رومن رینز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Roman Reigns
Roman Reigns Tribute to the Troops 2016.jpg
Reigns in December 2016
نام در زمان تولدLeati Joseph Anoaʻi
زادهٔ۲۵ مهٔ ۱۹۸۵ ‏(۳۶ سال)
پنساکولا، فلوریدا، ایالات متحده آمریکا
محل تحصیلمؤسسه فناوری جورجیا
همسر(ها)Galina Becker (ا. ۲۰۱۴)
فرزندان۵
خانوادهAnoa'i
رومن رینز
No. ۹۹
اطلاعات حرفه‌ای
CFL statusAmerican
پستDefensive tackle[۱]
قد۶ فوت ۳[۱] اینچ (۱۹۱ سانتیمتر)
وزن۲۸۰[۱] پوند (۱۳۰ کیلوگرم)
کالجGeorgia Tech[۱]
سوابق حرفه‌ای
به‌عنوان بازیکن
۲۰۰۷مینه‌سوتا وایکینگز*[۲]
۲۰۰۷جکسونویل جگوارز*[۲]
۲۰۰۸Edmonton Eskimos[۳]
* Offseason and/or practice squad member only
Career stats
Tackles9[۳]
Knockdowns0[۳]
Sacks0[۳]
Forced fumbles1[۳]
* CFL statistics only

لیتی جوزف "جو" آنوآی (به انگلیسی: Leati Joseph "Joe" Anoa'i) (زادهٔ ۲۵ مه ۱۹۸۵) بازیگر و کشتی‌گیر حرفه‌ای آمریکایی و دفاع سابق فوتبال آمریکایی در لیگ ]] بهترین ورزشکار استون با کمپانی دبلیودبلیوئی قرارداد دارد و با نام رومن رینز شناخته می‌شود. وی به علت دنیاگیری ویروس کرونا از رسلمنیا ۳۶ به بعد به علت سرطان خونی که قبلأ داشته قرنطینه خانگی شد اما پس از چهار ماه و در پیپریو سامر اسلم ۲۰۲۰ پس ازمسابقه فیند و براون استرومن به هر دوی آنها حمله کرد و بازگشت خود رابه کمپانی اعلام کرد و رومن به یک چهرهٔ هیل و منفور تبدیل شده‌است پاول هیمن منینجر سابق براک لزنر پس از خروج براک لزنر از دبلیودبلیوئی منینجر جدید رومن رینز شد و اکنون باهم کار می‌کنند. رومن صاحب کنونی کمربند یونیورسال است.رومن رینز در (رسلمنیا۳۷)در برابر ادج و دنیل براین پیروز شود. و او توانسته توجه آندرتیکر و استیون کلد رو به خود جلب کند. ولی خیلی ماچه است

فعالیت در دبلیودبلیوئی[ویرایش]

وی سابقاً عضو گروه شیلد بود. رومن رینز قهرمان سابق کمربند تگ تیم دبلیودبلیوئی بوده و ۳ دورهٔ سنگین‌وزن قهرمان سنگین‌وزن دبلیودبلیوئی نیز در سوابق وی دیده می‌شود و قهرمانی کمربند ایالات متحده هم همین‌طور در کارنامه وی نقش بسته‌است.

رومن عضو خانواده ای ساموآیی-آمریکایی ک با نام خانوادهٔ بزرگ آنوآی شناخته می‌شوند است ک شهرت بسیاری در کشتی حرفه‌ای دارند و در فیلم هابز و شاو نیز نقش برادر هابز را ایفا می‌کرد ک در ساموآ بود.

او همچنین برندهٔ رویال رامبل ۲۰۱۵ و یکی از برندگان قفس المیشن است. همچنین ۴ بار متوالی مین ایونتر رسلمانیا بوده. او صاحب کمربند یونیورسال دبلیودبلیوئی شده بالاخره رومن رینز، گلد برگ را به مسابقه فرا می‌خواند. اما خب ویروس باهوش و مزاحم یعنی کرونا میاد وسط و به خاطر همین، رومن رینز که به دلیل سرطان بدنش ضعیف در برابر ویروس هست، از انجام مسابقه دست می‌کشد. جالب است بدانید که رومن رینز توانسته رکورد بزرگ کین را بشکند. رومن در رویال رامبل ۲۰۱۴ توانست ۱۲ نفر را از رینگ به بیرون بیندازد و پس از براک لزنر(۱۳ نفر در رویال رامبل ۲۰۲۰) و بران استرومن(۱۳ نفر در رویال رامبل ۲۰۱۸ عربستان) بیشترین تعداد را از رویال رامبل حذف کرده‌است.

