سلوک (هشترود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سلوک (روستا)
سلوک
village
سلوک (روستا) در ایران قرار گرفته‌است
سلوک (روستا)
سلوک (روستا)
مختصات: ۳۷°۳۲′۵۸″ شمالی ۴۶°۵۰′۳۳″ شرقی / ۳۷٫۵۴۹۴۴°شمالی ۴۶٫۸۴۲۵۰°شرقی / 37.54944; 46.84250مختصات: ۳۷°۳۲′۵۸″ شمالی ۴۶°۵۰′۳۳″ شرقی / ۳۷٫۵۴۹۴۴°شمالی ۴۶٫۸۴۲۵۰°شرقی / 37.54944; 46.84250
کشور ایران
استان‌های ایراناستان آذربایجان شرقی
شهرستان‌های ایرانشهرستان هشترود
بخش (تقسیمات کشوری)بخش مرکزی شهرستان هشترود
تقسیمات کشوری در ایراندهستان سلوک
جمعیت
 • جمعیت۹۳۰
منطقهٔ زمانیساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۳:۳۰)
 • تابستان (DST)ساعت رسمی ایران (یوتی‌سی +۴:۳۰)

سلوک یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان سلوک بخش مرکزی شهرستان هشترود واقع شده‌است. بنابر کتاب‌های تاریخی ک در یک غار در این روستا کشف شده. سلوک ی شهر بسیار بزرگ بود است که ۵۰۰سال قبل بر اثر زمین لرزه شدید به ویرانی تبدیل می‌شود و تنها چند خانه سالم می‌ماند.

مقاله مفصلی در باره این دهستان چاپ شده با عنوان:

تبیین استراتژی مناسب ماندگاری جمعیت در سکونت گاه‌های روستایی ( مطالعه موردی: دهستان سلوک شهرستان هشترود)

چکیده این مقاله را در اینجا میاریم اما متن اصلی آن را خوانندگان می‌توانند از طریق جستجوی گوگل بدست آورند

چکیده:

موضوع مهاجرت هاي روستايي- شهري همواره مورد توجه انديشمندان علوم مختلف است. مهاجرت در کشورهاي در حال توسعه باعث بدتر شدن اوضاع در مبدأ از يک سو و از سوي ديگر ايجاد مشکلات اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي در مقصد به دليل عدم وجود امکانات اضافي متناسب با ميزان مهاجرت مي شود. لذا طي دهه هاي گذشته تلاش هاي بسياري در جهت شناخت اين پيامدها وجستجوي راهکارهايي جهت کاهش اين معضل صورت گرفته که متأسفانه به دليل فقدان ديدگاه راهبردي و يکپارچه چندان با موفقيت همراه نبوده‌است. در ديدگاه راهبردي با تاکيد بر توسعه پايدار يکي از راه هاي ماندگاري جمعيت در روستاها پايدار نمودن کيفيت زندگي روستاييان شامل دستيابي به برابري وحفظ تنوع فرهنگي، افزايش حس جمعي وشهروندي، دست يابي به کيفيت و بهتر نمودن کيفيت زندگي و هر نوع تغيير در فعاليت هاي اقتصادي که موجب ارتقاء و بهبود کيفيت زندگي شود، معرفي شده‌است. در اين مقاله با استفاده از ابزار تحليلي مبتني بر تکنيک SWOT، نقاط قوت و ضعف داخلي و فرصت‌ها وتهديدهاي خارج از عرصه سکونتگاههاي روستايي دهستان سلوک بخش مرکزي شهرستان هشترود با ديد يکپارچه تبيين گرديده و اقدامات راهبردي جهت حل مسائل مربوط به ماندگاري جمعيت در روستاها (مهاجرت)، در روستاهاي مورد مطالعه ارائه شده‌است. يافته‌ها نشان مي دهند که مي توان از طريق توسعه کارآفريني ونيز رويکرد مشارکتي به برنامه هاي توسعه روستايي ضمن تقويت روحيه و بسط انگيزه، زمينه هاي اميدواري را در روستاها تقويت نمود تا از اين طريق پايه هاي ماندگاري در روستاها را تحکيم بخشيد.


منابع[ویرایش]

آدرس پایگاه مقاله مورد نظر دربارهٔ دهستان سلوک https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=197649

  • «سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال ۱۳۸۵، جمعیت تا سطح آبادی‌ها بر حسب سواد». مرکز آمار ایران. ۱۳۸۵. بایگانی‌شده از اصلی در ۱۵ نوامبر ۲۰۱۲.

جستارهای وابسته[ویرایش]