صهیونیسم اسلامی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

صهیونیسم اسلامی به مفهوم یا تفکری گفته می‌شود که در آن برخی مسلمانان معتقد یا موافق با بازگشت یهودیان به سرزمین‌های مقدسشان، اسرائیل، را شامل می‌گردد.

پیشینه[ویرایش]

فیصل اول امیر عراق در دیداری در سال ۱۹۱۸ میلادی با حاییم وایزمن در سمت چپ، که لباسی عربی به نشانهٔ دوستی بر تن دارد.

مسلمانان دیگری نیز در طول تاریخ با حرکت صهیونیسم موافق بوده، از جمله برخی کردها،[۱][۲][۳] و برخی از مسلمانان شمال آفریقا.[۴][۵] فیصل اول پادشاه عراق نیز در سال ۱۹۱۹ اعلام داشت:[۶][۷]

عرب‌ها، بخصوص تحصیل‌کردگان ما، با همدردی فراوان به حرکت صهیونیسم می‌نگرند. تا آنجایی که بتوانیم و به ما مربوط باشد به تلاش آنها کمک می‌کنیم. ورود آنها به موطن‌شان را خوشامد می‌گوییم.

صهیونیسم به رغم توفیقات بزرگ و کارساز در میان جوامع یهودی و مسیحی که به ظهور فرقه‌های صهیونیسم یهودی و صهیونیسم مسیحی انجامید، در جهان اسلام و در میان مسلمانان توفیقی نداشت. البته جریانها و شخصیت‌هایی ظهور کردند که به نوعی «صهیونیسم اسلامی» گرایش نشان دادند. دو فرقه احمدیه و بهایی را می‌توان از این جریانها بحساب آورد. تفسیر آنها از برخی آیات قرآن موید ادعای صهیونیسم بر سرزمین فلسطین بود. اما عملاً این فرقه‌ها نیز موفقیت (یا تمایل) جدی در ترویج ارزشهای صهیونیستی در جهان اسلام نداشتند.

صلح امارات و بحرین آن تحول خطیری است که می‌تواند زمینه تولد صهیونیسم اسلامی در جهان اسلام و شکل‌گیری فرقه‌ای جدید در میان مسلمانان باشد؛ فرقه‌ای که می‌تواند مسلمان باشد و براساس ارزشها و اعتقادات اسلامی، صهیونیسم و ادعاهای آن و دوستی با آن را توجیه کند. براین اساس اشغال فلسطین و تصاحب آن می‌تواند اراده و تقدیر الهی قلمداد شود و یهودیان در این سرزمین صاحب حقی ویژه شناخته شوند و صلح با یهودیان، در هر شرایطی، فرضیه‌ای دینی بحساب آید.[۸]

مشاهیر مسلمان صهیونیست[ویرایش]

در قرآن[ویرایش]

بنا بر خلیل محمد از دانشوران حقوق اسلامی، مفسرین قرون وسطای قرآن از جمله ابن کثیر سوره بنی اسرائیل قرآن را چنین تفسیر کردند که سرزمین اسرائیل به یهودیان وعده داده شده[۱۴][۱۵]

خلیل محمد استاد حقوق اسلامی دانشگاه ایالتی سن دیگو ذکر کرده که آیه ۲۱ سوره ۵ قرآن، و تفاسیر دینی قرون وسطی از قرآن می‌گویند که اسرائیل متعلق به یهودیان است. بدین ترتیب او آن را چنین ترجمه می‌کند:

[موسی گفت]: ای قوم من به سرزمین مقدسی که خداوند برای شما مقرر داشته‌است درآیید و به عقب بازنگردید که زیانکار خواهید شد ."

محمد در اینجا «مقرر داشته» را به معنای کلام آخر خدا در این زمینه می‌داند. در واکنش، او انبوهی از نامه‌های نفرت آمیز دریافت کرد.[۱۴]

قرآن، سوره 17 (اسراء), آیه 104:[۱۶]

و پس از او به فرزندان اسرائیل گفتیم در این سرزمین ساکن شوید پس چون وعده آخرت فرا رسد شما را همه با هم محشور می‌کنیم.

قرآن، سوره 5 (مائده), آیه 20–107:[۱۷]

ای قوم من به سرزمین مقدسی که خداوند برای شما مقرر داشته‌است درآیید و به عقب بازنگردید که زیانکار خواهید شد

منابع[ویرایش]

 1. «World Jewish Congress». بایگانی‌شده از اصلی در ۵ مارس ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۳ آوریل ۲۰۱۰.
 2. The Natural Alliance of Kurdistan and Israel - Op-Eds - Israel National News
 3. The Kurds: a concise handbook. Mehrdad R. Izady. Taylor & Francis, 1992. ISBN 0-8448-1727-9 pp.162
 4. "Islam, Islam, Laïcité, and Amazigh Activism in France and North Africa" (2004 paper), Paul A. Silverstein, Department of Anthropology, Reed College
 5. MEMRI - Middle East Media Research Institute
 6. «Islam and Zionism before the Wahhabi Fitnah Spread». بایگانی‌شده از اصلی در ۷ ژوئیه ۲۰۱۱. دریافت‌شده در ۱۳ آوریل ۲۰۱۰.
 7. به قرارداد فیصل-وایزمن در سال ۱۹۱۹ مراجعه گردد:
  Weisgal (Ed.). (1977). Chaim Weizmann to Arthur Balfour, The Letters and Papers of Chaim Weizmann. Series A, Volume VIII. Israel University Press.
 8. تولد "صهیونیسم اسلامی"، سید هادی برهانی.
 9. Dr. Tawfik Hamid's Official Website- Part of the Potomac Institute of Policy Studies
 10. «The Muslim Zionist». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ اوت ۲۰۱۰. دریافت‌شده در ۱۳ آوریل ۲۰۱۰.
 11. Islam Watch - "Tashbih Sayyed ― A Fearless Muslim Zionist"
 12. ‘Muslim Zionist’ tells of harassment at home | Middlesex News | NJJN[پیوند مرده]
 13. AJC Honors Muslim Zionist – The Jewish Daily Forward
 14. ۱۴٫۰ ۱۴٫۱ The scathing scholar, The Ottawa Citizen, February 6, 2007, archived from the original on December 6, 2007, The academic has been inundated with hate mail for previously saying that despite what Muslims are taught, Islam's holy book, the Koran, supports the right of Israel to exist and for Jews to live there.
 15. The Legal Foundation and Borders of Israel Under International Law. p. 542
 16. The Qur'an. Center for Muslim–Jewish Engagement, دانشگاه کالیفرنیای جنوبی. 2008. Archived from the original on 18 June 2017.
 17. The Qur'an. Center for Muslim–Jewish Engagement, دانشگاه کالیفرنیای جنوبی. 2008. Archived from the original on 18 June 2017.