فعالیت در فوتبال آمریکایی[ویرایش]

آنوآی بازیکن سابق تیم لباس‌زردهای جورجیا تِک (به انگلیسی: Georgia Tech Yellow Jackets) است و در سال آخر حضورش در آن، first-team All-ACC نام گرفت. او که در فصل نقل و انتقالات سال ۲۰۰۷ بدون تیم بود با باشگاه مینه‌سوتا وایکینگز قراردادی امضا کرد. بعد از پایان یافتن قراردادش با وایکینگز، به باشگاه جکسونویل جگوارز پیوست تا خط دفاع آن را تقویت کند. در سال ۲۰۰۸، آنوآی به تیم اِدمانتون اِسکیمُز ملحق شد و در تیم تمرینی آن باشگاه فعالیت کرد.[۴][۳]

بازگشت شیلد[ویرایش]

بعد از این که گروه در سال ۲۰۱۴ توسط سث رولینز از هم جدا شد اعضای گروه به ترتیب رومن رینز، سث رولینز و دین امبروز قهرمان سنگین‌وزن دبیلو دبلیوای شدند وقتی که در سال ۲۰۱۶ دین امروز در اسمکداون قهرمان سنگین‌وزن بود رومن و سث با جریکو و کوین اوونز می‌جنگیدند در حالی که اگر روبه روی هم می افتادن همدیگر را می‌زدند و با هم مشکل داشتند تا بعد از رسلمانیا ۲۰۱۷ پس از درفت که تمامی کشتیگران (دین امبروز، سث رولینز، و رومن رینز) در شوی راو طی اتفاقاتی دین و رولینز کنار هم قرار گرفتند و شیلد دو نفره تشکیل شد و تا یک هفته مانده به ههتاختت.

برای رومن ریز حرفی برای گفتن داشته یا نه داشت آن‌ها ملحق شد؛ در حالی که آن‌ها هفته پیش عناوین تگ تیم را به سزارو و شیمس باختند.

دوران کشتی حرفه‌ای[ویرایش]

قلمروهای رو به رشد (۲۰۱۰–۲۰۱۲)[ویرایش]

در ژوئیهٔ ۲۰۱۰، آنوآی یک قرارداد وسیع با دبلیو دبلیو ای بست و به اف سی دبلیو رفت. در ۹ سپتامبر ۲۰۱۰، با نام رومن لیکی کارش را شروع کرد و به ریچی اتسمبوت باخت. سپس به آیدل استیونز و وس بریسکو باخت. تا اینکه اولین بردش را در ۲۱ سپتامبر مقابل فهد رکمن بدست آورد. بقیه طول سال عمدتاً در مسابقات تیمی کشتی می‌گرفت. در ۲۰۱۱، در مسابقه‌ای ۳۰ نفره، شرکت کرد ولی حذف شد. بعداً با دونی مارلو متحد شد ولی برای قهرمانی تگ تیم مقابل بیگ ای لنگستون و کالوین رینز شکست خوردند.

در ۲۰۱۲، در مسابقه‌ای سه‌گانه در برابر دین امبروز و سث رولینز برنده شد و فرصت قهرمانی سنگین‌وزن اف سی دبلیو را گرفت. اما در برابر کروگر باخت. بعداً به همراه مایک دالتون قهرمان تگ تیم شد ولی آن را به سی جی پارکر و جیسون جوردن واگذار کردند.

در ۳۱ اکتبر ۲۰۱۲، آنوآی با نام جدید رومن رینز وارد ان اکس تی شد و سی جی پارکر را شکست داد.

گروه شیلد (۲۰۱۲–۲۰۱۴)[ویرایش]

رینز در «سروایور سیریز» ۲۰۱۲ کارش را با دین امبروز و سث رولینز شروع کرد و در بین مسابقه سه‌گانه برای قهرمانی دبلیو دبلیو ای به رایبک حمله کردند. بعد از آن، این سه خود را «شیلد» نامیدند و عهد بستند علیه بی عدالتی بایستند. آن‌ها کار برای پانک را نپذیرفتند ولی معمولاً به رقیبان پانک حمله می‌کردند. از جمله رایبک و تیم هل نو (دنیل برایان و کین). در نتیجه در «تی ال سی» مسابقه‌ای برای آن‌ها برگزار شد و شیلد پیروز شدند. بعد از این سراغ پانک رفتند؛ در بین مسابقه پانک و رایبک برای قهرمانی، به رایبک حمله کردند و باعث شدند پانک قهرمان بماند. در رویال رامبل وقتی راک، پانک را برای قهرمانی به مبارزه طلبید؛ سیاه پوشان ظاهر شدند و در تاریکی به شیلد حمله کردند و باعث شدند پانک برنده شود. اما مسابقه دوباره شروع شد و این بار راک قهرمان شد. شب بعد فاش شد که پانک و مدیرش پاول هیمن، به شیلد و برد مدوکس پول داده‌اند تا برایشان کار کنند.

