دبلیودبلیوئی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دبلیو دبلیو ای
نوعکشتی حرفه‌ای
ISINUS98156Q1085
بنا نهاده۷ ژانویه ۱۹۵۲[۱][۲][۳]
یارموت جنوبی، ماساچوست[۴]
بنیانگذارانلیندا مک‌من
وینس مک‌من
از بین رفته___
دفتر مرکزیایالات متحده آمریکا استمفورد، کنتیکت، ایالات متحده آمریکا
محدودهٔ فعالیتسراسر جهان
مدیر عامل اجراییوینس مک‌من
رئیس هیئت مدیرهوینس مک‌من
افراد کلیدیوینس مک‌من، تریپل اچ، استفانی مک‌من، شین مک‌من
محصولاتتلویزیون
فیلم
حق نشر
درآمد ۹۷۴٫۲ $ میلیون دلار (۲۰۲۰)[۵]
سود خالص ۱۳۱٫۸$ میلیون دلار (۲۰۲۰)
مجموع دارایی ۱٫۲$ میلیارددلار (۲۰۲۰)[۶]
مالکوینس مک‌من
تعداد کارکنانفهرست کنونی کشتی گیران دبلیودبلیوئی
شرکت‌های وابستهان اکس تی و فاکس
وبگاه

ورلد رسلینگ اینترتیمنت (به انگلیسی: World Wrestling Entertainment, Inc) یا دبلیودبلیوای (اختصاری WWE)، یک رسانه جمعی و یک کمپانی سرگرمی است.[۷][۸] که در درجه اول با نام کشتی حرفه ای شناخته شده‌است. دبلیودبلیوای همچنین در زمینه‌های دیگر شناخته شده‌است؛ از جمله فیلم‌ها، املاک و مستغلات و سایر مشاغل تجاری دیگر. برنامه‌های دبلیودبلیوای در ۸۰۰ میلیون خانه و ۲۸۰ کشور تماشا شده و ۲۸ زبان را درنوردیده است.[۹]تماشاگران دبلیو دبلیو ای را افراد جوان تا پیر تشکیل می‌دهند. بنابر آمارهای گرفته شده ۲۲٪ تماشاگران ۲ تا ۱۷ سال، ۲۳٪ ۱۸ تا ۳۴ سال، ۲۶٪ ۳۵ تا ۴۹ و ۳۰٪ نیز ۵۰ سال یا بیشتر سن دارند.[۱۰]

این کمپانی برای اولین بار توسط جس مکمن یا فرزند او وینست جی مکمن پایه‌گذاری شد. در آن زمان این کمپانی به نام کاپیتول رسلینگ کورپریشن (به انگلیسی: Capitol Wrestling Corporation) یا سی دبلیو سی شناخته می‌شد.[۱۱] وینسنت جی مکمن در سال ۱۹۶۳ نام کمپانی را به ورلد واید رسلینگ فدریشن (به انگلیسی: World Wide Wrestling Federation) یا دبلیو دبلیو دبلیو اف تغییر داد.[۱۲]در سال ۱۹۷۱ وینس مکمن (صاحب امروزی کمپانی) توانست جای پدرش، وینسنت جی مکمن در کمپانی را بگیرد. او در سال ۱۹۷۹ پدرش را متقاعد کرد تا نام کمپانی را به ورلد رسلینگ فدریشن (به انگلیسی: World Wrestling Federation) یا دبلیو دبلیو اف تغییر دهد.[۱۳]در سال ۱۹۸۰ وینس مکمن به همراه زنش شرکت تیتان تأسیس کردند و درخواست نام تجاری دبلیو دبلیو اف را برای آن دادند. سر انجام در سال ۱۹۸۳ وینس مکمن کمپانی اجدادی اش را از پدرش خریداری کرد. در سال ۲۰۰۲ طی چالش‌هایی پیش آمده بر سر نام این کمپانی با شرکت World Wide Fund for Nature مکمن مجبور به تغییر نام کمپانی به ورلد رسلینگ اینترتیمنت شد.[۱۴]

