شبکه استانی سهند

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
شبکه سهند
Tabriz Sahand.svg
کشورایران
گستره پخشخاورمیانه
شعار تبلیغاتیشبکه شهریار ایران
ستادتبریز
برنامه‌سازی
زبان(ها)ترکی آذربایجانی، فارسی
فرمت تصویر16:9 (576i, SDTV)
مالکیت
مالکصدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران(IRIB)
شبکه‌های خواهرسبلان، آذربایجان غربی، اشراق
تاریخچه
راه‌اندازی‌شده۲۲ آبان ۱۳۷۹
پیوندها
وبگاهوبگاه شبکهٔ سهند
دسترسی
زمینی
فرستنده‌های دوم دیجیتال سطح استان ۶۹۸-۷۷۰-۵۶۲-۵۸۶-۶۳۴-۵۵۴-۶۷۴-۶۱۰-۵۳۰
ماهواره‌ای
بدر ۵۱۲۳۰۳ افقی ۳۲۰۰۰
اینتل‌ست ۳۹۱۱۰۲۶ عمودی ۲۳۰۰
رسانه جاری
پخش آنلاین شبکه سهند
پخش آنلاین رادیو تبریز
رادیوی ماهواره‌ای
RADIO TABRIZ
RADIO BRONMARZI AZARI

شبکهٔ سهند (شبکهٔ استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی) که به مردم استان آذربایجان شرقی اختصاص دارد، همه‌روزه برنامه‌های متعددی را به دو زبان ترکی آذربایجانی و فارسی پخش می‌کند. ساختمان این مرکز در خیابان جام جم که یکی از خیابان‌های فرعی بلوار ۲۹ بهمن شهر تبریز می‌باشد، واقع شده‌است. این ساختمان در ضلع شرقی دانشگاه تبریز قرار گرفته‌است. هویت بصری و گرافیک این شبکه در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ به طور کلی تغییر یافت.

صدا

رادیو تبریز به‌عنوان دومین رادیوی کشور از لحاظ سابقه، در سال ۱۳۲۵ خورشیدی راه‌اندازی شده و برنامه‌های متعددی را پخش نموده‌است. از سال ۱۳۷۶ این رادیو برنامه‌های خود را با نام شبکهٔ استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی پخش می‌کند و پس از این تاریخ تغییرات عمده‌ای در نحوهٔ پخش برنامه‌های رادیو به وقوع پیوست.

برنامه‌های رادیو تبریز از سال ۱۳۹۲ به صورت بیست و چهار ساعته پخش می‌شود.

در حال حاضر برنامه‌های رادیو تبریز با عنوان «شبکهٔ استانی صدای مرکز آذربایجان شرقی» از طریق فرستنده‌های ماهواره‌ای و زمینی قابل دریافت است:

  • ماهواره:

عرب‌ست (بدر ۵): فرکانس: ۱۲۳۰۲ سیمبل ریت: ۳۲۰۰۰ قطبیت: HOR

اینتل‌ست ۹۰۲: فرکانس: ۱۱۰۲۶ سیمبل ریت: ۲۳۰۰ قطبیت: VER

  • زمینی:

موج AM: ردیف ۱۰۲۶ کیلوهرتز (تبریز)، ۸۴۶ کیلوهرتز (میانه) و ۱۱۳۴ کیلوهرتز (کلیبر) موج FM: فرکانسهای ۹۴ و ۹۵ مگاهرتز (تبریز)

  • همچنین به صورت رادیونما (رادیو تصویری) از طریق سامانهٔ دیجیتال در سطح استان آذربایجان شرقی و ماهواره
  • از اسفند ماه ۱۳۸۸ پخش اینترنتی شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی آذربایجان شرقی راه‌اندازی گردید.

رادیو برون مرزی

رادیو برون مرزی تبریز روزانه از ساعت ۰۴:۳۰ تا ۰۹:۰۰ صبح و ۱۷:۵۰ تا ۲۰:۳۰ به زبان ترکی آذربایجانی برای جمهوری آذربایجان از ماهواره، اینترنت و موج متوسط ۱۳۲۳ و ۷۰۲ کیلوهرتز برنامه پخش می‌کند. این رادیو نخستین رادیوی برون مرزی به زبان ترکی آذربایجانی محسوب می‌گردد.

