شبکه دو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
شبکه دو سیما
راه‌اندازی‌شده ۱۳۵۸ (۳۸ سال پیش)
متعلق به IRIB
قالب تصویر ۱۶:۹ (۵۷۶آی، SDTV)
شعار شبکه زندگی
کشور  ایران
زبان فارسی
گسترهٔ پخش آسیا
دفترهای مرکزی تهران
وب‌گاه www.tv2.ir
در دسترس‌بودن
زمینی
فرستنده جماران CH54 UHF آنالوگ
فرستنده جماران CH31 UHF موبایل
فرستنده جماران CH37 UHF دیجیتال
فرستنده جام جم (خاموش شد) CH9 VHF آنالوگ
ماهواره‌ای
اینتل‌ست ۹۰۲ 11555/عمودی/30000
عربست 11900/عمودی/27500
عربست 11881/افقی/27500
رسانه جریان
پخش آنلاین شبکه ۲ سیما

شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران که در تداول عامه با نام شبکهٔ دوم یا کانال دو شناخته می‌شود، یکی از شبکه‌های تلویزیونی دولتی کشور ایران است که در مجموعه صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران مدیریت می‌شود. این شبکه از سوی مسئولان اجرائی‌اش با نام شبکه خانواده سیما نیز یاد می‌شود. دفتر این شبکه در میدان آرژانتین تهران، انتهای خیابان الوند واقع است.[۱]

تاریخچه[ویرایش]

در سال ۱۳۰۸ وزارت فرهنگ، اداره کل هنرهای زیبا را تأسیس کرد. این اداره علاوه بر نظارت بر کلیه فعالیت‌های هنری، مسئولیت استفاده از وسایل سمعی و بصری مدارس را نیز عهده‌دار بود. ایجاد آزمایشگاه‌های سمعی و بصری، دانش‌سرای مقدماتی و دانش‌سرای عالی نیز جزء فعالیت‌های این اداره بود.

در سال ۱۳۴۱ اداره‌ای به نام اداره آموزش فعالیت‌های سمعی و بصری در وزارت فرهنگ تشکیل گردید که بعداً با نام دفتر آموزش سمعی و بصری فعالیت‌های خود را ادامه داد. توجه به فیلم به عنوان یک رسانه آموزشی در سطح جهانی سبب گردید این اداره اقدام به تشکیل جشنواره‌های بین‌المللی فیلم‌های آموزشی کند.

تلویزیون آموزشی در سال ۱۳۴۴ زیر نظر وزارت آموزش و پرورش و به همت آقای دکتر علاءالدین دولتشاهی تأسیس شد و کار خود را بعد از دو سال، با پخش برنامه‌های درسی در زمینه فیزیک، شیمی، جبر، علوم طبیعی، زبان و دستور فارسی شروع کرد. هدف از پخش این برنامه‌ها جبران کمبود معلم‌های متخصص و جبران کمبود آزمایشگاه‌ها بود.

در سال ۱۳۵۲ تهیه برنامه‌های آموزشی به سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران زیر عنوان تلویزیون آموزشی و به مدیریت آقای دکتر علاءالدین دولتشاهی واگذار شد و برنامه‌های آموزشی با پخش دروس راهنمایی در سال ۱۳۵۳ مجدداً شروع به فعالیت کرد و هم‌زمان حدود سه هزار دستگاه تلویزیون بین مدارس شهرهای بزرگ کشور توزیع شد.

در سال ۱۳۵۸ و بعد از انقلاب اسلامی ایران آقای دکتر علاءالدین دولتشاهی از این سازمان پاکسازی شد و این شبکه به شبکه ۲ سیمای جمهوری اسلامی ایران تغییر نام پیدا کرد.

گروه‌های برنامه‌ساز[ویرایش]

این شبکه دارای نه گروه برنامه‌ساز است. این گروه‌ها شامل گروه کودک و نوجوان، گروه فیلم و سریال، گروه مستند، گروه تأمین برنامه، گروه اجتماعی و اقتصادی، گروه فرهنگ و تاریخ و هنر، گروه پیام‌نما، گروه معارف و گروه سیاسی است.[۲] همچنین واحد مرکزی خبر صدا و سیما تعدادی از بخش‌های خبری خود را از شبکه دو به روی آنتن می‌فرستد. این بخش‌های خبری شامل اخبار ۲۰:۳۰ که در روزهای غیرتعطیل به مدت حدود بیست دقیقه پخش می‌شود، اخبار سراسری که در ساعت ۲۲ و ۳۰ دقیقه شب به وقت تهران و به مدت پانزده دقیقه پخش می‌شود، اخبار جوانه‌ها که خبرهای ویژه کودکان و نوجوانان را به مدت پانزده دقیقه در ساعت ۱۶ پخش می‌کند، می‌باشند. هم چنین در ساعت ۱۵ روزهای جمعه یک بخش خبری ویژه ناشنوایان پخش می‌شود. گفتگوی ویژه خبری از دیگر برنامه‌های واحد مرکزی خبر است که از شبکه دو پخش می‌شود. این برنامه پس از اتمام اخبار سراسری در ساعت ۲۲ و ۴۵ دقیقه آغاز شده و تا ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه ادامه می‌یابد. در برخی از شب‌ها مدت زمان این برنامه تمدید نیز می‌شود.

