گانیمد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از گانمید)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
تصویر گانمید گرفته شده توسط فضاپیمای گالیله
گانیمد در مقایسه با زمین و ماه

گانیمد(به انگلیسی: Ganymede) (ˈgænɨmi:d GAN-ə-meed, یا به یونانی Γανυμήδης)یکی از قمرهای مشتری و بزرگترین قمر در سامانه خورشیدی است. دوره چرخش آن هفت روز است، از لحاظ نزدیکی هفتمین قمر مشتری و سومین قمر گالیله‌ای می‌باشد.[۱] گانمید بر روی مدار دو قمر دیگر مشتری یعنی آیو و اروپا تأثیر می‌گذارد. از لحاظ قطر بزرگتر از سیاره عطارد است و کمتر از نصف آن جرم دارد.[۲] گانیمد دهمین جسم در سامانه خورشیدی بر پایهٔ جرم می‌باشد.

سطح گانیمد[ویرایش]

سطح گانیمد با نواحی تاریک و شبه دریا، دارای دو نوع ناحیه ی اساسی خاکی است، دهانه دار و شیار دار. دهانه های گانیمد در مقایسه با موارد مشابه روی ماه و عطارد، به نسبت اندازه‌شان کم عمق هستند و به جای قله، دارای حفره های مرکزی هستند. بسیاری از دهانه های روی گانیمد دارای پرتوهای بسیار روشن هستند که شکل گیریشان را توسط برخوردهایی روی یک سطح یخ زده تایید می کند. ناحیه ی شیار دار خاکی، ناحیه ی خاکی دهانه دار را به قسمت های چند ضلعی مانند تجزیه می کند.

کوه های بزرگ و یا بستر رود در گانیمد وجود ندارد، در هیچ محلی مقدار برجستگی از حدود یک کیلومتر تجاوز نمی‌کند. در برخی نواحی زمین های کوچک، فقط مقدار کمی دیواره در اطراف دهانه مشاهده می شود که نشاندهنده ی این است پوسته ی گانیمد تغییر پذیر است.[۳]

نگارخانه[ویرایش]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Jupiter's Moons (The Planetary Society ed.) Retrieved on 2007-12-07.
  2. "Ganymede", nineplanets.org, 31 October, 1997 Check date values in: |تاریخ= (help) Retrieved on 2008-02-27.
  3. نجوم و اختر فیزیک مقدماتی. ترجمهٔ جمشید قنبری، تقی عدالتی. آستان قدس رضوی.

پیوند به بیرون[ویرایش]