قلاقیران

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از کوه قلاقیران)
قلاقیران
6sqyn29.jpg
مرتفع‌ترین نقطه
ارتفاع۲۱۵۲ متر
جغرافیا
رشته‌کوهزاگرس

کوه قلاقیران از کوه‌های استان ایلام در غرب ایران است.[۱][۲] در دامنهٔ این کوه جنگلی درختان کهنسال بلوط وجود دارد.

این کوه در ۳ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد و تفرجگاه ششدار نیز در نزدیکی آن است. در اطراف این کوه یک محوطه باستانی مربوط به دوران ساسانی وجود دارد. در زبان کردی ایلامی واژه «قلا» به معنی قلعه است و به‌طور کلی در مناطقی که در اسم آنها این واژه به کار رفته‌است به یک قلعه باستانی در آن محل اشاره دارد. این محوطه باستانی در ۶ کیلومتری شهر ایلام و ۷۰۰ متری بخش شمال پادگان نظامی شیشدار قرار دارد و در تاریخ ۹ اردیبهشت ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۸۴۳۵ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.[۳]

به لحاظ مردم‌شناسی نیز این کوه در ایلام از اهمیت فراوانی برخوردار بوده و به نوعی در ادبیات شفاهی نماد شهر ایلام به‌شمار می‌آید.[۴] در بسیاری از نمادها و لوگوهای شهر ایلام مانند آرم شبکه استانی،[۵] سازمان تاکسی رانی و … از این کوه استفاده شده‌است.

فیلم دالاهو با بازی بهروز وثوقی چند صحنه از این فیلم در پای این کوه گرفته شده‌است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. «از "قلاقیران" ایلام تا میدان آزادی تهران/ ایلام نیازمند توجه جدی». خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان | Mehr News Agency. ۲۰۰۹-۱۲-۰۶. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۱۸.
  2. «کوه قلاقیران - نمایش محتوای تولیدات ویژه - صدا و سیمای ایلام». ilam.irib.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۱۸.
  3. «دانشنامهٔ تاریخ معماری و شهرسازی ایران‌شهر». وزارت راه و شهرسازی. بایگانی‌شده از روی نسخه اصلی در ۶ اکتبر ۲۰۱۹. دریافت‌شده در ۶ اکتبر ۲۰۱۹.
  4. «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲. دریافت‌شده در ۱۰ اکتبر ۲۰۱۲.
  5. «صفحه اصلی - صدا و سیمای ایلام». ilam.irib.ir. دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۲-۱۸.

پیوند به بیرون[ویرایش]