سیما

تلویزیون با فرستندهٔ ۱۰۰ واتی در سال ۱۳۵۰ خورشیدی راه‌اندازی گردید و بعدها میزان توان فرستندهٔ آن به ۲ کیلووات رسید. شبکهٔ استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی که به مردم این استان تعلق داشت و به‌عنوان نهمین شبکهٔ استانی در ایران به‌شمار می‌آمد، در ۲۲ آبان ۱۳۷۹ خورشیدی راه‌اندازی شد. این شبکه در ابتدا تنها ۴ برنامهٔ تلویزیونی، شامل خانواده، کودک و نوجوان و ورزش و جوان، را تولید و در سطح استان پخش می‌کرد که به تدریج بر تعداد آن‌ها افزوده شد. شبکهٔ استانی سیمای مرکز آذربایجان شرقی (شبکهٔ سهند) در سال‌های ۱۳۸۸ و ۱۳۸۹ هر روز از ساعت ۱۲:۰۰ تا ۲۴:۰۰ برنامه‌هایی به زبان‌های ترکی آذربایجانی و فارسی پخش می‌کرد که سرانجام از روز سوم خرداد ماه ۱۳۹۰ پخش ۲۴ ساعته آن شروع شد. شبکهٔ استانی سهند به دلیل پخش برنامه به زبان ترکی آذربایجانی در بعضی از نقاط دیگر ایران نیز بیننده دارد. همچنین تعداد بینندگان این شبکه از سال ۱۳۸۸ به دلیل پخش زندهٔ مسابقات فوتبال باشگاه فوتبال تراکتور تبریز افزایش یافته‌است. این شبکه از طریق ماهواره‌های عرب‌ست (بدر ۵) و اینتل‌ست ۹۰۲ و نیز به صورت زمینی در سطح استان آذربایجان شرقی و همچنین به صورت اینترنتی قابل دریافت می‌باشد.

شبکهٔ استانی سهند نخستین شبکهٔ استانی بود که سامانهٔ پیام‌نما (تله تکست) را افتتاح کرد، اما بنا به دلایل نامعلوم این سامانه هم‌اکنون غیرفعال شده‌است.

همچنین شبکهٔ استانی سهند از سامانهٔ راهنمای الکترونیکی برنامه‌ها (EPG) پشتیبانی می‌کند.

آثار برگزیده

در جشنوارهٔ تولیدات مراکز صدا و سیما که در سال ۱۳۸۵ خورشیدی برگزار شد، برخی از آثار صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی به‌عنوان آثار برگزیده انتخاب شدند که در بخش صدا برنامه‌های «بولوت» و «عاشیق غریب»، در بخش سیما برنامه‌های «افتخار نغمه‌سی»، «القدس لنا»، «باباباغی»، «پیشانی و خاک»، «حرکت»، «عدل و داد» و «یای گئجه‌لری»، در بخش موسیقی برنامه‌های «آذربایجان اویاخدی»، «پیامبر اعظم» و «چشم به‌راه»، در بخش پژوهش برنامهٔ «بررسی گرایش جمعیت فعال به هویت قومی و ملی» و در بخش خبر برنامه‌های «افتتاح آزادراه تبریز–زنجان در هاله‌ای از ابهام»، «قربانیان خطاهای پزشکی در تبریز» و «نیمه‌تمام ماندن ورزشگاه یادگار امام.

جستارهای وابسته

منابع

  • «پایگاه اطلاع‌رسانی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی». وبگاه رسمی پایگاه اطلاع‌رسانی صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی. دریافت‌شده در ۲ فوریه ۲۰۱۸.
  • «پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت سیما». وبگاه رسمی پایگاه اطلاع‌رسانی معاونت سیما. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۹ ژانویه ۲۰۰۹. دریافت‌شده در ۱۴ مه ۲۰۰۹.
  • «صدا و سیمای مراکز». وبگاه معاونت امور مجلس و استان‌ها. دریافت‌شده در ۹ ژانویهٔ ۲۰۱۲.

پیوند به بیرون