کشتی حرفه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کشتی حرفه‌ای
Wrestling - Sikeston, MO 1938 - 1.jpg
نخستین مسابقه قرن ۱۹ میلادی
مشخصات
تفکیک جنسیتی مردان، زنان
محل برگزاری رینگ
برگزاری
کشور یا منطقه ایالات متحده آمریکا

کشتی حرفه‌ای (به انگلیسی: Professional Wrestling) یا کشتی کج یک ورزش حرفه‌ای و ترکیبی از رقابت (هنگام مسابقات) و نمایش (قبل از مسابقات) است. در این رشته عناصری از کشتی کج و بعضاً سناریوهای مختلف بین کشتی گیرها به چشم می‌خورد. در کشتی کج فنون گلاویزی و ضربات مختلفی اجرا می‌شود که از انواع کشتی و روش‌های جنگی در سراسر دنیا برداشت شده‌اند.[نیازمند منبع] کشتی‌گیران حرفه‌ای برخلاف کشتی‌گیران آماتور برای انجام مسابقه حقوق می‌گیرند و معمولاً مهارت بالاتری هم دارند حتی برخی از آن‌ها داروهای نیروزای استروئیدی مصرف کرده و کمپانی دبلیودبلیوای آزمایش‌های کنترل دوپینگ از ورزشکاران خود انجام می‌دهد.درکل اکثر مسابقات این ورزش برخی اوقات نمایش‌هایی هم در این رویدادها وجود داشته. مسابقات این رشته در سال‌های اخیر در زبان فارسی (به ویژه ایران) به کشتی کچ (کج) معروف شده‌است اما نباید آن را با کشتی کچ، اشتباه گرفت. کشتی کچ شباهت زیادی به کشتی آزاد دارد. البته در کشتی حرفه‌ای نیز فنون کشتی کچ نقش مهمی دارد.

کشتی حرفه‌ای یکی از سرگرمی‌های مهم در آمریکای شمالی و ژاپن است. این مسابقات دارای نتیجه از قبل تعیین شده‌است.

واژه شناسی[ویرایش]

آنچه که امروز در زبان فارسی کشتی‌کچ می نامندش در زبان انگلیسی Professional wrestling یا به‌طور مختصر pro wrestling به معنی «کشتی حرفه‌ای» نامیده می‌شود. اما این که چرا ایرانیان آن را «کشتی‌کج» می‌نامند، چنین است:

در اروپا نوعی کشتی سنتی وجود داشته و دارد شبیه به کشتی پهلوانی اصیل ایرانی که در انگلیسی و فرانسه Catch wrestling نامیده می‌شود و Professional wrestling با افزودن حرکاتی نمایشی و قوانین جدید از دل همین کشتی بیرون آمده‌است. ایرانیان در آغاز، این کشتی را همان کشتی کچ (یعنی ترجمهٔ Catch wrestling) می‌نامیدند، ولی هنگامی که این کشتی به مرور زمان تبدیل به Professional wrestling شد، دیگر نام جدید آن را به کار نبردند و همان کشتی کچ نامیدندش. اما چون تلفظ Catch زیاد به گوش ایرانیان آشنا نبود، با گذشت زمان آن را با واژهٔ «کج» آشنا به گوش خودشان یکی دانسته و در نهایت نام این کشتی امروز در فارسی «کشتی‌کج» شده‌است.[۱]

اسطوره‌ها[ویرایش]

