زیر بغل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
زیربغل
Gray411.png
عمق ماهیچه‌های قفسه‌سینه و روی بازو و مرزهای زیربغل
جزئیات
لاتین axilla
axillary artery
axillary vein
axillary nerve, medial cord, posterior cord, lateral cord
axillary lymph nodes
شناسه‌ها
فهرست گری p.585
سرعنوان پزشکی A01.378.800.090
دورلندز
/السویر
a_76/12171908
واژگان آناتومی A01.1.00.021
اف‌ام‌اِی 24864
واژگان کالبدشناسی
تصویر زیر بغل اصلاح شده و بدون مو یک دختر
تصویر زیر بغل اصلاح نشده و مو دار یک دختر

زیر بغل (به انگلیسی: Armpit یا Axilla یا Underarm یا Oxter) ناحیه‌ای است که بازو به شانه متصل می‌شود.

موی زیربغل[ویرایش]

موی سیاه زیربغل همچون موی عانه یا زهار در دوران بلوغ رشد کرده و این در هر دو جنس مرد و زن یکسان می‌باشد. امروزه روش‌های زیادی برای اصلاح موهای این منطقه وجود دارد که از متداول‌ترین روش‌ها اصلاح شخصی که به وسیله تیغ‌های معمولی امکان می یابد می‌توان اشاره کرد. روش لیزر نیز روشی حرفه‌ای و هزینه بر می‌باشد اما نتیجه‌ای بهتر نیز در پی دارد. در فرهنگ مدرن اصلاح موی زیربغل به دلایل زیبایی شناختی متداول‌تر شده.

تیرگی زیر بغل[ویرایش]

این عامل به شرایط مختلفی بستگی دارد که از آن جمله میتوان به مردن سلول‌های پوستی در اثر عرق کردن‌های متداول و تمیز نکردن مرتب آن اشاره کرد.

جامعه و فرهنگ[ویرایش]

موی زیر بغل محدود به جنسیت خاصی نمیشود و معمولاً هم در دختران و هم پسران در دوران بلوغ رشد می‌کند.

در دوران جنبش فمنیستی در فرهنگ هیپی بعضی از زنان هیپی تصمیم گرفتند که موهای زیر بغلشان را به دلایل مختلف از جمله برابری با مردان بلند نگاه دارند۰ در مقابل بعضی از مردان تصمیم گرفتند که به دلایلی همچون زیبایی یا شنا موهایشان را کوتاه کنند.

برای بسیاری از انسان‌ها زیر بغل یک عضو بسیار حساس و غلغلکی محسوب می‌شود که وقتی توسط فردی دیگر غلغلک داده می‌شود حالتی بسیار ناخوشایند را در فرد غلغلکی ایجاد خواهد کرد و در بسیاری از انسان‌ها متعاقبا خنده شدید و غیر ارادی را به دنبال خواهد داشت.این حالت به جنس و سن و سال خاصی محدود نمیشود و احتمالا دلیل آنعصب‌هایی است که در این نقطه از بدن وجود دارد.

فتیش زیربغل[ویرایش]

در سراسر دنیا افرادی وجود دارند که به دلیل علاقهٔ بیش از حد به قسمتی از بدن در گروه‌های مربوط عضویت دارند، این پدیده فتیش جنسی نامیده می‌شود و زیربغل نیز یکی از این قسمت‌ها می‌باشد . در این گروه‌ها در مورد خود زیربغل، زیربغل مو دار، زیربغل اصلاح شده، زیربغل تراشیده، عرق زیربغل و ... به بحث و گفتگو می پردازند.

منابع[ویرایش]