دبلیودبلیوئی ان‌اکس‌تی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
دبلیودبلیوئی ان اکس تی
ژانرکشتی حرفه ای
سازندهتریپل اچ و وینس مک‌من
مجریویک جوزف (گزارشگر همه مسابقات) بوکرتی (گزارشگر کمکی)
شمار فصل‌ها۱۶
شمار قسمت‌ها۷۰۸ (از ۲۲ اوت ۲۰۲۳ (۲۰۲۳-08-۲۲))
تولید
دوربینچند دوربینه
مدت۱۲۰ دقیقه (با احتساب تبلیغات)
پخش
فرمت تصویر(اس‌دی‌تی‌وی)
(تلویزیون اچ‌دی)
انتشار اولیه۹ اوت ۲۰۱۲ (۲۰۱۲-08-۰۹)
وبگاه

دبلیودبلیوئی ان‌اکس‌تی (به انگلیسی: WWE NXT) یک برنامهٔ تلویزیونی کشتی حرفه‌ای است که اکنون سه‌شنبه شب‌ها به‌طور زنده از یواس‌ای نتورک در ایالات متحده آمریکا پخش می‌شود. این برنامه تلویزیونی برای اولین بار در اوت ۲۰۱۲ به‌طور رسمی به عنوان یک برند صاحب کمربند شروع به کار کرد.

ان‌اکس‌تی از اول با هدف تربیت کشتی‌گیران و ساختن آیندهٔ دبلیودبلیوئی ساخته شد. در اصل هدف از بستن ای‌سی‌دابلیو ایجاد یک برند برای افزایش راسترها بود؛ طبق قانون WWE هر کشتی‌گیری که قصد ورود به این کمپانی را دارد باید از پایین‌ترین سطح یعنی NXT شروع به کار کند تا به بالاترین سطح برسد.

داستان تشکیل[ویرایش]

در سال ۲۰۱۰ با انحلال ای‌سی‌دابلیو، ان‌اکس‌تی با هدف کمک به دبلیودبلیوئی ایجاد شد. این برند در سال ۲۰۱۲ اولین کمربند خود (NXT Championship) را ایجاد کرد و در سال ۲۰۱۳ دو کمربند دیگر (NXT Tag Team Championship and NXT Women's Championship) به این برند اضافه شد.

فصل‌ها[ویرایش]

ان‌اکس‌تی ابتدا به صورت فصل‌بندی برگزار شد که شامل چهار فصل بود که یکی از فصل‌ها کاملاً مخصوص دیواس بود. در فصل اول وید برت با شکست دادن دیوید اوتانگا به بالاترین سطح آمد، در فصل دو کاول با شکست کورتیس اکسل بالا آمد، در فصل سوم کاتالین بالا آمد و در فصل چهارم فاندانگو.

از سال ۲۰۱۲ به بعد این شو مانند سایر شوهای دبلیودبلیوئی مثل راو و اسمکدان و بدون فصل‌بندی اجرا می‌شود.

عناوین قهرمانی[ویرایش]

ان‌اکس‌تی نیز همانند سایر شوهای WWE کمربندهای قهرمانی دارد.

کمربند اصلی این شو، قهرمانی ان‌اکس‌تی است که از سال ۲۰۱۲ تاکنون وجود دارد و حتی از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ به عنوان یکی از عناوین جهانی دبلیودبلیوئی در کنار قهرمانی دبلیودبلیوئی و قهرمانی یونیورسال به‌شمار می‌رفت.

کمربند دوم ان‌اکس‌تی، قهرمانی آمریکای شمالی است که سال ۲۰۱۸ ایجاد شد.

کمربند زنان ان‌اکس‌تی، مهم‌ترین عنوان قهرمانی زنان در این شو است که سال ۲۰۱۳ ایجاد شد و همانند کمربند مردان، از سال ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ یکی از عناوین جهانی WWE برای زنان در کنار قهرمانی زنان دبلیودبلیوئی و قهرمانی جهانی زنان به‌شمار می‌رفت.

کمربند تگ تیم ان‌اکس‌تی هم دومین کمربند قدیمی این شو است که در سال ۲۰۱۳ ایجاد شد.

ان‌اکس‌تی، کمربند تگ تیم برای زنان هم داشت که سال ۲۰۲۱ ایجاد و در سال ۲۰۲۳ با کمربند تگ تیم زنان دبلیودبلیوئی ادغام شد.

یکی دیگر از کمربندهای ان‌اکس‌تی که اکنون وجود ندارد، کمربند قهرمانی سبک‌وزن بود که از سال ۲۰۱۹ وجود داشت و در سال ۲۰۲۲ با کمربند آمریکای شمالی ادغام شد.

مدیر کل‌ها[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • wwe.com/shows/nxt
  • en.wikipedia/nxt