سیاره زمین‌سان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سیاره‌های زمین‌سان سامانهٔ خورشیدی: تیر (رنگ ناراستین)، ناهید (بدون نمایش اتمسفر)، زمین (رنگ راستین)، بهرام (بدون نمایش اتمسفر) و سیاره کوتوله سرس. اندازه‌ها بر پایهٔ مقیاس راستین است.

سیاره زمین‌سان[۱] یا سیاره سنگی (به انگلیسی: Terrestrial planet) سیاره‌ای است که بیش‌تر از سنگ‌های سیلیکاتی یا فلزها ساخته شده است. این سیاره‌ها ساختار صُلب و صخره‌ای مانند زمین دارند. در سامانه خورشیدی چهار سیاره زمین‌سان تیر، ناهید، زمین و بهرام وجود دارند که سیاره‌های درونی نامیده می‌شوند و نزدیک‌ترین به خورشید هستند.

سیاره‌های زمین‌سان دارای سطحی جامد هستند که در برابر غول‌های گازی قرار دارند که بخش بیش‌تر آن‌ها از هیدروژن، هلیوم و آب ساخته شده‌اند که در حالت‌های فیزیکی گوناگونی قرار دارند.[۲]

در سال ۲۰۱۳ ستاره‌شناسان مرکز اخترفیزیک هاروارد-اسمیتسونین در گزارش خود اعلام کردند دست کم ۱۷ میلیارد سیاره فراخورشیدی زمین‌سان در کهکشان راه شیری مستقر می‌باشد.[۳]

ساختار[ویرایش]

این سیاره‌ها ساختار تقریبا همانندی دارند: هسته‌ی فلزی که بیش‌تر از آهن تشکیل شده است که با گوشته‌ی سیلیکاتی دربرگرفته شده است. در سطح این سیاره‌ها نیز معمولا کوه‌ها، آتشفشان‌ها، ژرف‌دره‌ها و دهانه‌های برخوردی‌ یافت می‌شود.

منابع[ویرایش]

  1. برابرنهاده فرهنگستان زبان فارسی.
  2. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Terrestrial planet»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۲).
  3. "17 Billion Earth-Size Alien Planets Inhabit Milky Way". Space.com. 7 January 2013. Retrieved 5 February 2013.