تاریخچه[ویرایش]

کاپیتول رسلینگ کورپریشن (۱۹۵۲ تا ۱۹۶۳)[ویرایش]

دبلیو دبلیو ای اصالتاً در سال ۱۹۵۲ تحت نام کاپیتول رسلینگ کورپریشن پایه‌گذاری شد. دقیقاً معلوم نیست چه کسی این شرکت را پایه‌گذاری کرده‌است. بعضی منابع گفته‌اند که وینسنت جی مکمن شرکت را ساخته[۱۵][۱۶][۱۷]در حالی که منابع دیگری اظهار داشته‌اند که این شرکت توسط پدر او یعنی جس مکمن پایه‌گذاری شده‌است.[۱۸][۱۹][۲۰][۲۱] در آن زمان این کمپانی جزوی از شرکت بزرگتر اِن دبلیو آ که چند سازمان کشتی دیگر را در اختیار داشت، بود.

برنامه تندرستی[ویرایش]

برنامه تندرستی مستعد یک برنامه غربال زنی قلبی، الکل و مواد مخدر گسترده‌است که در فوریه ۲۰۰۶ کمی بعد از مرگ ناگهانی ادی گررو ۳۸ ساله ایجاد شد. تست‌های پاکی از مواد مخدر و سوءمصرف داروهای تجویزی مثل استروئیدهای آنابولیکی انجام می‌شوند. با رهنمودهای مصلحت اندیشانه برای مسائل قلبی افراد سالانه آزمایش می‌شوند. تست مواد مخدر توسط شرکت علمی ایجیز اداره می‌شود. ارزیابی‌های قلبی هم در شرکت قلب‌شناسی نیویورک است.

بعد از دو قتل کریس بنوا و سپس خودکشی او که احتمالاً بخاطر سوءمصرف استرویید بوده‌است، دبلیو دبلیو ای موظف شد هرگونه مواد خطرآمیز برای تندرستی را از کشتی‌گیرهایش را دور کند.

در اوت ۲۰۰۷، دبلیو دبلیو ای و کارکنانش از این برنامه در چندین دستگیری داروخانه‌های غیرقانونی که به خرید استروئید توسط بعضی کشتی گیران دبلیو دبلیو ای مربوط می‌شد، دفاع کردند. ۱۰ کشتی‌گیر حرفه‌ای به تخلف از برنامه تندرستی متهم شدند زیرا گزارش شد همه آنها از مشتریان داروخانه سیگنیچر فلوریدا بوده‌اند. طبق گزارش‌های وکیل دبلیو دبلیو ای جری مک دویت، یازدهمین کشتی‌گیری بود که به لیست اضافه شد.

بوسیله برنامه تندرستی، پزشکان توانستند بیماری قلبی یکی از کشتی گیران را که می‌توانست ناشناخته بماند را تشخیص دهند. در اوت ۲۰۰۷، بیماری سندرم ولف پارکینسون وایت قهرمان کمربند ایالات متحده، ام وی پی تشخیص داده شد که در صورت عدم رسیدگی می‌توانست کشنده باشد. این بیماری وقتی مشخص شد که او به چک آپ تندرستی معمولی می‌رفت.

در ۱۳ سپتامبر ۲۰۱۰، دبلیو دبلیو ای آرام بخش ماهیچه را به لیست مواد ممنوعش افزود.

