کشتی حرفه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کشتی حرفه‌ای
نخستین مسابقه قرن ۱۹ میلادی
مشخصات
تفکیک جنسیت مردان، زنان
محل برگزاری رینگ
کشور یا منطقه ایالات متحده

کشتی حرفه‌ای یا کشتی کج (به انگلیسی: Professional Wrestling) یک ورزش حرفه‌ای غیر رقابتی یا نوعی نمایش ورزشی است که نتیجه مسابقات آن توسط هیئت برگزاری از پیش تعیین می‌شود.[۱] در این رشته عناصری از کشتی کچ، مبارزه ساختگی و تئاتر به چشم می‌خورد. در کشتی حرفه‌ای فنون گلاویزی و ضربات مختلفی اجرا می‌شود که از انواع کشتی و روش‌های جنگی در سراسر دنیا برداشت شده‌اند.

برخلاف ورزش کشتی (و تمامی ورزش‌ها) که یک کمیته فنی برای تعیین مقررات ورزشی وجود دارد، در کشتی حرفه‌ای هیچ کمیته‌ای برای تعیین مقررات وجود ندارد و مالکان لیگ‌های کشتی حرفه‌ای هم برنامه‌های خود را با عنوان «سرگرمی» اجرا می‌کنند و نه یک مسابقه ورزشی. کشتی‌گیران حرفه‌ای برخلاف کشتی‌گیران آماتور برای انجام مسابقه حقوق می‌گیرند و معمولاً مهارت بالاتری هم دارند حتی برخی از آن‌ها داروهای نیروزای استروئیدی مصرف کرده و کمپانی دبلیودبلیوای آزمایش‌های کنترل دوپینگ از ورزشکاران خود انجام می‌دهد. اما مهارت شرکت‌کنندگان آن‌ها نتیجه مسابقه را تعیین نمی‌کند بلکه برنامه کل مسابقات همچون یک نمایشنامه نوشته می‌شوند و هر مسابقه بخشی از داستان این نمایشنامه است و در نتیجه تمام برد و باخت‌ها مربوط به نمایشنامه می‌شود.[۲]

مسابقات این رشته در سال‌های اخیر در زبان فارسی(به ویژه ایران) به کشتی کچ (کج) معروف شده‌است اما نباید آن را با کشتی کچ، که یک رشتهٔ ورزشی رقابتی است، اشتباه گرفت. کشتی کچ شباهت زیادی به کشتی آزاد دارد. البته در کشتی حرفه‌ای نیز فنون کشتی کچ نقش مهمی دارد.

کشتی حرفه‌ای یکی از سرگرمی‌های مهم در آمریکای شمالی و ژاپن است.

    • اسطوره‌ها:

بیل گلدبرگ (The Man)به عنوان برترین و قوی‌ترین کشتی کج کار تاریخ شناخته می‌شود. بیل در هیچ مسابقه انفرادی شکست نخورد و با شعار نفر بعدی کیست؟ (Who"s next) همه حریفان را به سختی شکست می‌داد. شان مایکلز (HBK) از دیگر بزرگان این ورزش به شمار می‌آید که با نمایش‌های بی همانندش به افتخارات و محبووبیت فراوانی رسید. استان کلد استیو اوستین هم جزو نوابغ این رشته است که هواراران بسیاری دارد و فن استونر او بسیار دیدنی و فینیشرش می‌باشد.

حرکات[ویرایش]

شاون مایکلز و کریس جریکو در رستلمنیا ۱۹

قانونی به نام کایفابه (kayfabe) در کشتی حرفه‌ای وجود دارد که بر اساس آن شرکت‌کنندگان باید تصور کنند که شخصیت‌ها و داستان نمایش واقعی است. در گذشته برخی از کشتی‌گیران حتی در زندگی واقعی خود نیز در این دنیای خیالی باقی می‌ماندند. در صورتی که کشتی‌گیری حرکتی در رینگ انجام دهد که مطابق با شخصیت داستانی او نباشد یا از این دنیای ذهنی خارج شود این قانون را شکسته است. این اتفاق به علاقه تماشاگران ضربه زده و تجارت گردانندگان مسابقات را دچار مشکل می‌کند در نتیجه برگزارکنندگان رقابت‌های کشتی حرفه‌ای روی خوشی به اینگونه کشتی‌گیران نشان نداده و معمولاً آن‌ها را یا از داستان اصلی خارج می‌کنند یا به طور کامل کنار می‌گذارند. البته امروزه اهمیت این موضوع از گذشته کمتر شده است چرا که در دنیای کشتی حرفه‌ای این واقعیت که داستان‌ها از پیش نوشته می‌شوند راحت‌تر پذیرفته شده و این برنامه‌ها بیشتر بر علاقه تماشاگران برای سرگرم شدن متکی هستند. با این حال کشتی‌گیران همچنان بایستی در طول مسابقه در شخصیت خود بمانند و مسائل پشت صحنه نیز نباید به بیرون درز کند.[۳]


قهرمانان فعلی[ویرایش]

کمربند ها[ویرایش]

نام کشتی گیر کمربند
سث رالینز کمربند جهانی دابلیو دابلیو ای
جان سینا کمربند یونایتد استیتس
رایبک کمربند بین قاره ای
گروه پرایم تایم پلیرز(درن یانگ و تایتوس اونیل) کمربند های تگ تیم
فین بالور کمربند اصلی ان ایکس تی
برادران بارفی کمربند های تگ تیم ان ایکس تی
ساشا بنکز کمربند زنان ان ایکس تی

از بزرگان این مسابقات می‌توان به تریپل اچ اشاره کرد که مدت ۳ سال کمربند سنگین وزن جهان را داشت و برونو سامارتینو که هفت سال قهرمان کمربند بود و همچنین کریس جریکو که با ۹ بار قهرمانی کمربند بین قاره‌ای رکورددار است.