گروه کودک و نوجوان[ویرایش]

این گروه بخش عمده‌ای از برنامه‌های شبکه دو را تولید می‌کند. قالب برنامه‌های این گروه را جنگ‌های زنده تلویزیونی، مسابقه، انیمیشن و برنامه‌های عروسکی تشکیل می‌دهد. تعداد تولیدات این گروه پس از تصمیم صدا و سیما مبنی بر تبدیل شبکه دو به شبکه کودک در تابستان ۱۳۸۷ (با ادغام گروه كودك و نوجوان شبكه يك در گروه كودك و نوجوان شبكه دو) افزایش یافت. اما این شبکه به یک شبکه اختصاصی کودک و نوجوان تبدیل نشد (خصوصا بعد از راه اندازى شبكه كودك و نوجوان) و به ویژه در ساعات پایانی روز و شب‌ها به پخش مجموعه‌های تلویزیونی و فیلم‌های ویژه بزرگسالان می‌پردازد. از جمله تولیدات جدید این گروه می‌توان به فیتیله جمعه تعطیله، کلاه قرمزی ۹۴ و محله گل و بلبل اشاره کرد. از میان آثار پربیننده این گروه در گذشته نیز می‌توان زی زی گولو را نام برد.

گروه فیلم‌های تلویزیونی[ویرایش]

با انحلال گروه فیلم و سریال دو گروه فیلم‌های تلویزیونی و گروه مجموعه‌های تلویزیونی تأسیس شدند و گروه فیلم‌های تلویزیونی به تولید فیلم‌های تلویزیونی با مضمون خانوادگی می‌پردازد.

گروه مجموعه‌های تلویزیونی[ویرایش]

این گروه به تولید مجموعه‌های تلویزیونی با مضمون خانوادگی می‌پردازد. میوه ممنوعه و شمس‌العماره و مدرسه ما و شیخ بهایی از جمله تولیدات این شبکه است.

گروه اجتماعی و اقتصادی[ویرایش]

عمده تولیدات این گروه را جنگ‌های تلویزیونی تشکیل می‌دهد. مردم ایران سلام و روز از نو از جمله این برنامه‌ها هستند که معمولاً در ساعات اولیه صبح پخش می‌شوند. تصویر زندگی برنامه دیگری است که با مخاطب قرار دادن بانوان خانه‌دار در ساعات ظهر پخش می‌شود. این شبکه به تولید برخی برنامه‌های ورزشی نظیر ورزش از نگاه دو، دورخیز و توپ طلایی نیز می‌پردازد.

گروه مستند[ویرایش]

این گروه به تهیه فیلم‌های مستند با رویکرد اجتماعی پرداخته و به ویژه در مناسبت‌های تاریخ معاصر ایران مانند سالگرد جنگ ایران و عراق، پیروزی انقلاب ایران و… به پخش تصاویر آرشیوی می‌پردازد.

گروه معارف[ویرایش]

برنامه‌های این گروه بیشتر در زمان اذان ظهر و مغرب به افق تهران پخش می‌شود. تهیه برنامه‌های گفتگو در مناسبت‌های مذهبی شیعیان از دیگر وظایف این گروه است.[۳]

گروه سیاسی[ویرایش]

برنامه جهان سیاست که به موضوعات سیاسی روز جهان پرداخته و پنج‌شنبه‌ها از شبکه دو پخش می‌شود، از جمله تولیدات این گروه‌است.[۴] گروه سیاسی هم چنین در روزهای نزدیک به برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی برنامه‌هایی با هدف افزایش مشارکت رأی‌دهندگان پخش می‌کند.

گروه فرهنگ و تاریخ و هنر[ویرایش]

برنامه پلی به گذشته با اجری خسرو معتضد که هر شب از شبکه دو پخش شده و به بررسی رویدادهای تاریخ معاصر ایران می‌پردازد، از جمله تولیدات این گروه است.[۵]

گروه تأمین برنامه[ویرایش]

این گروه دارای دو بخش تأمین برنامه داخلی و خارجی است. این گروه به خرید فیلم‌ها و سریال‌های خارجی و همچنین فیلم‌های سینمایی ایرانی برای پخش از شبکه دو می‌پردازد. از جمله سریال‌های خارجی پربیننده پخش شده از این شبکه باید قصه‌های جزیره، پزشک دهکده و جواهری در قصر را نام برد. این شبکه مانند سایر شبکه‌های صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برخی صحنه‌های فیلم‌ها و سریال‌های خارجی را به دلیل مسائل اخلاقی حذف یا دستکاری می‌کند. گروه تأمین برنامه برخی برنامه‌های متنوع دیگر مانند دوربین مخفی، تصاویر سیرک و… را از شبکه‌های خارجی ضبط و در قالب برنامه‌هایی مانند رنگارنگ پخش می‌کند.

گروه پیام‌نما[ویرایش]

این گروه محتوای پیام‌نما (تله تکست) شبکه دو را تولید می‌کند. بخش باشگاه پرواز (باشگاه مخاطبان) يكى از پرطرفدارترين بخش هاى اين پيام نما است كه در آن مخاطبان در بخش هاى مختلف اين باشگاه با هم به گفتگو مى پردازند. از ديگر بخش هاى اين پيام نما مى توان به صفير سيمرغ (مجله معارفى)، يك سبد سيب (مجله پزشكى)، كلبه مهربانى (مجله خانواده)، برگزيده اخبار ايران و جهان، كفشدوزك و آفتابگردون (مجلات ويژه كودك و نوجوان) را نام برد.

برنامه‌ها[ویرایش]

برنامه‌های سابق[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مبانی نظری تکنولوژی آموزشی، تهران، ۱۳۷۰، چاپ دوم، ص ۱۶.
  2. همان، ص ۱۸.
  3. همان، ص ۱۶.
  4. همان، ص ۱۷.
  5. همان، ص ۲۴.

پیوند به بیرون[ویرایش]