ماژین

مختصات: ۳۲°۵۷′۱۲″شمالی ۴۷°۴۷′۲۳″شرقی / ۳۲٫۹۵۳۳°شمالی ۴۷٫۷۸۹۸°شرقی / 32.9533; 47.7898
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ماژین
کشور ایران
استانایلام
شهرستاندره‌شهر
بخشماژین
نام(های) پیشینچین و ماهچین ماهوژین ماژین میرزا حسین آباد
سال شهرشدن۱۳۹۱[۱][۲]
مردم
آب‌وهوا
روزهای یخبندان سالانهیک روز
اطلاعات شهری
پیش‌شمارهٔ تلفن0842522[۳]
وبگاه
ماژین رسانه
شناسهٔ ملی خودرو۹۸ط
کد آماری۲۸۴۹
ماژین بر ایران واقع شده‌است
ماژین
روی نقشه ایران
۳۲°۵۷′۱۲″شمالی ۴۷°۴۷′۲۳″شرقی / ۳۲٫۹۵۳۳°شمالی ۴۷٫۷۸۹۸°شرقی / 32.9533; 47.7898

ماژین یکی از شهرهای شهرستان دره‌شهر در استان ایلام است. این شهر در کنار کبیرکوه و رود سیمره واقع شده‌است. شهرماژین یکی از شهرهای شهرستان دره‌شهر در استان ایلام است. این شهر در کنار کبیرکوه و رود سیمره واقع شده‌است.ماه چین در زبان باستانی به معنایی اغاز کننده بهار است یعنی ماهی که نو می شود رفته رفته واژه ماه چین به ماژین تلفظ شده است همچنین به دلیل موقعیت جغرافیایی با این نام شناخته می شود.ماژین یکی از شهرهای پادشاهی اعیلام باستان بوده است که به دلایل حملات بیگانگان و زلزله ،خشکسالی ها خالی از سکنه شد. ماژین دارای سه تاریخ می باشد اعیلامیان ،ساسانیان و ایلخانیان می باشد بعدا در دوران زندیه به دست لک های حسنوند افتاد وتا سال ۱۳۰۰ مالک ان خدایی حسنوند بود بعدا به دستور رضا شاه مالکان ان تغییر کرد و به دست میر ها و دیرکوند ها افتاد . در دوران پهلوی والی ماژین میرزاحسین خان طاهری بود بعد از فوت میرزاحسین خان پسر ایشان حاج ایرج طاهری والی ماژین از طرف محمدرضا شاه منسوب گردید .در میانه جنگ های طوایفی لرستان ماژین به دو قسمت بالاگریوه نشین و بیرانوند تقسیم گردید. از جاذبه‌های تفریحی، گردشگری ماژین می توان به امام زاده {محمد صالح} پل خدایی در منطقه گرز لنگر .آسیاب های ابی ده گانه ساسانی و قنادهای تنگه ماژین. قلعه سوخته ماژین مرکزی. سراب زیبای و سد پشت تنگ ،کوهای زیبا کبیرکوه و میرنوروز، تخت نرم میدان خلف ،شهر باستانی چین ورکمره، کوه پایه های چناره و مهواز می توان نام برد. در منطقه کولکنی شایعات و روایات زیادی است که معبد وقبر انوشیروان در یکی از غارهای کولکنی تدفین شده است در مناطق ماژین کوزه شکسته به وفور یافت می شود و حاکی از تاریخی بودن آن را دارد. در زمان ساسانی گندم پشت کوه و جلو کوه با استفاده از آسیاب های آبی ماژین به آرد تبدیل می شد که به علت سهل انگاری مسولین بیشتر انها تخریب شدند.سوغات شهر ماژین بیشتر محصولات کشاورزی آن است باغات نمونه لیمو گل زیبای نرگس خیار باقله گوجه طالبی یونجه در شهر ماژین جز نمونه ترین محصولات کشاورزی استان ایلام می باشند مردم شهر ماژین با نثار ۳۳ شهید و ده ها جانباز جز غیورمندترین و شجاع ترین مردم لر در عرصه دفاع مقدس بوده اند و همراه از اب خاک ناموس خود دفاع کرده اند.اما به دلیل بی مهری مسولین همیشه جز یکی از محروم ترین نقاط استان بوده و همه ساله جمع زیادی از مردم بخاطر نبود شغل و نبود کارخانه به شهرهای صنعتی کوچ می کنند نبود مراکز ورزشی تفریحی از نقاط ضعف این شهر می باشد.آب و هوای ماژین در زمستان سرد و بهار معتدل و تابستان بسیار گرم می باشد کوه کبیر کوه بزرگترین پارک ژئوپلوتیک جهان می باشد به طوری که بیشترین گونه های گیاهی در کوه های کبیر کوه یافت می شود متاسفانه به دلیل شکار بی رویه بز و قوچ کوهی کبیرکوه انقراض گردیدند و بسیاری از این حیوانات به مناطق ابدانان و دهلران کوچ گردیدند پلنگ کبیرکوه جز نادرترین پلنگ های آسیای می باشد که در منطقه کبیرکوه زندگی می کند. همچنین پرندگان شکاری همچون عقاب شاهین باز شکاری بلبل در کوه های ماژین زندگی می کنند.شغل بیشتر مردم کشاورزی و دامداری می باشد همه ساله عشایری زیادی در فصل پاییز و زمستان به کوه پایه های کبیرکوه کوچ می کنند.بهار ماژین یکی از زیباترین بهارهای ایران و سرسبزترین بهار مناطق ایلام و لرستان است ..[۴]

جمعیت[ویرایش]

بر پایه سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵ جمعیت این مکان ۱٬۵۱۲ نفر (۴۴۲. خانوار) بوده‌است.[۵]

اقوام بالاگریوه( دیرکوند[ میر] ،ساتیاروند (کرفوند)]،زنی وند،] ترکارانی {بازگیر}[،کهزادوند) بهاروند(تیره سیردی)( ساکی)

[ایل بیرانوند]. [تیره زیدعلی](زرینجو) (کوله جو) .{گنجعلی} {و قورنعلی }{.بارانی}{شفیع}{ پیرداده}.

موقعیت شهر جغرافیایی =[ویرایش]

این شهر در نزدیکی شهرهای پلدختر، اندیمشک و دره‌شهر واقع شده‌است.به دلیل رانش زمین و بزرگترین زمین لغزه جهان در منطقه گرز لنگر راه ارتباطی ماژین با ایلام قطع شده است و ماژین در بن بست بین کوه کبیر کوه و رود سیمره می باشد برای سفر به شهر ماژین باید از جاده اندیمشک پلدختر سفر نمود در سیل ۹۸ پل وحدت اباد تخریب گردید همچنین روستای شوره و ورکمره و وحدت اباد خسارت های زیادی دیدن.

منابع[ویرایش]

  1. «شهرهای ماکلوان و ماژین به نقشه تقسیمات کشوری اضافه شدند». بایگانی‌شده از اصلی در 29 ژوئن 2012. دریافت‌شده در 20 اكتبر 2012. تاریخ وارد شده در |بازبینی= را بررسی کنید (کمک)
  2. ماژین" شهر شد
  3. پیش‌شماره‌های استان ایلام
  4. «ستوان دوم اکبر نصراله زاده». نصراله زاده. 1399/4/8. doi:ستواندوم اکبر نصراله زاده مقدار |doi= را بررسی کنید (کمک). تاریخ وارد شده در |تاریخ بازدید=،|تاریخ= را بررسی کنید (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)
  5. «تعداد جمعیت و خانوار به تفکیک تقسیمات کشوری براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵» (اکسل). درگاه ملی آمار.