بعد از این شیلد کاملاً به همکاری با پانک پایان دادند و در مسابقه‌ای با سینا، رایبک و شیمس برنده شدند. در راء بعدی هم کریس جریکو، رایبک و شیمس را شکست دادند. سپس شیمس با رندی اورتون و بیگ شو متحد شد تا مقابل شیلد قرار گیرند. اما در رسلمینیای ۲۹ شیلد پیروز شدند. شب بعد، شیلد به آندرتیکر حمله کرد ولی تیم هل نو آن‌ها را متوقف کردند. سپس در مسابقه‌ای شش نفره مقابل آندرتیکر، کین و برایان پیروز شدند. ۴ شب بعد، شیلد با صندلی به آندرتیکر حمله کردند و او را روی میز گزارشگران پرتاب کردند. در ۲۹ آوریل هم در برابر تیم هل نو و قهرمان دبلیو دبلیو ای، جان سینا پیروز شدند. نهایتاً در ۱۳ مه، رشتهٔ پیروزی‌های شیلد شکسته شد و در برابر سینا، کین و برایان با دیسکالیفه باختند.

در ۱۹ می، بعد از اینکه امبروز قهرمان ایالات متحده شد؛ رولینز و رینز با شکست تیم هل نو قهرمان تگ تیم شدند. بعداً رینز و رولینز با شکست اورتون و برایان عنوانشان را حفظ کردند. سپس با رقیبشان برادران اوسو به دشمنی پرداختند و در ۱۴ ژوئیه برنده شدند.

در ۱۴ اکتبر، رینز و رولینز عنوانشان را به کودی رودز و گلداست باختند و بعد هم نتوانستند آن را پس بگیرند. در «سروایور سیریز» در مسابقه‌ای ۵ نفره رینز با حذف ۴ رقیبش تنها فرد مانده در رینگ شد و توانست رکورد آجا کونگ را بشکند. در «تی ال سی» در مسابقه سه در برابر یک، پانک در برابر شیلد پیروز شد. در ۶ ژانویهٔ ۲۰۱۴، رینز توانست پانک را به کمک امبروز شکست دهد و تنها عضوی از شیلد شد که توانست از پانک ببرد. در رویال رامبل رینز با شمارهٔ ۱۵ وارد شد و با حذف ۱۲ نفر رکورددار شد. گرچه این رکورد بعداً توسط براون استرومن در بزرگترین رویال رامبل شکسته شد. او دین امبروز و سث رولینز را حذف کرد و نهایتاً خودش توسط باتیستا (برنده) حذف شد. شب بعد، شیلد در برابر برایان، سینا و شیمس قرار گرفتند که هر تیمی که برنده می‌شد می‌توانست در مسابقه «المینیشن چیمبر» برای عنوان قهرمانی سنگین‌وزن شرکت کند. شیلد با دخالت خانوادهٔ وایت دیسکالیفه شد و باخت. شیلد برای انتقام مقابل خانوادهٔ وایت قرار گرفت و باخت.

ابتلا به سرطان خون[ویرایش]

در شو راو اکتبر ۲۰۱۸ رومن وارد رینگ شد و اعلام کرد که سرطان خون دارد و از ۲۲ سالگی با آن می‌جنگید و حال این بیماری دوباره برگشته؛ ولی او اعلام کرد که با این بیماری می‌جنگد و به بهبودی می‌رسد و به همهٔ طرفدارانش قول داد با هدفی بزرگتر به رینگ بازمی‌گردد. سپس کمربند را در رینگ گذاشت و ابتدا گریه کنان با اعضای گروه شیلد یعنی ست رولینز و دین امبروز و سپس با همه اعضای ماندی نایت راو خداحافظی کرد و استادیوم را ترک کرد…

اکنون تمام کسانی که اون رو دوست دارند در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ #thankyouroman به او امید و روحیه می‌دهند.

شروعی دوباره[ویرایش]

در اواخر ژانویه سال ۲۰۱۹ دواین جانسون به عنوان اولین نفر اعلام کرد که رومن رینز در کنار او در فیلم هابز و شاو (احتمالاً در نقش برادر هابز) بازی می‌کند. همچنین او یادآوری کرد که رینز به زودی به رینگ بازمی‌گردد. در همین زمان رومن رینز رسماً پیج اینستاگرامی خود را تأسیس کرد و این پیج توسط دبلیودبلیوئی تأیید شد.