مهم‌ترین واقعه تاریخ این ورزش مرگ ناگهانی قهرمان این رشته ادی گوئررو است که در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۵ به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. مهم‌ترین افتخار وی کسب کمربند قهرمانی دَبلیو دَبلیو ای و کمربند بین قاره‌ای در No way out ۲۰۰۴ بود. همچنین مرگ مشکوک کریس بنوا که سابقهٔ قهرمانی در رویال رامبل و قهرمانی کمربند سنگین وزن را دارد که عده‌ای آن را خودکشی وی می‌دانند. کورت هنینگ - اوون هارت - یوکوزونا - آندره د جاینت و ریک رود و آندره مارتین معروف به تست (Test) هم از دیگر کشتی‌کچ‌کاران مشهوری بودند که اکنون زنده نیستند.

قهرمانی های دیگر[ویرایش]

حوادث[ویرایش]

رقیب ری‌میستریو در رینگ مسابقه کشته شد. طبق گزارش رسانه‌های محلی در شهر «تیخونا» و به هنگام انجام مسابقه‌ای از لیگ کشتی کج مکزیک، اتفاق ناگوار فوق روی داد. در مسابقه‌ای که رقیب‌اش، «ری میسترویس»، قهرمان ۴۰ ساله و بازگشته به رینگ بود، بعد از گذشت چند لحظه از شروع مسابقه، ناگهان حریفش به او ضربه مهلکی زد که نقش بر زمین و طناب‌های کنار رینگ شد و از هوش رفت.در این حال نکته بسیار دردآور بی‌توجهی بخش پزشکی بود که متوجه این تغییر حالت در جوان ورزشکار ناکام نشدند. بعد از ۲ دقیقه کادر پزشکی در این زمینه دخالت کرد و دید وضعیت «ال هیخو» بسیار اورژانسی شده است. پزشکان قصد داشتند با گذاشتن ماسک اکسیژن، شرایط را تغییر دهند. اما در نهایت بعداز انتقال به نزدیکترین محل درمانی مشخص شد که ال هیخو آخرین لحظه در رینگ فوت کرد. در پی وقوع این اتفاق ناگوار، مقام‌های ورزشی مکزیک ابراز تاسف و ناراحتی کردند. «خواکین رولدان» رئیس اتحادیه لیگ کشتی کج مکزیک گفت:بسیار متاسفم. آنقدر ناراحتم که هیچ واژه‌ای را برای عمق ناراحتی و تاسف خودم از این خبر پیدا نمی‌کنم. جز این که مراتب همدردی خود را با خانواده او ابراز کنم.

مهم‌ترین واقعه تاریخ این ورزش مرگ ناگهانی قهرمان این رشته ادی گوئررو است که در تاریخ ۱۳ نوامبر ۲۰۰۵ به دلیل نارسایی قلبی درگذشت. مهم‌ترین افتخار وی کسب کمربند قهرمانی دَبلیو دَبلیو ای و کمربند بین قاره‌ای در No way out ۲۰۰۴ بود. همچنین مرگ مشکوک کریس بنوا که سابقهٔ قهرمانی در رویال رامبل و قهرمانی کمربند سنگین وزن را دارد که عده‌ای آن را خودکشی وی می‌دانند .

یکی دیگر از مهم ترین واقعه تاریخ کشتی کج اون هارت که تو اون زمان با کاراکتر blue Blazer کشتی میگرفت. قرار بود که در Over the Edge pay-per-view سر عنوان قهرمانی بین قاره ای مقابل د گادفادر به رینگ بره. شخصیت بلو بلیزی که یه شخصیت سوپر هیرو بود قرار بود که با طناب ( مثل استینگ در wcw ) به داخل رینگ بره که قبلا هم این حرکت رو انجام داده بود. اون هارت از فاصله ی 24 متری به داخل رینگ سقوط میکنه و به سینه به تاپ روپ برخورد میکنه و به داخل رینگ میفته. برت هارت توی مصاحبه بعد از مرگ اون " همسر اون هارت با انجام این حرکت کاملا مخالف بود و وقتی اون هارت داشت خونه رو ترک میکرد به همسرش قول داد که این حرکتو اصلا انجام نده اما نمیدونم چرا نظرش عوض شد. وقتی یه کاری رو میخوای مخالف نظر افراد کمپانی انجام بدن هر کاری میکنن که نابودت کنن " کسایی که به صورت زنده از تلویزیون شو رو میدیدن سقوط اون رو ندیدن و وقتی که تیم پزشکی توی رینگ به اون هارت رسیدگی میکردن دوربین فقط افراد داخل استادیوم و جیم راس رو نشون میداد که مردم رو از جریان حادثه باخبر کرد و گفت که این حادثه جزئی از استوی نیست و واقعا اتفاق افتاده.

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

نام کشتی گیر عنوان قهرمانی
شیمس چمدان مانی این د بنک
رومن رینز برنده رویال رامبل 2015
بیگ شو دومین برنده تندیس آندره د جاینت در سال 2015
وید برت پادشاه رینگ 2015
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ کشتی حرفه‌ای موجود است.