پر افتخارترین قهرمانان دبلیو دبلیو ای[ویرایش]

[[پروندهWWE Champion rick flier 2013.jpg|بندانگشتی|ریک فلیر ۱۶قهرمانی دبلیودبلیوئی]]

رتبه کشتی‌گیر تعداد دفعات قهرمانی جهان
۱ ریک فلیر ۱۶
۱ جان سینا ۱۶
۲ آندرتیکر 9


۳ رندی اورتون ۱۴
۴ هالک هوگان ۱۲
۵ تریپل اچ ۱۴
۶ راک ۱۰
۱۱ ادج ۸[۲۲]

پرافتخارترین قهرمانان سنگین‌وزن جهان[ویرایش]

رتبه کشتی‌گیر تعداد دفعات قهرمانی تعداد روزهای قهرمانی
۱ آندرتیکر ۱۰ ۷۳۲
۲ تریپل اچ ۵ ۶۱۶
۳ باتیستا ۴ ۵۰۷
۴ رندی اورتون ۴ ۱۳۸
۵ سی ام پانک ۳ ۱۶۰
۶ جان سینا ۳ ۱۵۵
۷ کریس جریکو ۳ ۱۰۹

درگیری و رقابت با دبلیو سی دبلیو[ویرایش]

استینگ انتقام گرفت.

تا دهه نود کمپانی دبلیو سی دبلیو با برگزاری شوهای کشتی کج به رقابت با دبلیو دبلیو ای می‌پرداخت و کشتی گیرانی چون استینگ از این کمپانی به سمبل مبارزه و رقابت با دبلیو دبلیو ای تبدیل شده بودند با اینکه بعدها مدیران دبلیو دبلیو ای با سیاست‌هایشان باعث ورشکست شدن و نابودی دبلیو سی دبلیو شدند اما با این حال یاد رقابت‌ها بین این دو کمپانی گاه‌وبیگاه زنده می‌شد برای مثال در سال ۲۰۱۴ که نارضایتی‌ها از مدیران دبلیو دبلیو ای به اوج رسیده بود قرار شد مسابقه ای بین تیم روئسای دبلیو دبلیو ای و تیم مخالفان روئسای دبلیو دبلیو ای برگزار شود تا مدیران در صورت شکست در این مسابقه، از سمت خود برکنار شوند ٬در دقایق پایانی این مسابقه ٬تنها کشتی‌گیر دبلیو سی دبلیو که هرگز قدم به دبلیو دبلیو ای نگذاشته بود یعنی استینگ ناگهان همه را شوکه کرد و برای اولین بار به سالن دبلیو دبلیو ای آمد و با دخالت در مسابقه باعث شکست تیم مدیران دبلیو دبلیو ای و برکناری آنها شد، به این ترتیب استینگ پس از ۱۴ سال انتقام نابودی خانه اش دبلیو سی دبلیو را از آنها که در نابودی دبلیو سی دبلیو نقش داشتند گرفت.

مسابقات برتر هر ماه (پی پر ویو)[ویرایش]

در یک شب از اوایل یا گاهی اوقات اواخر هر ماه میلادی مسابقاتی برگزار می‌گردد که به عنوان پی پر ویو شناخته شده‌اند. در این شب مسابقاتی سر عنوان‌ها یا کمربندهای دبلیودبلیوئی یا بین کسانی که در طول یک ماه مشکلاتی با دیگر کشتی گیران داشتند برگزار می‌گردد.

پی-پر-ویوهای سال ۲۰۲۰[ویرایش]

این شب با حضور مجری مخصوص برگزار می‌شود و رسم بر این است که وی مسابقات مهم شب را شرح می‌دهد.

مسابقات به ترتیب برگزار می‌شود یعنی مهمترین مسابقه در آخر شب و مسابقه‌ای کم ارزش تر در ابتدای این شب برگزار می‌گردد.

بین مسابقات نیز تبلیغاتی از مهمترین مسابقه شب پخش می‌شود.

