شماره ملی را داشته باشید نیازی به کارت ملی نیست اگرچه که بودن آن بهتر است)
 • در پرونده‌های وکالت در طلاق اصل وکالتنامه طلاق

هزینه طلاق توافقی چقدر است؟[ویرایش]

 • هزینه دادرسی در دفاتر خدمات قضایی
 • هزینه داوری
 • هزینه آزمایشگاه یا پزشکی قانونی
 • هزینه وکیل طلاق (در صورت نیاز)
 • هزینه ثبت در دفاتر طلاق[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

همه چیز درباره "طلاق توافقی"

 1. «طلاق توافقی چطوریه؟». موسسه حقوقی سفیران. دریافت‌شده در ۳۰ اوت ۲۰۲۰.
 2. «وکیل طلاق کاشان | طلاق توافقی کاشان | مشاوره طلاق | گروه وکلای مشفق کاشان». گروه وکلای مشفق. ۲۰۱۹-۰۹-۱۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۸-۲۵.