استینگ افسانه‌ای در کمپانی تی ان ای

 • WWE Raw 2015-03-30 20-14-44 ILCE-6000 4186 DxO (18829749776).jpg
  Sting Jan 2013.jpg
  2016 Hall of Fame 2016-04-02 22-34-53 ILCE-6000 8461 DxO (27561151915).jpg
  استیو بوردون (sting) با شخصیتی ترسناک ولی جذاب وارد wcw شد و سریعاً هواداران کشتی کج را جذب خودش کرد پس از ورشکست شدن کمپانی wcw همه سوپر استارهای این کمپانی به wwe پیوستن اما استینگ به جای wwe به کمپانی tna پیوست و باعث شد wwe رقیب پیدا کند، و هواداران کشتی کج را وادار به مقایسه این دو کمپانی با یک دیگر کرد استینگ پس از بیست سال هنگامی که هواداران کشتی کج فقط در رؤیاهایشان او را در wwe تصور می‌کردند ناگهان وارد سالن wwe شد آن هم هنگامی که تیم تریپل اچ با تیم جان سینا مسابقه داشت و قرار بود اگر تیم جان سینا پیروز شود تریپل اچ و همسرش از مدیریت برکنار شوند، او با ورودش بزرگ‌ترین شوک چهل سال اخیر را به هواداران وارد کرد تریپل اچ که با تعجب به استینگ نگاه می‌کرد با ضربات استینگ مواجه شد و روی زمین افتاد؛ سپس استینگ دالف زیگلر بی هوش که از تیم جان سینا بود را روی رالینز که در تیم تریپل اچ بود قرار داد و خارج شد. با ورود داور جدید، شمارش انجام شد و دالف زیگلر و تیم جان سینا با کمک استینگ برنده بازی شدند. قرار بود اگر تیم تریپل اچ شکست بخورد او و همسرش از ریاست برکنار شوند و به خاطر استینگ همین اتفاق هم افتاد. پس از این اتفاق هواداران کشتی کج خوشحالی وصف نشدنی ای را به خاطر پیوستن استینگ به wwe پیدا کردند. او در سال ۲۰۱۶ به تالار مشاهیر wwe پیوست و در حالی که نقاشی صورتش را پاک کرده بود و چماق محبوب خود را به زمین گذاشته بود و آماده خداحافظی با دنیای کشتی کج شده بود، با دیدن تماشاچیان که به احترام سابقه درخشانش ایستاده بودند بغض کرد و دوباره به سمت چماق سیاه ترسناکش رفت و هیجانی تازه را به سالن هدیه داد او حرفش را تغییر داد و گفت این یه خداحافظی نیست فقط یک بعداً می بینمتون هست و در حالی که همه با شنیدن این جمله خوشحال و هیجان زده شدند با چماقش سالن را ترک کرد، شایعه‌ها می‌گویند که قرار است آخرین مسابقه اش را در برابر آندرتیکر در رسلمنیا داشته باشد که اگر این اتفاق بیفتند هواداران شاهد هیجان انگیزترین مسابقه رقابتی پنجاه سال اخیر wwe بین دو کشتی گیر شوم و ترسناک خواهند بود استینگ برندهٔ محبوب‌ترین کشتی گیر سال را به مدت چهار بار بدست آورد.
 • آندرتیکر جزء قویترین، قدیمی‌ترین (با سابقه ۲۷ ساله) و پر طرفداران‌ترین کشتی گیر
  ۱-مارک ویلیام کالوِی (Under Taker)به عنوان برترین و قوی‌ترین کشتی کج کار تاریخ شناخته می‌شود.
 • Shawn Michaels WM24 shot.jpg
  • ۲-شان مایکلز (HBK) از دیگر بزرگان این ورزش به‌شمار می‌آید که با نمایش‌های بی همانندش به افتخارات و محبوبیت فراوانی رسید.
 • Steve Austin soaks in cheers.jpg
 • CM Punk on ring apron.jpg
  ۳-استون کلد استیو اوستین هم جزو نوابغ این رشته‌است که هواداران بسیاری دارد و فن استونر او بسیار دیدنی و فینیشرش می‌باشد.
 • ۴-سی ام پانک (cm punk) یکی دیگر از افرادی بود که در این رشته محبوبیت فراوانی داشت و با دو بار قهرمانی درمانی این د بنک و ۴۳۴ روز (از ۱۷ ژوئیه ۲۰۱۱ تا ۲۷ ژانویه ۲۰۱۳) دارنده کمربند قهرمانی رکورددار است. وی پس از رویال رامبل ۲۰۱۴ با نارضایتی کمپانی wwe را ترک کرد. به او لقب:بهترین در جهان، را داده‌اند.
 • John Cena 2012.jpg
  ۵-جان سینا:او نیز از بهترین‌های تاریخ کمپانی دبلیو دبلیو ای است. 16بار قهرمان عناوین مختلف جهانی بوده. رکوردار تعداد دفعات تصاحب کمربند قهرمانی دبلیو دبلیو ای است. به نظر بسیاری از منتقدان سنگین‌ترین و بهترین فینیشر را داراست. نام فینیشر او :اتیود اده جاسمنت(وی در سال ۲۰۱۸ فینیشر جدیدی به نام مشت رعد اسا ابداع کرد که از فنون گنگ فو بود ) . القاب او :قهرمان-قهرمان قهرمانان.

۶-ری مستریو محبوترین کشتی گیر سبک وزن که لقب های WWE Champion یک بار World Heavyweight Champion دو بار Royal Rumble Winner 2006 Cruiserweight Champion سه بار WWE Tag Team Champion چهار بار با EDGE-RVD-EDDIE GUERRERO-BATISTA با هر کدام یک بار WCW World Tag Team Champion سه بار با:Billy Kidman- Konnan-Juventud Guerrera با هرکدام یک بار WCW Cruiserweight Tag Team Champion یک بار با: Billy Kidman Intercontinental Champion دو بار و... گرفته ولی با کشتن کشتی گیر از بازی اخراج شد ولی در سال 2018 برگشت.

