کشتی حرفه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کشتی حرفه‌ای
Wrestling - Sikeston, MO 1938 - 1.jpg
نخستین مسابقه تاریخ کشتی حرفه‌ای
نخستین مسابقهقرن ۱۹ میلادی
ویژگی‌ها
جداسازی جنسیتیمردان، زنان
محل برگزاریرینگ
برگزاری
کشور یا منطقهایالات متحده آمریکا

کشتی حرفه‌ای (به انگلیسی: Professional Wrestling) یا کشتی کَج یک ورزش حرفه‌ای و ترکیبی از رقابت (هنگام مسابقه) و نمایش (پیش از مسابقه) است. در این رشته عناصری از کشتی کج و بعضاً سناریوهای مختلف بین کشتی‌گیرها به چشم می‌خورد. در کشتی کج فنون گلاویزی و ضربات مختلفی اجرا می‌شود که از انواع کشتی و روش‌های جنگی در سراسر دنیا برداشت شده‌اند. کشتی حرفه‌ای یکی از سرگرمی‌های مهم در آمریکای شمالی و ژاپن است.

واژه شناسی[ویرایش]

آنچه که امروزه در زبان فارسی کشتی کج می‌نامند، در زبان انگلیسی Professional wrestling یا به‌طور مختصر pro wrestling به معنی «کشتی حرفه‌ای» نامیده می‌شود. اما این که چرا ایرانیان آن را «کشتی‌کج» می‌نامند، چنین است:

در اروپا نوعی کشتی سنتی وجود داشته و دارد شبیه به کشتی پهلوانی اصیل ایرانی که در انگلیسی و فرانسه Catch wrestling نامیده می‌شود و Professional wrestling با افزودن حرکاتی جدید و قوانین جدید از دل همین کشتی بیرون آمده‌است. ایرانیان در آغاز، این کشتی را همان کشتی کج (یعنی ترجمهٔ Catch wrestling) می‌نامیدند، ولی هنگامی که این کشتی به مرور زمان تبدیل به Professional wrestling شد، دیگر نام جدید آن را به کار نبردند و همان کشتی کج نامیدند. اما چون تلفظ Catch زیاد به گوش ایرانیان آشنا نبود، با گذشت زمان آن را با واژهٔ «کج» آشنا به گوش خودشان یکی دانسته و در نهایت نام این کشتی امروز در فارسی «کشتی‌کج» شده‌است.[۱]

حرکات[ویرایش]

حیدرعلی شجاعی قهرمان کشتی کج جهان

قانونی به نام کایفابه (kayfabe) در کشتی کج وجود دارد که بر اساس آن شرکت‌کنندگان هنگام مسابقه باید تصور کنند که شخصیت‌ها و داستان نمایش واقعی است. در گذشته برخی از کشتی‌گیران حتی در زندگی واقعی خود نیز در این دنیای خیالی باقی می‌ماندند. در صورتی که کشتی‌گیری حرکتی در رینگ انجام دهد که مطابق با شخصیت داستانی او نباشد یا از این دنیای ذهنی خارج شود این قانون را شکسته‌است. این اتفاق به علاقه تماشاگران ضربه زده و تجارت گردانندگان مسابقات را دچار مشکل می‌کند در نتیجه برگزارکنندگان رقابت‌های کشتی کج روی خوشی به اینگونه کشتی‌گیران نشان نداده و معمولاً آن‌ها را یا از داستان اصلی خارج می‌کنند یا به‌طور کامل کنار می‌گذارند. البته امروزه اهمیت این موضوع از گذشته کمتر شده‌است چرا که در دنیای کشتی حرفه‌ای این واقعیت که داستان‌ها از پیش نوشته می‌شوند راحت‌تر پذیرفته شده و این برنامه‌ها بیشتر بر علاقه تماشاگران برای سرگرم شدن متکی هستند. با این حال کشتی‌گیران همچنان بایستی در طول مسابقه در شخصیت خود بمانند و مسائل پشت صحنه نیز نباید به بیرون درز کند.[۲]

قهرمانان فعلی[ویرایش]

کمربندهای دبلیودبلیوئی[ویرایش]

کمربند قهرمان
کمربند دبلیددبلیوئی بابی لشلی (Bobby Lashley)
کمربند یونیورسال رومن رینز (Roman Reingns)
کمربند زنان راو ریا ریپلی (Rhea Ripley)
کمربند زنان اسمکدان بیانکا بلر (Bianca Bliare)
کمربند اینترکانتینتال آپولو کروز (Apolo Crews)
کمربند یونایتد استیس شیمس (Sheamus)
کمربند تگ تیم راو ای.جی. استایلزو اوماس (Aj Styles and Omas)
کمربند تگ تیم اسمکدان دولف زیگلر و رابرت رود (Dolph Ziggler and Robert Roode)
کمربند تگ تیم زنان شینا بزلر و نایا جکس (Shayna Baszler and Nia Jax)
کمربند 24/7 آر تروث (R-Truth)
کمربند ان اکس تی فین بلر (Finn Bálor)
کمربند زنان ان اکس تی ایو شیرای (Io Shirai)
کمربند آمریکای شمالی جانی گارگنو (Johnny Gargano)
کمربندهای تگ تیم ان اکس تی بریزانگو (breezango)

از بزرگان این مسابقات می‌توان به تریپل اچ (شوهر ملکه کمپانی یعنی استفانی مکمن) اشاره کرد که مدت ۳ سال کمربند سنگین‌وزن جهان را داشت و برونو سامارتینو که هفت سال قهرمان کمربند بود و همچنین کریس جریکو که با ۹ بار قهرمانی کمربند بین قاره‌ای رکورددار است و آندرتیکر اسطوره کشتی کج که رکورد دار رسلمانیا است.

و همچنین سی ام پانک که زمانی که صاحب کمربند بود خیلی زیاد بود

از جنجالی ترین واقعه های تاریخ این ورزش مرگ ناگهانی قهرمان این رشته ادی گو است که در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۵ به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. مهم‌ترین افتخار وی کسب کمربند قهرمانی دَبلیو دَبلیو ای و کمربند بین قاره‌ای در No way out ۲۰۰۴ بود. همچنین مرگ مشکوک کریس بنوا که سابقهٔ قهرمانی در رویال رامبل و قهرمانی کمربند سنگین‌وزن را دارد که عده‌ای آن را خودکشی وی می‌دانند. کورت هنینگ، اوون هارت، یوکوزونا، آندره د جاینت، ریک رود، بیگ باس من و آندره مارتین معروف به تست (Test) هم از دیگر کشتی‌گیران مشهوری بودند که اکنون زنده نیستند. بیگ باس من در یک مسابقه Hell In A Cell توسط مرد مرده ( آندرتیکر) دار زده شد. همچنین جان سینا به عنوان بیشترین قهرمانی با 16 بار قهرمانی کمربند قهرمانی رکورد دار است .

منابع[ویرایش]

  1. سرای دانای توس
  2. How Kayfabe and Wrestling Lingo How Stuff Work

پیوند به بیرون[ویرایش]