ایلخچی (هشترود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

ایلخچی یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در دهستان آلمالو بخش نظرکهریزی شهرستان هشترود واقع شده‌است.ایلخچی دارای اب و هوای بسیار مطبوع در تابستان و بهار می‌باشد همچنین طبیعت بسیار زیبایی را در خود جای داده است.مردم ایلخچی از دیرباز به میهمان نوازی شهره هستند.شما با سفر به این روستا در بهار و تابستان میتوانید از مناظر طبیعی و بیشه‌های فوق العاده این روستا لذت ببرید،همچنین در پاییز دارای طبیعت فوق العاده زیبایی است.

منابع[ویرایش]

همسایه ها: همسایه‌های این روستا شامل روستای توپ آغاج، روستای بسیط، روستای گلوجه و روستای چلان علیا می‌باشد دارای حدود 37 خانوار وحدود205نفر جمعیت

دلیل نامگذاری[ویرایش]

در قدیم این روستا محل نگهداری و پرورش اسبهای اربابان و قشونهای خانها بوده‌است و واژهٔ ایلخی به مناطقی که در آن اسب نگهداری میشد اطلاق میگردید و شاهد آن وجود غاری به نام `سولی کؤهول` که در آن آخورها و ستونهایی به منظور بستن اسبان می‌باشد .طبق تحقیقات به عمل آمده قدمت این روستا به بیش از هزارسال پیش برمیگردد.

طبیعت و آب و هوا[ویرایش]

وجود چندین دره (بیوک دره.قمیش دره.سولی دره)و رودی کوچک که از کوه سهند سرچشمه می‌گیرد این روستا را به یکی از زیباترین روستاهای منطقه بدل کرده. رودخانه بزرگ و زیبای قرآنقو که از دامنه‌های جنوب شرقی رشته کوه سهند سرچشمه میگرد؛از نزدیکی این روستا میگذرد و این روستا را از روستاهای همجوار جدا می‌کند.این روستادارای باغات سیب زیبایی می‌باشد که درسالهای اخیر این باغات گسترش یافته‌است و می‌توان گفت از این نظر این روستادارای بیشترین مساحت درمنطقه آتش بیگ می‌باشد و سالیانه صدهاتن سیب از باغات آن برداشت می‌شود.

روستای ایلخچی به دلیل نزدیکی به کوه سهند،دارای آب وهوای سرد و خنک می‌باشد.در تابستان دمای هوا بطور متوسط 25درجه سانتیگراداست که بیشینه ان32درجه است در زمستان دمای هوا بطور متوسط5-درجه است که در سردترین روزها حتی به 30-درجه سانتیگراد نیز می‌رسد و از سردترین نقاط ایران محسوب می‌شود.

کشاورزی و اشتغال[ویرایش]

درآمد ساکنین این روستا از راه کشاورزی است و مهم‌ترین محصولاتی که به فروش میرسانند سیب ،گندم و نخود می‌باشد متأسفانه چند سال اخیر دامپروری در این روستاکاهش یافته بودکه طبق آمار سال 95به‌طور چشمگیری افزایش یافته‌است.