بهترین و پربیننده‌ترین پی پر ویو رسلمانیا است که مهمترین مسابقات سال در آن برگزار می‌شود. بزرگترین اسطورهٔ رسلمانیا آندرتیکر است که با رکورد ۲۳ پیروزی و ۲ شکست در صدر قرار گرفته. نفر دوم تریپل اچ با رکورد ۹پیروزی و ۱۲ باخت است که از نظر تعداد مسابقه نفر دوم و از نظر تعداد برد سوم است

Royal Rumble

Super-show down

Elimination chamber

Wrestlemania 36

Money In The Bank

Backlash

Exteme Rules

Summer Slam

Payback

Clash Of Champions

Hell In a cell

Survivor Series

TLC متن

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

 1. https://finance.yahoo.com/quote/WWE/profile?ltr=1&guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9pdC53aWtpcGVkaWEub3JnLw&guce_referrer_sig=AQAAAFFUVoUqaXVDv41p6DnXcEzyfKf3ueeZ-MeGzwgWPOcuWO9LOCgknqTr9NOxQbQBn_VC13fEJxPnl8lMN1O5QHReshgy2b4pDkyjWIn_SGvGLWzg9Jib37DTFqKWbme-30iutXlFBR8r3jaSdaLHk6d8U2I8eicrynJlb9JeL8KA
 2. http://www.onlineworldofwrestling.com/promotions/capitol/
 3. https://www.sportskeeda.com/wwe/history-of-wwe
 4. https://finance.yahoo.com/quote/WWE/profile?ltr=1&guccounter=1&guce_referrer=aHR0cHM6Ly9pdC53aWtpcGVkaWEub3JnLw&guce_referrer_sig=AQAAAFFUVoUqaXVDv41p6DnXcEzyfKf3ueeZ-MeGzwgWPOcuWO9LOCgknqTr9NOxQbQBn_VC13fEJxPnl8lMN1O5QHReshgy2b4pDkyjWIn_SGvGLWzg9Jib37DTFqKWbme-30iutXlFBR8r3jaSdaLHk6d8U2I8eicrynJlb9JeL8KA
 5. "WWE® Reports Record 2020 Results and 2021 Business Outlook" (PDF). corporate.wwe.com.
 6. "WWE® Reports Record 2020 Results and 2021 Business Outlook" (PDF). corporate.wwe.com.
 7. Editorial, Reuters. "${Instrument_CompanyName} ${Instrument_Ric} Company Profile | Reuters.com". U.S. Retrieved 2019-07-04.
 8. "Company Overview". corporate.wwe.com. Retrieved 2019-07-04.
 9. «Company Overview».
 10. «Breakdown of Ages of WWE Audience Illustrates Interesting Trend».
 11. https://www.britannica.com/topic/World-Wrestling-Entertainment
 12. https://www.sportskeeda.com/wwe/history-of-wwe
 13. https://www.sportskeeda.com/wwe/history-of-wwe
 14. https://www.britannica.com/biography/Vince-McMahon#ref1079947
 15. Hornbaker, Tim (2015). Capitol Revolution: The Rise of the McMahon Wrestling Empire. p. 117. ASIN 1770411240. He Inaugurated his promotion on January 7, 1953, [...].
 16. Solomon, Brian (2006). WWE Legends. p. 6. ASIN 0743490339. McMahon formed a company he called the Capitol Wrestling Corporation, and presented his first regular wrestling show under the Capitol banner on January 7, 1953
 17. Sullivan, Greenberg & Pantaleo (2016). WWE Encyclopedia of Sports Entertainment. p. 372. ISBN 978-1-4654-5313-6. On January 7, 1953, he put on the first-ever Capitol Wrestling Corporation event
 18. «History of wwe».
 19. "Vincent J. McMahon official bio on wwe.com". From the time Vince, Sr. took over Capitol Wrestling Corporation from his father, the company continued to flourish in the northeastern United States.
 20. Krugman, Michael (2009). Andre the Giant: A Legendary Life. Simon & Schuster. p. 11. ISBN 978-1-4391-8813-2.
 21. Cohen, Daniel (1999). Wrestling Renegades: An in Depth Look at Today's Superstars of Pro Wrestling. Pocket Books. p. 16. ISBN 0-671-03674-2.
 22. http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_WWE_Champions

پیوند به بیرون[ویرایش]