آسمان‌آباد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
آسمان آباد
آسمان‌آباد
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان چرداول
بخش بخش مرکزی شهرستان چرداول
نام(های) دیگر قلیوند
نام(های) قدیمی قلیوند
سال شهرشدن ۱۳۸۳
مردم
جمعیت ۶۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۲۰۰ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۵/۵
میانگین بارش سالانه ۶۰۰ میلی‌متر شمارروزهای‌یخبندان =حدود ۶۰ روز
اطلاعات شهری
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۴۲
وبگاه شهرداری آسمان آباد
تابلوی خوش‌آمد به شهر

آسمان‌آباد شهری است در استان ایلام در غرب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان چرداول قرار دارد

موقعیت[ویرایش]

آسمان‌آباد از شمال به دهستان گواور از توابع شهرستان گیلان غرب، از غرب به دهستان چله از توابع شهرستان گیلان غرب از جنوب به شهرستان ایوان غرب و از شرق به شهر سرابله مرز شهرستان چرداول محدود می‌باشد. فاصله آسمان آباد تا سرابله۱۵kmاست، و فاصله شهر آسمان‌آباد تاایلام ۴۰ کیلومتر است.

با افتتاح تونل قلاجه (تونل اربعین) در اربعین سال ۱۳۹۶ فاصله شهر آسمان آباد تا کرمانشاه ۱۲ کیلومتر (گردنه) نزدیکتر گردید

اقلیم[ویرایش]

آب و هوای منطقه معتدل کوهستانی می‌باشد و متوسط بارش باران در سالهای پر باران۶۰۰ میلی‌متر می‌باشد. ارتفاع متوسط شهر از سطح دریا۱۲۰۰ متر است. اطراف منطقه را کوه‌های قلاجه و پیوان از شمال و شمال غرب و کوه‌های کتفیفگ بزرگ و کوچک (گه‌وره و بوچگ) و بانکول از جنوب و جنوب شرق احاطه کرده‌اند.

مردم‌شناسی[ویرایش]

گویش مردم منطقه لکی و کلهری است و مذهب شیعه جعفری دارند. مردم آسمان آباد از لحاظ قومی یکی از تیره‌های ایل خزل به نام قُلیوند می‌باشند که به خاطر همسایگی با ایل ریزه وند واقع در دهستان ریزوند به گویش ریزه‌وندی تکلم می‌کنند. ایل خزل دارای چهار تیره اصلی است به نام‌های خیره وند، قلیوند، مرشدوند و شمسی وند که از میان این چهار تیره قلیوندها و شمسی وندها با حوزه گویش وران کلهر به این گویش تکلم می‌کنند.[۱][۲]

کشاورزی[ویرایش]

شغل اصلی مردم این منطقه کشاورزی و دامداری می‌باشد که دامداری آن‌ها قبلاً به صورت ییلاق قشلاق بوده ولی اینک تعداد خیلی کمی به این کار می‌پردازند.

صنعت[ویرایش]

چاه نفت بانکول که قبل از انقلاب اسلامی توسط آمریکای‌ها حفر شد؛ و به دلیل آنکه میدان نفتی آن ساکن است تاکنون مورد بهره‌برداری قرار نگرفته‌است، ولی در سال‌های آتی ضمن بهره‌برداری از آن به عنوان مخزن گاز نیز استفاده می‌شود.[۳]

سابقه تاریخی[ویرایش]

از آثار باستانی منطقه می‌توان شهر و قلعه گم‌گم واقع در کوه بانکول.[۴] که متعلق به شهر باستانی' مهرگان قذق' می‌باشد و همچنین تپه‌های باستانی یا چغا را نام برد.
قبرستان تاریخی کل کل در۴ کیلومتری شمال شهر آسمان آباد واقع شده‌است.[۵]

از آثار ملی ثبت شده این منطقه می‌توان به تپه کل کل ۱، تپه کل کل ۲ و تپه چغاگلان ۱ اشاره کرد.[۶]

جمعیت[ویرایش]

جمعیت شهر «آسمان آباد» در سال ۹۰، حدود ۲۰ هزار نفر است.[۷]

جاذبه‌های گردشگری[ویرایش]

چرویر واقع در ۲ کیلوتری جنوب غرب شهر آسمان آباد یکی از جاهای زیبا و دلنشین این منطقه می‌باشد که از حیث دارا بودن طبیعتی بکر جنگلی با درخت‌های انبوه و سر به هم پوشیده با چشمه‌های جوشان در تمامی فصول سال بخصوص فصل بهار پذیرای دوستداران طبیعت می‌باشد.

دراوهر واقع در ۲ کیلوتری جنوب شهر آسمان آباد یکی از دره‌های زیبا و دلنشین این منطقه می‌باشد که از حیث دارا بودن طبیعتی بکر جنگلی با درختهای سر بهم پوشیده در تمامی فصول سال بخصوص فصل بهار پذیرای دوستداران طبیعت می‌باشد. از دیگر جاهای دیدنی منطقه می‌توان به پشته، دره گرمه و… اشاره کرد.

امامزاده میر حمزه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. http://ilam.irib.ir/news?p_p_auth=KvvZlE23&p_p_id=101&p_p_lifecycle=0&p_p_state=maximized&p_p_mode=view&p_p_col_id=multitabirib3&p_p_col_count=1&_101_struts_action=/asset_publisher/view_content&_101_assetEntryId=204704102&_101_type=content&_101_urlTitle=اسمان‌اباد&redirect=http://ilam.irib.ir/archive?p_p_id=3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&p_p_col_id=multitabirib3&p_p_col_count=1&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_advancedSearch=false&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_entryClassName=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_displayDate=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_modifiedselection=0&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_expirationDate=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_keywords=...خزل%20کرد&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_displayWebContentArchiveInTheme=false&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_delta=20&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_searchSort=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_format=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_andOperator=true&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_modifiedfrom=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_modifiedto=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_assetCategoryIds=&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_resetCur=false&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_cur=1&_3_INSTANCE_hzaPpu7UQ5i5_struts_action=%2Fsearch%2Fsearch
  2. http://www.negahmedia.ir/media/show_podcast/49222
  3. / پایگاه اینترنتی نفت نیوز
  4. / پایگاه اینترنتی خبرگزاری میراث فرهنگی
  5. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایلام
  6. / سازمان میراث فرهنگی
  7. پایگاه اینترنتی مرکز آمار ایران

جستارهای وابسته[ویرایش]