شارون (قمر)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از شارون (ماه))
پرش به: ناوبری، جستجو
کارون
Charon
Charon.png
اکتشاف
کشف توسط جیمز کریستی
تاریخ کشف ۲۲ ژوئن ۱۹۸۷
طبقه‌بندی
نام‌های دیگر Pluto I
خروج از مرکز 0.002 ۲
زاویه انحراف ۰٫۰۰۱°
(نسبت به استوای پلوتو)
۱۱۹٫۵۹۱ ± ۰٫۰۱۴°
(نسبت به مدار پلوتو)
۱۱۲٫۷۸۳ ± ۰٫۰۱۴°
(to the دایرةالبروج)
میانگین شعاع مداری ۶۰۳٫۵ ± 1.5 km[۱]
(0.095 Earths)
تناوب مداری 6.387 230 ۴ ± 0.000 001 1 d
(6 d 9 h 17 m ۳۶٫۷ ± 0.1 s)
مشخصات فیزیکی
مساحت سطح ۴٫۵۸‎×۱۰۶ km²
حجم ۹۰۲٬۷۰۰٬۰۰۰ km³
(۰٫۰۰۰۸ برابر زمین)[۲]
جرم (۱٫۵۲ ± ۰٫۰۶)‎×۱۰۲۱ kg
(۲٫۵۴‎×۱۰−۴ برابر زمین)
(11.6% of Pluto)
متوسط چگالی ۱٫۶۵ ± ۰٫۰۶ g/cm³
گرانش سطحی ۰٫۲۷۸ m/s۲
سرعت فرار 0.580 km/s
.36 mi/s
چرخش چرخش همزان
آلبدو متغیر بین ۰٫۳۶ و ۰٫۳۹
دما -۲۲۰°C (53 K)
قدر ظاهری ۱۶٫۸[۳]
قطر زاویه‌ای 55 milli-arcsec[۴]

کارون که شارون هم تلفظ می‌شود (به انگلیسی: Charon) ‏(ˈʃærən یا ˈkɛərən[۵]) بزرگترین قمر سیاره کوتوله پلوتو است که در سال ۱۹۷۸ کشف شد.

مشخصات[ویرایش]

شارون بزرگترین قمر پلوتو در سال ۱۹۷۸ کشف گردید. دو قمر دیگر پلوتو به نام‌های نیکس و هیدرا نیز در سال ۲۰۰۵ کشف شدند که هر دو از شارون بسیار کوچک ترند.

فضاپیمای نیوهورایزنز (افق‌های نو) به زودی از کنار این قمر و سیارهٔ کوتوله‌اش خواهد گذشت و نخستین بررسی کامل بشر در آن گوشهُ تقریباً ناشناخته از حاشیه‌های منظومهُ شمسی را با ابزارهای بسیار پیشرفته‌اش بررسی و گزارش خواهد کرد.

گردش هماهنگ شارون و پلوتو

شارون و پلوتو به گونهُ ویژه‌ای که در منظومهُ شمسی نادر است وابسته به یک‌دیگر شده و رو در روی هم، قفل جزر و مدی را تجربه می‌کنند. زمین و ماه نیز قفل جزر و مدی را بین خود تجربه می‌کنند ولی تنها این ماه است که همیشه رو به سوی زمین دارد. بنا بر محاسبات تلسکوپ فضائی هابل که در سال ۱۹۹۴ از فاصلهُ ۳۰AU از زمین صورت گرفته شارون و پلوتو تنها ۱۹٬۶۴۰ کیلومتر از هم دورند. در مقایسه؛ فاصلهُ ماه تا زمین ۳۸۴٬۴۰۰ کیلومتر، یعنی نزدیک به بیست برابر بیشتر است.

داستان کشف شارون[ویرایش]

نگاره‌ای که سال ۱۹۹۰ تلسکوپ فضائی هابل از سامانهُ پلوتو - شارون گرفت

در دههٔ ۱۹۷۰، جِیمز کریستی (James Christy) در رصدخانهٔ ناوال در واشینگتن، رصدهایی از سیاره‌ها به منظور تصحیح پارامترهای مداری آنها انجام می‌داد. او برخی تصاویر پلوتو را به دلیل آنکه کشیده به نظر می‌رسیدند حذف می‌کرد. این پدیده، بر اساس تجربهٔ نویسنده، زمانی رخ می‌دهد که تلسکوپ به خوبی آسمان را دنبال نمی‌کند، در نتیجه تصاویر کشیده می‌شوند؛ ولی او متوجه شد که تصویر ستارگان عالی است، یعنی آنکه تلسکوپ درست کار می‌کند؛ همچنین ملاحظه کرد که کشیدگی پلوتو، با گذشت زمان، به دور آن گردش می‌کند. معلوم شد که کریستی در حال رصد حرکت یک قمر به دور پلوتو، که حالا چارون (Charon) نام دارد، بوده است، و کشف آن در ۲۲ ژوئن ۱۹۷۸ اعلان شد. در سال ۱۹۹۰، تلسکوپ فضایی هابل توانست از دو قرص مجزای پلوتو و چارون تصویربرداری نماید. (چارون قایقرانی بود که مرده‌ها را در عرض رودخانهٔ افسانه‌ای استیکس جابجا می‌کرد وبا پلوتو ارتباط نزدیکی داشت؛ لذا نامی ایده‌آل بود. ضمن آنکه حروف اول آن مشابه نام همسر کریستی، شارلِن بود!)

  • پلوتو نام خدای رومی عالم اموات بود که می‌توانست خود را ناپدید کند.[۶]

منابع[ویرایش]

  1. B. Sicardy et al. . Charon’s size and an upper limit on its atmosphere from a stellar occultation. . Nature 439 (2006): 52. 
  2. Volume of a sphere with radius 603.5 km = 902,704,853.6 km³ / 1,083,207,317,374 km³ = 8.4E-04 = 0.00084 Earth
  3. Classic Satellites of the Solar System. . Observatorio ARVAL.  Retrieved on 2007-10-19.
  4. Stellar occultation allows VLT to determine Charon's size and to put upper limit on its atmosphere. . ESO 02/06 - Science Release, 2006–01–04.  Retrieved on 2007-10-19.
  5. In US dictionary transcription, us: shăr′ • ən, kār′ • ən
  6. کتاب درآمدی بر نجوم و کیهان‌شناسی، صفحه ۱۶۰

پیوند به بیرون[ویرایش]