زبان سیلزیایی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
زبان سیلزیایی
Upper Silesian
ślōnskŏ gŏdka
ślůnsko godka
زبان بومی درPoland (استان سیلسیان، استان اوپوله), Czech Republic (استان موراوی-سیلزی، شهرستان یسنیک)
منطقهUpper Silesia / سیلزی
قومیتSilesians
شمار گویشوران
۵۱۰۰۰۰  (2011 census)
الفبای لاتین (الفبای سیلزیایی)
کدهای زبان
ایزو ۳–۶۳۹szl
گلاتولوگsile1253[۱]
زبان‌شناسی53-AAA-cck, 53-AAA-dam

زبان سیلزیایی یا سیلزیایی علیا (به سیلزیایی: Ślůnsko godka به لهستانی: Język śląski) زبان اقلیت سیلزی، از خانواده‌ٔ زبان‌های اسلاوی است. این زبان توسط مردم سیلزی علیا در لهستان صحبت می‌شود، اما در جمهوری چک و آلمان نیز گویشورانی دارد. بر اساس آمار سال ۲۰۰۲ در حدود ۵۶٬۰۰۰ سیلزیایی به زبان بومی خویش سخن می‌گویند، اما طبق آمار غیررسمی تعداد گویشوران در حدود ۱٬۲۵۰٬۰۰۰ نفر برآورد می‌شود. زبان سیلزیایی پیوند نزدیکی با زبان لهستانی دارد، تا جایی که برخی زبان‌شناسان آن را به عنوان گویشی از زبان لهستانی به شمار می‌آورند.

الفبا[ویرایش]

الفبای سیلزیایی به طور خاص وجود ندارد. گویشوران سیلزیایی برای نوشتن زبان خود از نویسه‌های زبان لهستانی استفاده می‌کردند. در سال ۲۰۰۶، الفبای جدید سیلزیایی مبنی بر همه نویسه‌های سیلزیایی ابداع شد. این الفبا به طور گسترده بر روی شبکه جهانی اینترنت و نیز ویکی‌پدیای سیلزیایی به کار می‌رود. الفبای سیلزیایی از این قرار است:

Aa Bb Cc Ćć Čč Dd Ee Ff Gg Hh Ii Jj Kk Ll Mm Nn Ńń Oo Pp Rr Řř Ss Śś Šš Tt Uu Ůů Ww Yy Zz Źź Žž

و چند دونویسه شامل:

Ch Dz Dź Dž

منابع[ویرایش]

  1. Nordhoff, Sebastian; Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2013). "Silesian". Glottolog 2.2. Leipzig: Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology. {{cite book}}: Invalid |display-editors=4 (help)
  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Silesian language»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد. (بازیابی در ۱۸ ژوئیهٔ ۲۰۰۸).

پیوند به بیرون[ویرایش]