بازگشت به رینگ[ویرایش]

در شو راو ۲۵ فوریه ۲۰۱۹ رینز به رینگ بازگشت و اعلام کرد که بیماری او به اتمام رسیده و رسماً فعالیت خود را از سر می‌گیرد. سپس ست رولینز وارد شد و یکدیگر را در آغوش گرفتند.

آن‌ها در همان شب دین امبروز را نجات دادند.

در شو راو هفته بعد، یعنی ۴ مارس ۲۰۱۹ دین امبروز به نجات رومن رینز و ست رولینز و آمد و گروه شیلد دوباره تشکیل شد.

او در رسلمینیا ۳۵ درو مکینتایر را شکست داد

او در super star shake up با زدن superman punch بر روی وینس مک ماهون و الایس رسماً حضور خودش را در اسمک داون اعلام کرد.

بازگشت به رینگ پس از دنیاگیری ویروس کرونا[ویرایش]

رومن بعد از چهار ماه قرنطینه خانگی به کمپانی و در سامر اسلم ۲۰۲۰ با حمله به دفیند بری وایت و براون استرومن به رینگ برگشت ولی این بار او به یک چهرهٔ هیل، منفور و نفرت‌انگیز تبدیل شده بود و پاول هیمن منینجر او شده بود ودر پرپرویو پی بک ۲۰۲۰ در مسابقه ای سه نفره بین رومن، براون استرومن و بری وایت به پیروزی رسید و قهرمان کمربند یونورسال شد این اولین مسابقهٔ رومن رینز بعد از ۶ سال با یک چهرهٔ هیل بود. درگیری‌های او با جی اوسو شروع شد و طی چند مسابقه او را شکست داد شب بعد با کوین اوونز در مسابقه جهنم در قفس درگیر شد و توانست اورا شکست دهد سپس دوباره طی یک مسابقه لست من استندینگ باز هم اورا شکست داد و ۲۱ مارس با دنیل برایان درگیر شد و اورا نیز شکست داد.

زندگی شخصی[ویرایش]

آنوآی در بازدید از بیمارستان کودکان در سال ۲۰۱۳

آنوآی پسر سیکا (عضو گروه ساموئی‌های وحشی) و برادر مت «روزی» آنوای است که هر دو کشتی‌گیر حرفه‌ای بودند. به عنوان عضوی از خانوادهٔ آنوآی به کشتی‌گیران دیگری مثل آفا، اوسوها، راک، اوماگا، یوکوزونا و قهرمان سابق تگ تیم ریکیشی و سامو مرتبط است. او پسر عموی د راک و برادران اوسو و نایا جکس هست.

آنوآی همسر گالینا جوئل بکر است. آن‌ها در دانشگاه جورجیا تک با هم آشنا شدند و یک دختر به نام جوئل یا «جوجو» دارند.[۵][۶][۷][۸] آن‌ها در سال ۲۰۱۶ هم صاحب دو پسر دوقلو شدند. او به‌شدت فردی خانواده دوست است. رینز دچار سرطان خون شده و عکسی در اینستاگرام خود منتشر کرده‌است و گفت (لطفا کمک مالی کنید تا به کشتی کج برگردم)

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ ۱٫۳ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام Tech وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  2. ۲٫۰ ۲٫۱ خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام footballfirst وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  3. ۳٫۰ ۳٫۱ ۳٫۲ ۳٫۳ ۳٫۴ ۳٫۵ O'Leary, Chris (May 27, 2013). "Former Eskimo finds new career in professional wrestling". Edmonton Journal/Calgary Herald. Archived from the original on 16 June 2013. Retrieved 6 July 2013.
  4. خطای یادکرد: خطای یادکرد:برچسب <ref>‎ غیرمجاز؛ متنی برای یادکردهای با نام OWoW وارد نشده‌است. (صفحهٔ راهنما را مطالعه کنید.).
  5. Barrosso, Justin (March 28, 2014). "WWE's Roman Reigns insists 'my time is now'". Boston Herald. Retrieved March 30, 2014
  6. "It's time to be a man and grow up and get over it-Joe Anoa'i speech",December 29, 2006. Retrieved April 27, 2014.
  7. "Jalina Becker Bio", Retrieved April 27 2014.
  8. Harris,Rachel "Lifestyle Shoot: Bruce Laurance Photography",October 5, 2011. Retrieved April 27, 2014.