حرکات[ویرایش]

شاون مایکلز و کریس جریکو در رستلمنیا ۱۹

قانونی به نام کایفابه (kayfabe) در کشتی کج وجود دارد که بر اساس آن شرکت‌کنندگان هنگام مسابقه باید تصور کنند که شخصیت‌ها و داستان نمایش واقعی است. در گذشته برخی از کشتی‌گیران حتی در زندگی واقعی خود نیز در این دنیای خیالی باقی می‌ماندند. در صورتی که کشتی‌گیری حرکتی در رینگ انجام دهد که مطابق با شخصیت داستانی او نباشد یا از این دنیای ذهنی خارج شود این قانون را شکسته‌است. این اتفاق به علاقه تماشاگران ضربه زده و تجارت گردانندگان مسابقات را دچار مشکل می‌کند در نتیجه برگزارکنندگان رقابت‌های کشتی کج روی خوشی به اینگونه کشتی‌گیران نشان نداده و معمولاً آن‌ها را یا از داستان اصلی خارج می‌کنند یا به‌طور کامل کنار می‌گذارند. البته امروزه اهمیت این موضوع از گذشته کمتر شده‌است چرا که در دنیای کشتی حرفه‌ای این واقعیت که داستان‌ها از پیش نوشته می‌شوند راحت‌تر پذیرفته شده و این برنامه‌ها بیشتر بر علاقه تماشاگران برای سرگرم شدن متکی هستند. با این حال کشتی‌گیران همچنان بایستی در طول مسابقه در شخصیت خود بمانند و مسائل پشت صحنه نیز نباید به بیرون درز کند.[۲]

قهرمانان فعلی[ویرایش]

کمربندها[ویرایش]

نام کشتی‌گیر کمربند
ای حی استایلز کمربند جهانی دبلیو دبلیو ای
کمربند یونیورسال

براک لزنر

بادی مورفی کمربند زنان راو
کمربند زنان اسمکدان
ست رالینز کمربند بین قاره‌ای
کمربندهای تگ تیم راو
کمربندهای تگ تیم اسمکدان
توماسو چمپا کمربند اصلی ان اکس تی
اندسپیوتد ارا کمربندهای تگ تیم ان اکس تی
شینا بازلر ) کمربند زنان ان اکس تی

از بزرگان این مسابقات می‌توان به تریپل اچ(شوهر ملکه کمپانی یعنی استفانی مکمن) اشاره کرد که مدت ۳ سال کمربند سنگین‌وزن جهان را داشت و برونو سامارتینو که هفت سال قهرمان کمربند بود و همچنین کریس جریکو که با ۹ بار قهرمانی کمربند بین قاره‌ای رکورددار است.

مهم‌ترین واقعه تاریخ این ورزش مرگ ناگهانی قهرمان این رشته ادی گوئررو است که در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۵ به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. مهم‌ترین افتخار وی کسب کمربند قهرمانی دَبلیو دَبلیو ای و کمربند بین قاره‌ای در No way out ۲۰۰۴ بود. همچنین مرگ مشکوک کریس بنوا که سابقهٔ قهرمانی در رویال رامبل و قهرمانی کمربند سنگین‌وزن را دارد که عده‌ای آن را خودکشی وی می‌دانند. کورت هنینگ - اوون هارت - یوکوزونا - آندره د جاینت و ریک رود و آندره مارتین معروف به تست (Test) هم از دیگر کشتی‌گیران مشهوری بودند که اکنون زنده نیستند.

قهرمانی‌های دیگر[ویرایش]

نام کشتی‌گیر عنوان قهرمانی
دین امبروز (در انتهایی همان شب که مستر مانی اند بانک شد چمدان را نقد و کش کرد) چمدان مانی این د بنک ۲۰۱۶
رندی اورتون برنده رویال رامبل ۲۰۱۷
بیگ شو دومین برنده تندیس آندره د جاینت در سال ۲۰۱۵
وید برت پادشاه رینگ ۲۰۱۵
برن کوربین برنده سومین تندیس آندره د جاینت در سال ۲۰۱۶

حوادث[ویرایش]

رقیب ری‌میستریو در رینگ مسابقه کشته شد.[۳] مرگ ادی گررو در هنگام مسابقه با یکی از اعضای دادلی بویز مرگ اوون هارت

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

|}

|}